ایران رهیاب Blog Archives

چکاپ خودرو قبل از سفر؛ نکات مهم چك كردن ماشين قبل از مسافرت

معرفی چک لیست خودرو قبل از سفر

گاهی اوقات یک خودرو در داخل شهر مشکلی برای راننده ایجاد نمی‌کند؛ اما در سفرهای جاده‌ای به دلایل مختلف سرنشینان را به دردسر می‌اندازد. علت این امر مواردی مانند فشار ناشی از سرعت، آب‌و‌هوا و تداوم حرکت برای مدت زمان طولانی است. پس ضروری است چک لیست خوردو قبل از سفر را بررسی کنید تا در سفر دچار مشکل نشوید. ما در این مطلب برای سهولت در انجام چکاپ خودرو قبل از سفر، نکات مهم را در پنج بخش به شما ارائه کرده‌ایم.

قطعات موتوری؛ مهم‌ترین بخش چکاپ خودرو قبل سفر

موتور اصلی‌ترین بخش هر خودرویی است و حرکت اتومبیل به آن بستگی دارد؛ بنابراین لازم است همه قطعات آن پیش از آغاز سفر، موردبررسی قرار گیرند. البته اگر چکاپ دوره ای خودرو را به موقع انجام می‌دهید، نیازی به چک کردن همه بخش‌ها ندارید. در زمان چک کردن موتور، در صورت تمایل به نصب جی پی اس یا ردیاب می‌توانید با خرید جی پی اس کوچک آن را در زیر کاپوت قرار دهید.

قبل از سفر، شلنگ‌های رادیاتور را بررسی کنید

از آن‌جایی‌که رادیاتور نقش مهمی در خنک کردن موتور و عملکرد آن دارد، سلامت بخش‌های رادیاتور خودرو کاملا ضروری است. ایراد و سوراخ‌شدگی در شلنگ‌های رادیاتور، عملکرد خنک‌کنندگی موتور را دچار اختلال می‌کند. جنس این شلنگ‌ها برای مقاومت در برابر حرارت، معمولا از فولاد ضد زنگ است. اما به مرور زمان این احتمال وجود دارد که دچار ساییدگی، پارگی و حتی نشتی شوند. این اتفاق، بسیار خطرناک است؛ چون احتمال انفجار در موتور را بالا می‌برد. در زمان بررسی شلنگ‌های رادیاتور می‌توانید ردیاب خودرو را نیز در جای مناسب نصب کنید.

فیلتر هوا خودرو باید سالم و تمیز باشد

فیلترهای هوا حتما باید به‌صورت مرتب و طبق زمان‌بندی مشخصی تعویض شوند. حتما در زمان چك كردن ماشين قبل از مسافرت، این فیلترها را بررسی کنید. در صورت گرفتگی این فیلترها، عملکرد اکسیژن‌رسانی به موتور با مشکل مواجه می‌شود و بازدهی موتور کاهش می‌یابد. فیلترها را در صورت کثیف بودن، تمیز یا به‌کلی تعویض کنید.

تسمه‌های خودرو نباید صدا بدهند یا آسیب‌دیده باشند

تسمه‌های خودرو معمولا از پلاستیک مقاوم ساخته می‌شوند؛ اما بعد از مدتی خراشیده می‌شوند و آسیب می‌بینند. در صورت شل شدن تسمه‌ها، موتور خودرو به‌خوبی کار نخواهد کرد؛ بنابراین حتما قبل از آغاز سفر، تسمه‌ها را به‌صورت چشمی مورد‌بررسی قرار دهید. اگر تسمه‌ها از قبل به صدا درآمده‌اند، ساده از کنار آن نگذرید و قبل از شروع سفر نسبت به تعویض به‌موقع آن اقدام کنید، همچنین به زمان تعویض تسمه تایم دقت دوچندان داشته باشید تا در طی مسیر، زیر فشار جاده تسمه تایم خودرو پاره نشود. این‌که بعد از جمع‌آوری همه وسایل مورد نیاز کمپینگ یا سفر، در طول مسیر تسمه خودرو پاره شود، قطعا آزاردهنده است.

مایعات و روغن‌های خودرو را قبل سفر چک کنید

شاید به یاد داشته باشید که پدرتان قبل از آغاز سفر کاپوت ماشین‌ها را بالا می‌زد و با میله‌ای، آب رادیاتور یا روغن ماشین را چک کنند. مایعات و روغن‌های خودرو اهمیت بسیاری در درست و روان کار کردن بخش‌های مختلف ماشین دارند؛ بنابراین اندازه و غلظت این مایعات در داشتن سفری بدون مشکل با خودرو تاثیر فراوانی دارد. خاموش شدن ماشین در سفرهای گروهی باعث گم کردن مسیر مانند گم شدن در کویر، مسیرهای جنگلی و حتی مسیرهای شهری می‌شود. 

