ایران رهیاب Blog Archives

آشنایی با علائم خالی شدن باتری ماشین که باید جدی بگیرید

بررسی علائم خالی شدن باتری ماشین در ایران رهیاب

هیچ راننده‌ای نمی‌خواهد در میانه یک اتوبان شلوغ، با باتری خالی‌شده خودروی خود مواجه شود. بیشتر رانندگان از علائم خالی شدن باتری ماشین مطلع نیستند؛ با این حال به شما تبریک می‌گوییم. چرا که پس از خواندن این مطلب از ایران رهیاب با 7 علامت خالی شدن باتری ماشین آشنا خواهید شد و از موقعیت‌های ناخوشایند آینده جلوگیری خواهید کرد.

پیش از آنکه به سراغ علائم خرابی باتری ماشین برویم، بد نیست کمی با مدت زمان عمر مفید باتری ماشین آشنا شده و بهترین زمان تعمیر ماشین را بشناسیم.

بهترین زمان تعویض باتری خودرو چه زمانی است؟

معمولا باتری خودروی دست اول بین 3 الی 5 سال دوام می‌آورد. البته این مدت زمان بستگی به عوامل مختلفی مانند مدل خودرو، نحوه استفاده شما از آن و نوع باتری دارد. همچنین با توجه به بالارفتن نرخ سرقت خودرو و لوازم آن، در شرایط فعلی احتمال آنکه باتری خودروی شما پیش از تمام‌شدن به سرقت برود، بسیار بالا است! پیشنهاد می‌کنیم پیش از آنکه ادامه این مطلب را مطالعه کنید، با خرید یک جی پی اس ماشین امنیت باتری ماشینتان را تامین کنید. پس از آن برگردید تا به سراغ علائم خالی شدن باتری ماشین برویم.

باتری ماشین و نکات فنی خالی شدن باتری ماشین

آشنایی با 7 علامت خالی شدن باتری ماشین

خالی شدن باتری ماشین می‌تواند با علائم ساده‌ای مانند روشن‌نشدن خودرو تا نشانه‌های حیاتی‌تری مانند بوی ناخوشایند گوگرد برای شما ظاهر شود. معمولا دستگاه‌های جی پی اس خودرو با نشان‌دادن میزان حرکت کلی وسیله نقلیه و ارسال پیامک هشدار به تلفن همراه شما، یادآوری عالی برای معاینات دوره‌ای خودرو هستند؛ بنابراین بد نیست سری به لیست قیمت جی پی اس در بخش فروشگاهی ایران رهیاب بزنید. در ادامه با 7 تا از مهم‌ترین علامت‌های خالی شدن باتری ماشین آشنا می‌شویم تا با هر میزان از سواد فنی خودرو، بتوانید این مشکل را شناسایی کنید.

1.       روشن نشدن چراغ پشت کیلومتر شمار؛ ساده‌ترین علامت خالی شدن باتری ماشین

یکی از ساده‌ترین روش‌های تشخیص باتری تمام شده یا باتری درحال مرگ، روشن‌نشدن چراغ پشت کیلومترشمار است. باتری خودرو مانند قلب خودروی شما است که تمامی جریان برق خودرو را تامین می‌کند. بنابراین مواجهه با هر نوع قطعی در بخش‌های الکتریکی خودرو، بدون شک یک نشانه مهم از وجود مشکل در باتری ماشین است.

یکی از مهم‌ترین دلایل زود تمام شدن باتری خودرو، استفاده از اکسسوری‌هایی است که مستقیما به سیم‌کشی خودرو نصب می‌شوند. پیشنهاد می‌کنیم حتی اگر در فکر خرید ردیاب یا دستگاه ضبط صدا مخفی برای ماشین هستید نیز، به سراغ مدل‌هایی بروید که بدون نیاز به تغییر در سیم‌کشی خودرو، قابلیت اتصال داشته باشند. این کار به شما کمک می‌کند از حداکثر ظرفیت باتری ماشین، بهترین استفاده را داشته باشید.

