ایران رهیاب Blog Archives

ردیاب و جی پی اس کوهنوردی؛ وسیله‌ای ضروری برای هر کوهنورد

همه چیز درباره خرید مناسب ترین ردیاب برای کوهنوردان حرفه ای

جی پی اس کوهنوردی، حفاظت از کوهنوردان در بحران

یکی از مهم ترین تاثیرات GPSها در زندگی، کاربری آن برای کوهنوردان بود. مسیریاب هایی که نجات دهنده این ورزشکاران حرفه ای هستند و راه تازه ای برای رسیدن به قله به آن ها نشان می دهند. با این حال ابزارهای پیشرفته مجهز به جی پی اس (مانند ردیاب های مختلف)، توانسته اند در کنار مسیریابی، یک وسیله حفاظتی همه جانبه برای کوهنوردان باشند. این روزها دیگر کمتر کوهنورد حرفه ای را می بینید که به خرید ردیاب های مجهز به GPS علاقه نداشته باشد. اگر شما هم علاقه ای به دنیای کوهنوردی دارید، با ما همراه باشید تا در این مطلب از ایران رهیاب به بررسی ردیاب های مناسب کوهنوردی بپردازیم.

چرا کوهنوردان از ردیاب و جی پی اس استفاده می کنند؟

اگر کمی کوهنوردی کرده باشید، حتما می دانید که یکی از دشوارترین لحظات در این حرفه، گم کردن مسیر است. جایی که کوهنورد با سکوت کوهستان و چشم اندازهایی مشابه یکدیگر دست و پنجه نرم می کند، تا بتواند خود را به مسیر درست برساند. یکی از فایده های جی پی اس های همراه نیز همین است که در این شرایط، مسیر درست را به افراد نشان دهد.

اما ماجرا همیشه به همین سادگی نیست. ریزش بهمن یا جدا ماندن از گروه، خطراتی است که به سختی از پس آن برخواهید آمد. از طرفی اطلاعات به دست آمده از جی پی اس همیشه هم درست نیست. در سال های اخیر گزارشاتی از کوهنوردان آمریکایی منتشر شد که طی آن افراد با استفاده از اطلاعات مسیریاب تلفن همراه، خود را به مقصدی نادرست رسانده بودند. در این شرایط، تنها ردیاب های کوهنوردی می تواند هر لحظه همراه شما باشند و دیگران را از خطراتی که با آن رو به رو هستید مطلع کنند.

ردیاب کوهنوردی یکی از کارآمدترین ابزارهای حفاظتی برای کوهستان

آشنایی با دو نوع جی پی اس کوهنوردی، مسیریابی و امنیت اولیت مسیر صعود 

با توجه به خطراتی که به آن اشاره کردیم، کوهنوردان از دو نوع ردیاب استفاده می کنند. یک ردیاب تنها وظیفه مسیریابی را بر عهده دارد. این جی پی اس ساده می تواند به کوهنورد در پیمودن و گم نکردن مسیر کمک کند. اما همه چیز در اینجا به اتمام نمی رسد. امکان گم شدن یا مواجه شد با خطرات گوناگون، باعث شده که استفاده از ردیاب های شخصی نیز در بین کوهنوردان رایج شود. با کمک این ردیاب، کوهنورد می تواند در صورت وقوع خطر به کسانی که امکان دسترسی به پنل ردیابی را دارند، اطلاع دهد. از طرف دیگر گروه های کوهنوری نیز با کمک ردیاب های شخصی می توانند امنیت و سلامتی کوهنوردان خود را تامین کنند. 

کوهنوردان حرفه ای بهترین طرفداران ردیاب های GPS دار

یکی از باورهای نادرست رایج میان افراد، این است که فقط کوهنوردان غیر حرفه ای و تازه کار باید از این ردیاب ها استفاده کنند. در حالی که یک کوهنورد حرفه ای و کاربلد می داند که هرچه تجهیزات الکترونیکی کارآمدتر و کامل تری داشته باشد، با ذهنی آسوده تر خود را به قله خواهد رساند. ردیاب، همان وسیله کامل کننده یک ورزشکار حرفه ای در رشته کوهنوردی است. ما در سایت ایران رهیاب تلاش میکنیم در مسیر انتخاب یک جی پی اس حرفه ای، همراه کوهنوردان باشیم.