اهمیت چک کردن مایعات و روغن‎‌های خودرو قبل از سفر

در صورت نیاز، روغن موتور و گیربکس ماشین را تعویض کنید

روغن موتور از ایجاد اصطکاک بین قطعات موتور جلوگیری می‌کند. میزان کمتر از اندازه روغن موتور یا فاسد شدن آن منجربه افزایش دمای موتور، خوردگی در قطعات و بالا رفتن اصطکاک خواهد شد. بهترین زمان تعویض روغن موتور ماشین به‌طورمتوسط هر ۵ تا ۱۰ هزار کیلومتر باتوجه‌به برند و کیفیت روغن است. 

پیشنهاد می‌کنیم روغن موتور را به‌صورت کامل عوض کنید. تعویض فیلتر روغن خودرو را نیز فراموش نکنید. روغن گیربکس هم شرایط روغن موتور را دارد؛ بنابراین حتما باید آن را بررسی کنید. اگر خودروی شما اتوماتیک است، این کار الزامی است. چک روغن گیربکس نیاز به تخصص دارد و باید به تعمیرگاه مراجعه کنید.

ضرورت چک کردن باتری و دینام خودرو

باتری ماشین، قلب سیستم برقی خودرو است؛ بنابراین در صورتی که با مشکلی مواجه شود، خودرو شما به سختی روشن خواهد شد. سلامت باتری‌های اتمی از روی رنگ نشانگر قابل تشخیص است (سبز: سالم، سیاه یا قرمز: نیاز به شارژ، سفید: خراب). هنگام چک باتری، به سر باتری‌ها دقت کنید تا در صورت سولفاته شدن، این مشکل را برطرف کنید. اگر سر باتری سولفاته داشت، با استفاده از جوش شیرین آن را تمیز کنید.

با داشتن مولتی‌متر می‌توانید سلامت باتری خود را در خانه بررسی کنید. عددی که مولتی‌متر در حالت خاموش بودن موتور نشان می‌دهد، باید بین ۱۲ تا ۱۳ ولت باشد. زمانی هم که موتور روشن است، عدد مولتی‌متر باید بین ۱۳.۵ تا ۱۴.۵ ولت باشد. اگر مولتی‌متر ندارید، با روشن کردن ماشین و روشن کردن چراغ‌‌های جلو، سیستم برق خودرو را تست کنید. اگر چراغ‌ها کم‌نور هستند اما با بالا رفتن دور موتور روشن‌تر می‌شوند، یعنی چراغ‌‌های خودرو از باتری انرژی می‌گیرند و دینام خودرو در دور آرام، جریان کافی تولید نمی‌کند.

مایع خنک کننده رادیاتور باید هر 3000 کیلومتر عوض شود

مایع خنک‌کننده رادیاتور، ترکیبی از ضد یخ و آب است. این ترکیب، عملکرد موتور را بهبود می‌بخشند و به دلیل اهمیت آن، باید هر ۳۰۰۰ کیلومتر عوض شود تا از تجمع اسید در رادیاتور، پیشگیری شود. از سوی دیگر، خرابی مایع خنک‌کننده رادیاتور، باعث می‌شود نقطه جوش کاهش پیدا کند و به‌خوبی فرآیند خنک‌کنندگی انجام نشود؛ 

سلامت روغن ترمز حافظ جان شما در سفر است

روغن ‌ترمز کمک می‌کند سیستم ترمز به‌موقع و به‌خوبی عمل کند؛ بنابراین در حفظ جان سرنشینان اهمیت فراوانی دارد و از نکات ایمنی خودرو قبل از سفر است. روغن ترمز تاریخ انقضای طولانی‌ای دارد؛ اما با این حال، بهتر است در چکاپ خودرو قبل از سفر، بررسی شود.

ضرورت بررسی روغن ترمز قبل از سفر

پر کردن باک بنزین و گاز را فراموش نکنید

پیش از آنکه سفر خود را آغاز کنید، حتما به یک جایگاه سوخت مراجعه و باک ماشین را پر کنید. تمام شدن بنزین یا گاز ماشین، احتمالا آخرین اتفاقی است که می‌خواهید در جاده با آن مواجه شوید. پر بودن باک، از ساده‌ترین و ضروری‌ترین اقدامات قبل از حرکت خودرو است.