دستگاه ضبط صدا و ردیاب خودرو بی‌سیم؛ بهترین گزینه برای حفاظت از سلامت باتری

2.     روشن نشدن ماشین؛ علامتی که می‌گوید خرابی باتری ماشین در کمین است

دومین علامت خالی شدن باتری ماشین، روشن نشدن خودرو است. معمولا در چنین حالتی با شرایط مشابه این روبه‌رو هستید: ماشین استارت می‌خورد، سوئیچ هم می‌چرخد؛ اما موتور روشن نمی‌شود! اگر دچار چنین وضعیتی شده‌اید، بد نیست بدانید ممکن است مشکل از دینام یا حتی استارتر خودرو باشد. با این حال تجربه به ما می‌گوید بهترین توضیح برای شرایط موجود، تمام شدن باتری ماشین یا خرابی باتری ماشین است.

در چنین حالتی بهتر است با باتری به باتری کردن، ماشین را روشن کرده و به نزدیک‌ترین تعمیرگاه خودرو مراجعه کنید. البته فراموش نکنید که همیشه بهتر است پیش از خواباندن خودرو در تعمیرگاه، از فعال‌بودن جی پی اس برای تعقیب خودرو مطمئن باشید تا امنیت وسیله نقلیه خود را به حداکثر برسانید.

تامین امنیت ماشین با نصب ردیاب خودرو پیش از مراجعه به تعمیرگاه ماشین

3.    منظم روشن‌نشدن موتور خودرو؛ نشانه‌هایی که باید جدی بگیرید

همه ما روزانه با نشانه‌هایی در زندگی روبه‌رو می‌شویم که به نظر ساده آمده و به‌راحتی از کنار آن‌ها عبور می‌کنیم؛ بدون شک منظم روشن‌نشدن موتور خودرو، نباید یکی از آن‌ها باشد! اگر به‌دنبال خرید یک خودروی دست دوم هستید و چندین بار در روشن‌کردن ماشین با سختی مواجه شده‌اید، به احتمال زیاد موتور خودرو اشکال دارد یا باتری آن درحال تمام‌شدن است.

اگر مایلید در خرید خودرو دست دوم موفق‌تر عمل کنید، پیشنهاد می‌کنیم مطالعه مقاله از کجا بفهمیم موتور ماشین تعمیر شده را در وبلاگ ایران رهیاب از دست ندهید.

4.     استارت نخوردن در هوای سرد؛ چهارمین نشانه خرابی باتری ماشین

همه ما می‌دانیم که در هوای بسیار سرد، روشن‌کردن ماشین می‌تواند کمی چالش‌برانگیز باشد. این اتفاق به آن دلیل است که با کاهش بیش از حد دمای محیط، بنزین خودرو به‌سختی تبخیر شده و روغن به انجماد می‌رسد. با این حال اگر در یک زمستان معمولی هم با استارت‌نخوردن خودروی خود مواجه شده‌اید، خطر را جدی بگیرید.

آمپرهای باتری خودرو، وظیفه دارند تا انرژی لازم را برای روشن‌کردن خودرو در ساعات ابتدایی روز به موتور بدهند. باتری در حال تمام شدن با قرارگرفتن در کوچک‌ترین تغییرات دمایی، ظرفیت و کارایی خود را از دست داده و سبب می‌شود تا خودرو به‌سختی و بعد از بارها استارت‌زدن روشن شود.

5.    بوی ناخوشایند؛ یکی از علامت‌های تمام شدن باتری ماشین که نمی‌دانستید!

به محض نشستن در خودرو، با بوی ناخوشایند تخم مرغ، فاضلاب یا چاه آب مواجه می‌شوید؟ متاسفانه باید به شما بگوییم احتمالا در خطر تمام شدن باتری خودرو هستید. منشا بوی بد گوگرد در خودرو، اسید باتری است. چنین رایحه‌های ناخوشایندی به شما می‌گویند که باتری سربی درحال مرگ شما درحال تولید گاز سولفید هیدروژن است.

