ایران رهیاب Blog Archives
ردیاب نظامی زندانیان

پابند الکترونیکی زندانیان چیست و چه کاربردهایی دارد؟

تکنولوژی به زندان ها هم وارد شد! این روزها و با رشد چشمگیر استفاده جی پی اس ها برای حفظ امنیت و ردیابی اتومبیل، افراد و اشیا ارزشمند، نیروی انتظامی هم با وضع قوانین تازه به فکر استفاده از ردیاب در محیط زندان ها و حتی خارج از این فضا افتاده است. پابند الکترونیک مجرمین از جمله دستگاه های به خصوصی است که در سراسر دنیا برای کنترل و ردیابی مجرمین و زندانیان استفاده می شود. اگر شما هم دوست دارید در مورد این تکنولوژی جدید و منحصر به فرد که به عنوان یک محصول امنیتی و کنترل گر که وارد بازار شده اطلاعات لازم کسب کنید، در ادامه همراه با ایران رهیاب باشید.

 پابند الکترونیکی زندانیان چیست؟

ردیاب مچی زندانیان به عبارتی یک وسیله کوچک شبیه پابند معمولی است که به قسمت مچ پای افراد بسته می شود. این ابزار برای کنترل رفت و آمد محدود زندانیان در منطقه زندان و یا محیط های خارج از آن استفاده می شود. شکل ظاهری این پابند شبیه ساعت های دیجیتال است و وزن سنگین و حتی ظاهر عجیبی هم ندارد.

پابند الکترونیکی زندانیان چیست

پابند الکترونیکی تنها ابزاری است که به واسطه آن زندانبان ها می توانند رفت و آمد محدود زندانیان را به راحتی کنترل کنند.

آیا استفاده از پابند ردیاب زندانیان نیاز به مجوز دارد؟

بله، استفاده از جی پی اس پابند مراقبتی زندانیان طبق ماده 62 قانون مجازات های اسلامی برای زندانیان آزادی مشروط و افرادی که تخفیف در مجازات شامل حالشان می شود با صلاحدید قاضی پرونده منع قانونی ندارد. به همین دلیل استفاده بدون مجوز و بی اجازه از مراجع قانونی برای به کار گیری از این ابزار کنترلی به غیر از تعویق مراقبتی مجوز دار، مجاز نیست.

کنترل زندانی ها با ردیاب مچی

پابند الکترونیکی چگونه کار میکند؟

سیستم جی پی اس و ردیابی پابند مجرمین توسط مانیتورینگ فعالی که برای محدوده مکانی مشخصی معین شده کار می کند. به واسطه این سیستم زندان بان ها و ماموران امنیتی، سیستم محدودیت تردد را برای مجرمین خود وضع می کنند و با این ترتیب زندانیان در صورت خروج از محدوده مورد نظر با آلارم های هشدار دهنده مواجه می شود.

ردیاب زندانیان آزادی مشروط

آیا امکان دستکاری و قطع کردن جی پی اس زندانیان وجود دارد؟

سیستم جی پی اس پابند الکترونیکی زندانیان مانند ردیاب شخصی عمل می کند با این تفاوت که سیستم نظارتی و کنترلی دقیق تری دارد.

برای مثال اگر مجرمی با قصد فرار و یا هر مسئله دیگری اقدام به دستکاری و یا بازکردن این پابند انجام دهد، به سرعت از سمت ماموران امنیتی مورد تعقیب و دستگیری قرار می گیرد.

آیا پابند الکترونیکی زندانی ضدآب است؟

سوال بسیار مهمی که همیشه ذهن زندانیانی که شرایط استفاده از این پابندها را دارند مشغول به خود می کند این است که آیا این ردیاب هایی که به ساق پا وصل می شوند از قابلیت ضد آب بودن برخوردار هستند و یا خیر؟ در این خصوص بهتر است تا خیال این گروه از افراد را راحت کنیم چرا که این پا بندها مانند جی پی اس مگنتی سیستم ضدآب دارند و افراد بدون باز کردن این دستگاه می توانند کلیه کارهای روزانه خود را به راحتی انجام دهند.

جی پی اس زندانیان نظارت الکترونیکی

آیا ردیاب زندانیان به باتری و شارژ نیاز دارد؟

مورد دیگری که بهتر است در مورد آن اطلاعات کافی داشته باشید، مدت زمان نگهداری شارژ ردیاب است. در این خصوص بهتر از این نکته را در نظر داشته باشید که پابند الکترونیک زندانیان پس از 72 ساعت شارژ، قابلیت نگهداری شارژ باتری حتی تا یک سال هم دارد.

باوجود این زندانیان آزادی مشروط موظف هستند در بازه های زمانی متفاوت خود را به زندان مربوطه برسانند و قبل از اتمام شارژ ردیاب، نسبت به شارژ مجدد آن قبل از سر رسید اقدام کنند.