ویژگی های ردیاب کوهنوردی، استانداردهایی که باید به آن توجه کنید

درست است که ردیاب ها، کاربری های تقریبا مشابهی دارند. اما هرکدام برای موقعیتی خاص ساخته شده اند و ویژگی های متفاوتی با یکدیگر دارند. با توجه به این موضوع، بهتر است برای کوهنوردی، یک ردیاب کارآمد انتخاب کنید. هنگام خرید ردیاب از بررسی ویژگی های زیر به سادگی نگذرید.

1- میزان آنتن GPS در دستگاه ردیاب، موقعیت یابی بدون یک درصد اشتباه!

قدرت مسیریابی در هر دستگاه مجهز به جی پی اس، به میزان آنتن دهی GPS آن برمی گردد. فراموش نکنید که یکی از اصلی ترین وظایف ردیاب شما، موقعیت یابی است. بنابراین قبل از آنکه پولی برای خرید ردیاب های بی کیفیت بپردازید، جی پی اس دستگاه را به خوبی امتحان کنید.

بهتر است بدانید که قدرت جی پی اس، هرگز به اندازه و شکل دستگاه وابسته نیست؛ بلکه با برنامه ریزی مدارهای آن ارتباط مستقیم دارد. برای مثال یک ردیاب کوچک شخصی، می تواند با کیفیتی مشابه یک ردیاب آهنربایی مسیر و موقعیت حرکت را شناسایی کند.

آنتن جی پی اس از مهم ترین ویژگی های ردیاب حرفه ای

2- مقاومت در برابر ضربه و شرایط دشوار، ردیاب بی کیفیت نخرید

یکی از مهم ترین فاکتورهایی که لازم است در خرید یک ردیاب مناسب کوهنوردی در نظر بگیرید، مقاومت دستگاه است. جابجایی لوازم در مسیر کوهستان، ممکن است ضربه های زیادی به کوله پشتی وارد کند. اگر ردیاب مورد نظر مقاومت کافی را در برابر شرایط پر فراز و نشیب کوهنوردی نداشته باشد، در حقیقت هزینه اضافه ای را برای همراه داشتن یک وسیله بی کیفیت پرداخت کرده اید.

از طرفی ممکن است آب و هوا همیشه با شما یار نباشد. به همین دلیل بهتر است ردیاب هایی را انتخاب کنید که ضد آب هستند و با وجود رطوبت محیط هم می توانند به درستی وظیفه ردیابی را انجام دهند.

3- سبک و راحت در حمل و نقل، وزن کوله پشتی کوه را بالا نبرید

هنگام خرید ردیاب، باید در نظر داشته باشید که قرار است وسیله ای همراه برای خود خریداری کنید نه یک بار اضافه! ردیاب های کوهنوردی باید کمترین وزن ممکن را داشته باشند تا در جابجایی و پیاده روی، مشکلی برای کوهنورد ایجاد نکنند. بسیاری از کوهنوردان سبک ترین ردیاب شخصی را برای کوه پیمایی انتخاب می کنند. زیرا مهم ترین ویژگی این نوع ردیاب، سادگی در حمل و نقل و وزن بسیار کم آن است.

ردیاب سبک و کوچک مناسب ترین ردیاب کوهنوردی

4- وجود باطری قدرتمند در ردیاب، همیشه در دسترس 

با وجود اینکه همه کوهنوردان برای پیمودن مسیر خود برنامه ریزی دارند، اما گاهی این برنامه درست از آب در نمی آید. بنابراین بهتر است از قبل، پیش بینی های لازم را درباره شارژ ردیاب داشته باشید. بهترین راه این است که از ابتدا محصولی را خریداری کنید که از عمر و کیفیت باطری آن اطمینان کامل دارید. بسیاری از ردیاب ها با ماندگاری بالای باطری، می توانند همراه خوب شما در کوهنوردی باشند.