بوی ناخوشایند خودرو می‌تواند یکی از علامت‌های اصلی تمام شدن باتری ماشین باشد

6.     متورم‌شدن کیس باتری؛ تغییرات ظاهری در باتری خودرو را جدی بگیرید

زمانی را به خاطر بیاورید که بادکردن باتری تلفن‌های همراه، نشانه‌ای از پایان عمر این دستگاه‌های کوچک و کاربردی بودند. چنین تغییرات غیرمعمولی در ظاهر باتری‌های خودرو نیز از همین اتفاق خبر می‌دهند. معمولا کیس‌های باتری خودرو، ظاهری مستطیل‌شکل دارند؛ بنابراین همین حالا کاپوت خودروی خود را بالا بزنید و در صورت مشاهده هرگونه تورم، ترک یا شکل‌های عجیب و غریب در بخش کیس باتری، سریعا به سمت یک تعمیرگاه خودرو حرفه‌ای برانید.

البته اگر می‌پرسید «چگونه با باتری خالی ماشین را روشن کنیم؟»، معمولا باتری به باتری کردن برای روشن کردن خودرو تا زمان رسیدن به تعمیرگاه، کافی خواهد بود.

7.    خوردگی در اتصالات؛ نکات فنی ماشین را چک کنید

آخرین خرابی باتری خودرو، خوردگی‌های رایج ناشی از خالی شدن باتری ماشین است. کافی است کاپوت را بالا بزنید و قسمت اتصال باتری به پایانه‌های مثبت و منفی را چک کنید. اگر هنگام بررسی با پودر سبز یا ماده‌ای کریستال‌مانند مواجه شدید، درست زمان خالی شدن باتری ماشین به داد آن رسیده‌اید.

کچ‌کردن باتری خودرو برای مشاهده سلامت و ترشحات غیرمعمول باتری ماشین.

وقتی باتری ماشین خالی میشود چکار کنیم؟

در این مطلب از وبلاگ ایران رهیاب، با 7 تا از مهم‌ترین علائم خالی شدن باتری خودرو آشنا شدیم. معمولا خالی شدن باتری دلایل مختلفی دارد که در ادامه با برخی از آن‌ها آشنا می‌شویم.

  • روشن‌ماندن طولانی‌مدت چراغ‌های خودرو
  • استفاده از برق خودرو برای روشن‌کردن لوازم یا چراغ‌های سفری
  • پوسیدگی در اتصالات سیم‌کشی خودرو
  • اشکال در سیستم شارژ خودرو

اگر شما هم مایلید بدانید «وقتی باتری ماشین خالی می‌شود چکار کنیم؟» بهتر است در قدم اول به خود مسلط باشید و نگران بروز مشکلات جدی نباشید. کافی است ماشین خود را به یک خودروی دیگر نزدیک کنید. پس از آن مراحل جامپ استارت کردن یا همان باتری به باتری کردن را آغاز کنید تا خودروی شما مشغول به کار شود. آیا از نحوه جامپ استارت و نکات آن باخبرید؟ در بخش پرسش و پاسخ همین مقاله، تجربه‌ها و دانش خود از باتری به باتری کردن را با ما به اشتراک بگذارید.

این محتوا برای شما چقدر ارزشمند بود؟
آشنایی با علائم خالی شدن باتری ماشین که باید جدی بگیرید
3.9 از 9 رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − = 8

پشتیبانی ایران رهیاب
پشتیبانی ایران رهیاب
شیرین کریمی

سلام، شیرین کریمی هستم.
به شما کمک میکنم که متناسب با نیاز و بودجه خود ،محصول مناسب را انتخاب کنید.
از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

22410328