داشتن دید کافی هنگام رانندگی با بررسی مایع شیشه شور 

همیشه مایع شیشه‌شور اتومبیل را قبل از آغاز حرکت، بررسی کنید. دید شما هنگام رانندگی، به تمیز بودن شیشه خودرو بستگی دارد. در صورت کثیف بودن شیشه، ممکن است درصد بروز تصادفات جاده‌ای افزایش یابد.

چک لیست قطعات بدنه خودرو قبل سفر

اگرچه برخی افراد تصور می‌کنند سلامت موتور برای داشتن سفری امن کافی است، اما قطعات بدنه خودرو حتما باید در چک لیست قبل از سفر بررسی شوند.

 • بررسی چراغ‌ها

حتما همه چراغ‌های خودرو را تک‌به‌تک چک کنید تا از کارکرد درست‌ آن‌ها مطمئن شوید. لامپ‌های سوخته را نیز تعویض کنید. ایراد در چراغ‌های ماشین، به جز جریمه شدن توسط پلیس، امنیت سرنشینان را هم به خطر می‌اندازد. اطمینان از سلامت دی‌لایت و اتولایت هم جزء مهم‌ترین اقدامات قبل از حرکت خودرو محسوب می‌شود.

 • سالم بودن برف پاک‌کن و گرم‌کن شیشه عقب

بررسی سالم بودن برف‌پاک‌کن‌ها از نکات ایمنی خودرو قبل از سفر است. برف پاک کن خودرو، بعد از مدتی در اثر شرایط آب‌و‌هوایی دچار ترک‌خوردگی و فرسودگی می‌شود. پس حتما تیغه‌ها و چشمی‌های آن را قبل از حرکت بررسی کنید تا در صورت نیاز تعویض شوند. سلامت گرمکن شیشه عقب بسیار مهم است تا در صورت بخار کردن شیشه بتوان از آن استفاده کرد.

 • چک کردن آج لاستیک

لاستیک‌هایی که آج خود را از دست داده‌اند، مستعد پنچرشدن و ترکیدن هستند. همچنین حفظ تعادل ماشین در مسیرهای لغزنده با لاستیک‌های بدون آج، بسیار مشکل است. پس حتما در چك كردن ماشين قبل از مسافرت، این مورد را فراموش نکنید.

 • سلامت لاستیک زاپاس و جک یدکی

تصور کنید ناگهان در اثر اتفاقی، چرخ ماشین پنچر شود و شما در میانه جاده باشید. تعمیرگاه از شما دور است و خودتان باید اقدام به پنچرگیری ماشین کنید. اگر لاستیک زاپاس سالم و باد آن میزان نباشند، احتمالا زمان زیادی معطل رسیدن ماشین‌های امدادی خواهید شد. از همراه داشتن و سلامت لوازم و ابزارآلات موردنیاز برای تعویض زاپاس مانند جک، آچار چرخ و مثلث خطر نیز اطمینان حاصل کنید.

 • میزان بودن باد لاستیک‌ها و عدم فرسودگی و پاره شدن تایرها

لاستیک کم‌باد، استهلاک خودرو را بالا می‌برد و به قطعات ماشین فشار زیادی وارد می‌کند. همچنین رانندگی با این لاستیک‌ها، میزان سوخت مصرفی را هم افزایش می‌دهد. پس حتما قبل از سفر، باد لاستیک را اندازه‌گیری و تنظیم کنید.

پارگی یا ترکیدگی لاستیک ماشین اتفاق بسیار ناخوشایندی در سفر است که جان سرنشینان را به‌صورت جدی در معرض خطر قرار می‌دهد. ممکن است فرسودگی تایر ماشین در حدی باشد که در سفرهای شهری مشکلی پیش نیاید، اما سفرهای جاده‌ای شرایط خاص خودشان را دارند.

اطمینان از سلامت لاستیک‌ها قبل از سفر با خودرو

حفظ جان سرنشینان با بررسی سیستم ترمز قبل از مسافرت

سیستم ترمز خودرو، یکی از اصلی‌ترین بخش‌های خودرو است. توقف صحیح و کامل ماشین، از طریق این بخش میسر می‌شود؛ بنابراین برای حفظ جان خود و دیگر سرنشینان اتومبیل، این بخش را کاملا جدی بگیرید.

 • لنت‌ها

لنت ترمز را حتما به یک متخصص نشان بدهید تا در صورت وجود مشکل تعویض شود. مهم نیست این کار چقدر زمان می‌برد، چون انجام آن ضروری است

 • ترمز دستی

عملکرد صحیح ترمز دستی را نیز بررسی کنید. اگر به‌خوبی کار نمی‌کند، حتما به یک تعمیرکار مراجعه کنید.