5- امکان شنود در دستگاه ردیاب، تضمینی برای امنیت کوهنوردان

ردیاب همراه شما به گیرنده خود اطلاعاتی از قبیل موقعیت جغرافیایی را ارسال می کند. اما در بسیاری از مواقع، به ویژه در لحظه های بحران، نیازمند برقراری ارتباط با فردی در نقطه امن هستید. در این شرایط هرگز نمی توانید با ارسال موقعیت، دیگران را از خطری که با آن رو به رو هستید، مطلع کنید.

یکی از مهم ترین کاربردهای ردیاب شنود دار، این است که گیرنده می تواند از همه صداها و صحبت ها با خبر باشد. این ویژگی به دیگران کمک می کند تا در هنگام خطر به موقع خود را به کوهنورد برسانند.

ردیاب کوهستان برای اطلاع رسانی شرایط خطر کوهستان

کدام ردیاب برای کوهنوردان حرفه ای مناسب است؟

این روزها ردیاب هایی با مدل ها و ویژگی های مختلف در بازار وجود دارد. با این حال بهتر است بدون بررسی تخصصی، ردیاب کوهنوردی خود را انتخاب نکنید. پیشنهاد ما به شما استفاده از ردیاب شخصی سبک و کوچک برای کوه پیمایی است. با این حال می توانید ردیاب هایی با ابعاد بزرگ تر (اما سبک) نیز به کوله خود وصل کنید و در شرایط مختلف همراه خود داشته باشید. قیمت این ردیاب ها نیز با توجه به کاربری و امکانات آن ها مختلف است و می تواند مانند قیمت ردیاب بازه های متفاوتی داشته باشد.

ما در ایران رهیاب بهترین ردیاب ها را برای تمامی علاقه مندان ارائه می کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره محصولات، نحوه خرید و مشاوره با شماره تلفن 02122410328 در ارتباط باشید. همکاران ما در واحد فروش و پشتیبانی پاسخگوی تمامی سوالات شما هستند. 

این محتوا برای شما چقدر ارزشمند بود؟
ردیاب و جی پی اس کوهنوردی؛ وسیله‌ای ضروری برای هر کوهنورد
3.8 از 6 رای

۴ دیدگاه برای “ردیاب و جی پی اس کوهنوردی؛ وسیله‌ای ضروری برای هر کوهنورد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × = 40

 1. Avatar
  هانا صادقی

  سلام. چه عالی. محصول خیلی مفید . کاربردی هستش برای گردشگران و کوهنوردان. ای کاش قیمتش و هم می‌نوشتید.

  1. شیرین رضایی
   شیرین رضایی

   با سلام و وقت به خیر دوست عزیز. بسیار خوشحالیم که توانسته‌ایم رضایت شما در معرفی این محصول جلب کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر و اطلاع از قیمت این ردیاب با همکاران ما در واحد فروش با شماره 02122171062 تماس بگیرید. همکاران ما آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان هستند.

 2. Avatar
  تارا جلیلی

  با سلام و وقت به خیر. متاسفانه در سال‌های اخیر شاهد از دست عده کثیری از همنوردهامون بودیم. ای کاش این ردیاب و خیلی قبلتر پیدا کرده بودم. ممنونم ازتون

  1. شیرین رضایی
   شیرین رضایی

   با عرض سلام. دوست عزیز از اتفاق پیش‌آمده برای همنوردان و دوستان عزیز شما بسیار متاسفیم. امیدواریم با استفاده از ردیاب کوهنوردی توسط کوهنوردان و گردشگران عزیز دیگر شاهد بروز اتفاق‌های تلخ این‌چنینی نباشیم. موفق و سلامت باشید همیشه.

پشتیبانی ایران رهیاب
پشتیبانی ایران رهیاب
شیرین کریمی

سلام، شیرین کریمی هستم.
به شما کمک میکنم که متناسب با نیاز و بودجه خود ،محصول مناسب را انتخاب کنید.
از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

22410328