ایران رهیاب Blog Archives

افت قیمت خودرو در تصادف تا چند سال است؟ | قانون جدید افت قیمت خودرو

افت قیمت خودرو

طبق گفته رئیس پلیس فراجا در اسفند ۱۴۰۱، شرکت‌های بیمه بیش از 35 هزار میلیارد تومان بابت جبران خسارت ناشی از تصادفات رانندگی هزینه می‌پردازند. این تصادفات علاوه‌بر بار مالی که برای مالک ماشین دارد، باعث افت قیمت خودرو نیز می‌شود. افت قیمت ماشین در تصادف یکی از مسائلی است که بسیاری از رانندگان در مورد آن نگرانی دارند. به همین دلیل در این مقاله درباره جزئیات افت قیمت ماشین در تصادفات صحبت می‌کنیم؛ همچنین، توضیح می‌دهیم که افت قیمت به کدام دسته از ماشین‌ها تعلق می‌گیرد. با ما همراه باشید تا از میزان خسارت افت قیمت اتومبیل و نحوه دریافت آن مطلع شوید.

افت قیمت خودرو؛ دلایل افت قیمت اتومبیل چیست؟

بسیاری از افراد از قانون جدید افت قیمت خودرو اطلاع ندارند و گمان می‌کنند که افت قیمت خودرو و پرداخت خسارت آن برای همه خودروها یکسان است؛ در‌صورتی‌که اینطور نیست. خودروهای آسیب دیده در تصادفات به چهار دسته زیر تقسیم‌بندی می‌شوند: 

۱. خودروهایی که به‌شدت آسیب‌دیده و غیرقابل استفاده محسوب می‌شوند؛ تعمیر کردن این خودروها ممکن نیست یا بسیار پرهزینه است.

۲. خودروهایی که غیر‌قابل تعمیر بوده اما قطعاتی از آن‌ها برای خودروهای دیگر قابل‌استفاده است؛ این خودروها افت قیمت کمتری نسبت به گروه اول دارند.

۳. این دسته از خودروها (خودروهای پرفورمنس) قابل‌تعمیر بوده و آسیب وارده به بدنه و کابینشان متوسط است. آسیب وارد شده به خودروهای پرفورمنس در نواحی حساس مانند شاسی و موتور نیست؛ در نتیجه پس از تعمیر، مجددا می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.به این خودروها افت قیمت خودرو اتاق تعویض تعلق می‌گیرد. 

۴. خودروهایی که خسارت جزئی دیده‌اند کمترین افت قیمت را بین این چهار دسته خواهند داشت. آسیب‌های جزئی به سپر و چراغ خودرو کمترین افت قیمت ماشین در تصادف را شامل می‌شوند.

این نکته را نیز در نٰظر داشته باشید که با توجه به قیمت بالای خودرو، هر میزان هم که یک خودرو افت قیمت پیدا کرده باشد کماکان دارایی ارزشمندی محسوب می‌شود و بهتر است از این دارایی در برابر خطرات احتمالی مانند تصادف و سرقت محافظت کنیم. به‌همین‌دلیل انجام دادن کارهایی مثل بیمه کردن ماشین و یا استفاده از ردیاب، اتومبیل شما را در برابر خطرات احتمالی محافظت بیشتری خواهد کرد. به این ترتیب با یکبار پرداخت قیمت ردیاب کوچک و قوی یا پرداخت هزینه‌ نه‌چندان بالای ماهانه برای بیمه از این خطرات احتمالی و از دست رفتن خودرو جلوگیری می‌کنیم.

قانون افت قیمت خودرو تصادفی چیست؟

آسیب‌پذیر‌ترین قسمت خودرو که احتمال آسیب بیشتری در تصادفات دارند شامل در‌ها، کاپوت، صندوق عقب و سپر می‌شوند. در‌نتیجه خسارت افت قیمت اتومبیل در همه تصادفات یکسان نیست؛ اما قانون افت قیمت خودرو چیست و افت قیمت خودرو طبق چه قانونی محاسبه و پرداخت می‌شود؟ برای پاسخ به این سوال، جدول افت قیمت خودرو بر‌اساس قانون را آورده‌ایم:

نوع آسیب

میزان افت قیمت

رنگ ‌شدگی گلگیر‌های خودرو

۲ تا ۳ درصد

رنگ ‌شدگی درب‌ های عقب

۳ تا ۴ درصد

رنگ ‌شدگی صندوق خودرو

۴ تا ۵ درصد

رنگ ‌شدگی درب موتور

۵ تا ۷ درصد

تعویض درب ‌های خودرو

۴ تا ۵ درصد

تعویض گلگیرهای خودرو

۳ تا ۴ درصد

تعویض درب موتور

۶ تا ۸ درصد

تعویض درب صندوق

۵ تا ۶ درصد

انواع مشکلات فنی

۳۲ درصد به بالا

مشکلات موتور خودرو

۱۴ درصد به بالا

کمپرس و نشست روغن

۱۴ درصد به بالا

انواع مشکلات فنی و تعویض قطعه‌های مختلف خودرو علاوه‌بر افت قیمت ماشین، باعث ایجاد هزینه‌های جانبی در بازه‌های زمانی مختلف می‌شوند. بااین‌حال، هزینه‌ای به اندازه جایگزین کردن خودرو در هنگام سرقت نخواهند داشت؛ بنابراین با استفاده از نصب ردیاب آهنربایی ارزان از زیان مالی هنگفت ناشی از سرقت خودرو جلوگیری کنید. 

آسیب به بدنه خودرو؛ بیشترین عامل افت قیمت خودرو

بررسی تفاوت افت قیمت خودروی داخلی با خارجی

بدون شک، افت قیمت خودرو نامتعارف (تصادف خودروهای لوکس با خودروی پایین رده داخلی) با سایر خودروها یکسان نیست. مثلا خسارت یک جفت چراغ خودروهای خارجی میلیون‌ها تومان است، در‌حالی‌که ممکن است کل خسارت وارده به یک خودروی داخلی به اندازه همان یک چراغ خودروی خارجی باشد. به‌همین‌دلیل، شرکت‌های بیمه در صورت تصادف خودروهای لوکس با خودروی داخلی، حداکثر ۵۰٪ خسارت افت قیمت خودرو خارجی در تصادف را پرداخت می‌کند.

جبران خسارت افت قیمت خودرو خارجی؛ معادل ۵۰٪ خودرو داخلی

محاسبه افت قیمت خودرو؛ نحوه محاسبه افت قیمت ماشین چگونه است؟

مهم‌ترین شاخص در محاسبه میزان خسارت افت قیمت خودرو، کارکرد آن است. به‌صورتی‌‌که هر چقدر عمر ماشین بیشتر باشد افت قیمت خودرو کمتر است. همچنین به همان میزانی که از سال ساخت خودرو بگذرد خسارت افت قیمت خودرو کمتر است. سوال دیگری که به ذهن می‌آيد این است که افت قیمت خودرو در تصادف تا چند سال پرداخت می‌شود؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که خسارت افت قیمت ماشین تا ۶ سال محاسبه و پرداخت می‌شود. 

عامل سومی که در محاسبه افت قیمت خودرو در تصادف نقش دارد، رنگ خودرو است. خسارت افت قیمت خودرو برای ماشین‌هایی با رنگ زرد از همه کمتر و افت قیمت اتومبیل‌هایی با رنگ آلبالویی و بنفش نسبت‌ به باقی رنگ‌ها بیشتر است. 

استفاده از اینترنت؛ سریع‌ترین روش محاسبه افت قیمت خودرو 

اگر می‌خواهید از به سرقت رفتن، اوراق کردن و در نتیجه افت قیمت خودروی خود جلوگیری کنید، یکی از بهترین روش‌ها خرید ردیاب شنود دار است. پس از نصب این ردیاب در اتومبیل، در صورت سرقت خودرو، می‌توانید سریعا آن را ردیابی کرده و پلیس را مطلع کنید؛ بدین‌ترتیب پیش از اوراق شدن خودروی شما، سارق اتومبیل شناسایی و دستگیر خواهد شد. با این کار احتمال اوراق شدن ماشین توسط سارقین و هم‌چنین افت قیمت آن نیز کاهش خواهد یافت.