با چک لیست ایمنی خودرو قبل از سفر آشنا شوید

همه خودروها، مجهز به اجزایی هستند که ایمنی سرنشین‌ها را افزایش می‌دهند. کمربند، بوق، کیسه‌هوا و مواردی اینچنین حتما باید پیش از حرکت بررسی شوند.

 • مکانیزم کمربند

کمربند صندلی‌ها را باز و بسته کنید تا از سلامت آن‌ها اطمینان حاصل کنید. بررسی کنید که آیا قرقره به‌خوبی کمربند را جمع می‌کند؟ آیا پارچه کمربند سالم است؟ بهتر است پارچه کمربند را هر چند وقت با یک دستمال تمیز کنید تا به مرور زمان، عملکرد قرقره را مختل نکند.

 • بوق خودرو

راننده یک خودرو بدون بوق چطور باید به دیگر رانندگان یا عابران هشدار دهد؟ پس در زمان چك كردن ماشين قبل از مسافرت حتما از سلامت بوق اطمینان حاصل کنید.

 • کیسه هوا

برخی افراد به دلایل مختلف، سیستم کیسه هوا خودرو را دستکاری می‌کنند تا بر اثر ضربه باز نشوند. اما این کار جان سرنشینان را به‌صورت جدی به خطر می‌اندازد. حتما مطمئن شوید سیستم کیسه هوا در حالت فعال باشد تا در صورت تصادف در جاده از جان‌ خود و سرنشینان حفاظت کنید. پیشنهاد می‌کنیم بررسی کیسه هوا را در چکاپ دوره ای خودرو خود حتما قرار دهید.

 • سیستم گرمایش و سرمایش

قبل سفر حتما سیستم تهویه مطبوع خودرو و سرمایش و گرمایش ماشین (به‌خصوص ترموسات و گاز کولر) را بررسی کنید. شما نمی‌دانید در جاده با چه هوایی روبه‌رو خواهید شد؛ بنابراین باید برای هر هوایی آمادگی داشته باشید.

آماده داشتن لوازم جانبی مورد‌نیاز برای سفری امن و راحت 

وجود برخی لوازم جانبی در خودرو ضروری است، چون در وقت و انرژی شما صرفه‌جویی می‌کند و در صورت خرابی ماشین یا حوادث احتمالی به شما کمک می‌کند.

 • ابزار اولیه

حتما یک جعبه ابزار حاوی ابزارهای اولیه مثل پیچ‌گوشتی چهارسو، انبردست، دم باریک و فازمتر همراه داشته باشید تا اگر ماشین دچار خرابی جزئی شد، خودتان بتوانید آن را تعمیر کنید.

 • جعبه کمک های اولیه

جعبه کمک‌های اولیه را برای موارد اورژانسی فراموش نکنید. حتما دقت داشته باشید که این جعبه کامل باشد.

 • چراغ قوه

یک چراغ قوه و چندین باتری همراه خود داشته باشید تا در شب، اطراف ماشین را به‌خوبی ببینید.

 • کپسول آتش نشانی

اگر ناگهان موتور ماشین دچار آتش‌سوزی شود، با کپسول آتش‌نشانی می‌توانید به‌سرعت آن را مهار و از خسارت بیشتر پیشگیری کنید.

همراه داشتن کپسول آتشنشانی؛ حافظ جان سرنشینان خودرو در سفر 

داشتن سفری بی‌دغدغه و راحت با چکاپ خودرو قبل از سفر

در چکاپ خودرو قبل از سفر حتما قطعات موتوری، مایعات و روغن‌ها، بدنه خودرو، سیستم ایمنی خودرو و بخش‌های ایمنی خودرو باید بررسی شوند. رعایت نکردن حتی یک مورد از موارد ذکرشده می‌تواند جان سرنشینان خودرو را به خطر بیاندازد. برای حفظ امنیت خود می‌توانید در خودرو ردیاب قرار دهید تا در‌صورتی‌که مسیر را گم کردید، همسفران‌تان به شما کمک کنند. ایران رهیاب با ارائه انواع ردیاب خودرو، سفر را برای شما راحت‌تر می‌کند. 

این محتوا برای شما چقدر ارزشمند بود؟
امتیاز شما به این محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × = 10

پشتیبانی ایران رهیاب
پشتیبانی ایران رهیاب
شیرین کریمی

سلام، شیرین کریمی هستم.
به شما کمک میکنم که متناسب با نیاز و بودجه خود ،محصول مناسب را انتخاب کنید.
از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

22410328