کاربرد استفاده از ردیاب برای طرح نظارت الکترونیکی

استفاده از ردیاب مدل پابند دار برای زندانیان کاربردهای متفاوت دارد. در درجه اول زندانیانی که جرم های سبک تری به نسبت مجرمین قاتل و جانی دارد، برای حفظ خطرات اخلاقی احتمالی در هم نشینی با این افراد می توانند با استفاده از ردیاب زندانیان به محیط کنترل شده ای در محدوده خارج از زندان منتقل شوند.

استفاده از ردیاب برای دوره مرخصی

مرخصی رفتن یکی از آپشن های مهمی است که زندانیان با جرم های سبک و طبق مقررات قانونی می توانند از آن استفاده کنند. در این بین زندانبانان با استفاده از ردیاب زندانیان می توانند با خیالی راحت و آسوده برای آزادی موقت مجرمین در زمان مرخصی چاره اندیشی کنند.

ردیابی زندنیان از طریق مانیتورینگ

استفاده از ردیاب در داخل محیط زندان

بسیاری از مجرمین که به حبس ابد و یا اعدام محکوم هستند همیشه در تب و تاب پیدا کردن راهی برای فرار از زندان می گردند. این دسته از افراد به مراقبت و کنترل دقیق تری نیاز دارند. به همین دلیل به کار گیری از ردیاب ویژه مجرمین و بستن آن دور مچ پای مجرم می تواند راهکار مناسبی برای کنترل دقیق خلافکاران به حساب بیاید.

کاربرد جی پی اس مجرمین در دوران مهارت آموزی

دوره مهارت آموزی از جمله طرح های مهمی است که برای برخی از مجرمین در دوره حبس در نظر گرفته می شود. در این دوران مهم زندانیان با حفظ قوانین و ضوابط مربوطه وارد محیط های مهارت آموزی مانند کارگاه های نجاری، خیاطی و غیره می شوند و با کنترل های لازم ساعاتی از روز را برای گذراندن دوره های مهارتی از زندان خارج می شوند.

ردیابی زندانی های آزادی مشروط بهترین ابزار کنترلی مجرمان

زندانیان آزادی مشروط از گروه افرادی هستند که جرم های سبک تری دارند. این دسته از افراد که بیشتر به دلیل موضوعات مالی و شکایت های مرتبط به چک و مهریه زندانی شده اند و می توانند با حفظ مقررات مرتبط با زندانیان آزادی مشروط از زندان آزاد شوند.

از مهم ترین شرایط آزادی برای مجرمین آزادی مشروط می توان به این مورد اشاره کرد که کنترل و مسیر یابی شخص آزاد شده تنها با نصب پابند ردیاب الکترونیک همراه می شود. این مسیریاب ویژه مانند یک ردیاب ماهواره ای توانانی کنترل و ردیابی دائم زندانیان را دارند.

کنترل زندانیان با پابند ردیاب زندانیان

ضرورت استفاده از ردیاب الکترونیکی زندانیان چیست؟

ضرورت استفاده از ردیاب الکترونیکی تنها به دلیل کنترل  هر چه دقیق تر و سریعتر زندانیان توسط ماموران امنیتی و زندان بان ها صورت می گیرد. برخی اعتقاد دارند که آزادی زندانیان با پابند الکترونیکی تنها به دلیل کمبود منابع برای نگهداری از زندانیان است در صورتیکه مطابق با مواد قانونی و تبصره های موجود در قانون مجازات های اسلامی، استفاده از ردیاب زندانیان تنها به منظور کنترل دقیق و ایجاد شرایط بهتر برای نگهداری مجرمین به حساب می آید.

امید است که این مقاله توانسته باشد تمام اطلاعات لازم و کافی را در خصوص ردیاب الکترونیکی زندانیان به اطلاع شما برساند. در این خصوص شما می توانید سوالات و ابهامات خود را در مورد این دستگاه در قسمت نظرات از تیم مجموعه ایران رهیاب بپرسید.

این محتوا برای شما چقدر ارزشمند بود؟
پابند الکترونیکی زندانیان چیست و چه کاربردهایی دارد؟
4.8 از 4 رای

۲ دیدگاه برای “پابند الکترونیکی زندانیان چیست و چه کاربردهایی دارد؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 1 = 2

 1. Avatar

  ردیاب الکترونیکی زندانیان فقط برای زندانیان کاربرد داره از این محصول برای نگهداری حیوانات به صورت پابند هم میشه استفاده کرد یا اونم مجوز می خواد؟

  1. شیرین رضایی
   شیرین رضایی

   سلام دوست عزیز
   بله امکان استفاده از ردیاب الکترونیکی زندانیان وجود داد. همچنین ردیاب مخصوص حیوانات که به صورت قلاده ای هستند هم موجود است. برای اطلاعات بیشتر با شماره 02122410328 تماس بگیرید.

پشتیبانی ایران رهیاب
پشتیبانی ایران رهیاب
شیرین کریمی

سلام، شیرین کریمی هستم.
به شما کمک میکنم که متناسب با نیاز و بودجه خود ،محصول مناسب را انتخاب کنید.
از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

22410328