مدارک لازم برای شکایت افت قیمت خودرو

مدارک لازم برای شکایت افت قیمت خودرو شامل کروکی تصادف، گزارش پلیس از صحنه تصادف و مدارک شناسایی مالک و خودرو می‌شود. اگر پس از بروز تصادف، دو طرف با‌هم به توافق نرسیده و پلیس نیز خسارت خودرو را زیر ۲۰ میلیون تومان تشخیص دهد؛ در‌صورتی‌که یکی از مالکین خودروهای خسارت دیده به مبلغ اعلامی پلیس اعتراض داشته باشد امکان تنظیم شکایت در شورای حل اختلاف برای وی وجود خواهد داشت. در این صورت مدارک ذکر شده را باید به شورای حل اختلاف ارائه دهید تا شکایت شما بررسی شود. 

راه‌ جلوگیری از افت قیمت خودرو چیست؟

در واقع راه معجزه‌آسایی برای پیشگیری از افت قیمت اتومبیل وجود ندارد، اما تنها راه ممکن برای پیشگیری از بروز تصادفات و وارد شدن خسارت به خودرو، رعایت کردن مقررات راهنمایی و رانندگی است. در غیر این صورت احتمال تصادف بالا رفته و برای جبران افت قیمت خودرو باید به شرکت بیمه مراجعه کنید.

با خرید بیمه خودرو می‌توانید هزینه خسارت‌های وارد شده به ماشین را جبران کنید. همچنین، با خرید ردیاب خودرو ارزان قیمت، هیچ‌گاه گرفتار خسارت ناشی از سرقت ماشین نخواهید شد.

مراجعه به شرکت بیمه؛ روش جبران افت قیمت خودرو

نقش بیمه در پرداخت افت قیمت خودرو ؛ کدام بیمه خسارت کاهش قیمت ماشین را پرداخت می‌کند؟

اگر خودروی آسیب دیده در تصادف دارای بیمه شخص ثالث باشد، مالک خودرو می‌تواند با در دست داشتن مدارک تصادف به شرکت بیمه مراجعه کرده و درخواست پرداخت خسارت افت قیمت خودرو را داشته باشد. پرداخت خسارت افت قیمت اتومبیل مثل خسارت مالی به اتومبیل است و تا سقف تعهد مشخص شده در بیمه نامه امکان پرداخت دارد. حداقل سقف تعهد مالی بیمه خودرو در سال ۱۴۰۲ معادل ۳۰ میلیون تومان تعیین شده است. 

این نکته را باید خاطرنشان کنیم که خسارتی در بیمه نامه‌های عادی با عنوان خسارت افت قیمت خودرو تعیین و مشخص نشده است، ولی اگر در عین عقد قرارداد بیمه، گزینه پوشش افت قیمت ماشین در تصادفات را انتخاب کنید، پس از پرداخت حق بیمه اضافی در موقع لزوم می‌توانید نسبت به دریافت آن اقدام کنید.

این نکته را نیز خاطرنشان می‌کنیم که چیزی تحت عنوان مهلت شکایت برای افت قیمت خودرو در قانون تعیین نشده است، ولی بهتر است جهت دریافت خسارت در اولین فرصت ممکن بعد از وقوع تصادف شکایت خود را تنظیم و مراحل دریافت خسارت افت قیمت خودرو را سپری کنید.

به‌یاد داشته باشید  که یکی از دلایل خسارت دیدن خودرو، سرقت خودرو است. اغلب خودروهای به سرقت رفته پس از پیدا شدن، خسارات و آسیب‌های زیادی دیده‌اند. بنابراین به‌کارگیری روش‌هایی برای افزایش امنیت خودرو مانند استفاده از دزدگیر ماشین جی پی اس دار، یکی از مهم‌ترین اقدامات بعد از خرید خودرو و بیمه کردن آن است.

این محتوا برای شما چقدر ارزشمند بود؟
افت قیمت خودرو در تصادف تا چند سال است؟ | قانون جدید افت قیمت خودرو
4 از 6 رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 1 = 5

پشتیبانی ایران رهیاب
پشتیبانی ایران رهیاب
شیرین کریمی

سلام، شیرین کریمی هستم.
به شما کمک میکنم که متناسب با نیاز و بودجه خود ،محصول مناسب را انتخاب کنید.
از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

22410328