ایران رهیاب Blog Archives

تشخیص سلامت موتور خودرو دست‌دوم در 4 قدم بسیار آسان

از کجا بفهمیم موتور ماشین تعمیر شده

تشخیص سلامت موتور خودرو دست‌دوم در ۴ قدم بسیار آسان

به نقل از خبرگزاری‌های معتبر، رشد نرخ دلار و به‌تبع آن افزایش قیمت خودروهای صفر، سبب شده تا بازار خریدوفروش خودروهای دست دو در سال‌های اخیر رونق زیادی را تجربه کند. این دسته از معاملات اگرچه از لحاظ هزینه شیرین‌تر هستند، اما همواره نگرانی‌هایی برای هر دو طرف معامله به همراه دارند. یکی از این نگرانی‌ها، میزان سلامت خودرو است. آیا شما هم متقاضی خرید یک خودروی دست‌دوم هستید و این سؤال که «از کجا بفهمیم موتور ماشین تعمیر شده؟» ذهنتان را به خود مشغول کرده است؟ بنابراین بدون شک، مطالعه این مطلب برای شما مفید خواهد بود.

قدم اول؛ تعیین علت خروج بخار از درب روغن خودرو

اولین و ساده‌ترین قدم برای تشخیص سلامت موتور خودرو، توجه به بخارهایی است که هنگام روشن‌شدن خودرو، از آن خارج می‌شود. این بخارهای رنگی می‌توانند نشانه‌های قدرتمندی از عیوب موتور، پیش از خرید خودرو کارکرده باشند؛ بنابراین هنگام بازدید از خودرو دست‌دوم، علاوه بر آنکه باید از فروشنده بخواهیم درباره خرید جی پی اس خودرو و دیگر تجهیزات ایمنی خودرو توضیح دهد، بد نیست از او بخواهیم چند دقیقه پشت فرمان خودرو بنشینیم.

برای دیدن دودهای رنگی، کافی‌ است برای چند لحظه بسیار کوتاه، گاز خودرو را تا انتها فشار دهید. دودی که در این حالت پدیدار می‌شود می‌تواند یکی از معانی زیر را داشته باشد.

دود آبی در تست موتور خودرو به چه معناست؟

اگر گاز خودرو را تا انتها فشار دادید و شاهد خروج دود آبی‌رنگ بودید، متأسفانه خبرهای خوبی در راه نیست. معمولاً دود آبی‌رنگ نشانه قطعی روغن‌سوزی خودرو است. در چنین شرایطی به‌احتمال زیاد سوپاپ یا رینگ دچار شکستگی شده است. در نتیجه روغن یا روان‌کننده‌های دیگر، امکان راهیابی به محفظه احتراق را پیدا کرده‌اند.

باتوجه‌به این موضوع، خرید خودرو دست‌دومی که پیش روی شما قرار دارد احتمالاً فکر چندان خوبی نباشد. چرا که متحمل هزینه‌های سنگینی برای تعمیر موتور خودرو خواهید شد.

خروج دود آبی‌رنگ از موتور خودرو کارکرده

دود سفید؛ مهم‌ترین نشانه موتور خودرو تعمیر شده

یکی دیگر از انواع دودهای خارج شونده از موتور خودرو، دودهای سفیدرنگ هستند. درواقع جالب است بدانید این دودهای سفید، چیزی جز بخار آب نیستند. اما بخار آبی که به‌احتمال زیاد، برای شما تا حد زیادی دردسرساز و هزینه‌آور خواهند بود.

خروج دود سفید، معمولاً ناشی از مایع خنک‌کننده یا روغن هیدرولیکی است که به داخل موتور نشتی دارد. یکی دیگر از احتمالات این موضوع، نشتی آب به داخل محفظه احتراق و در نتیجه بخار شدن آب است. به‌هرحال، تمامی این موارد یک معنا بیشتر ندارند: واشر سرسیلندر خودرو دست‌دومی که روبه‌روی شما قرار دارد، دچار اشکال است.

اگرچه تعویض واشر سرسیلندر به اندازه تعمیرات اساسی خودرو هزینه‌بردار نیست؛ بااین‌حال پیشنهاد می‌کنیم خودروی دست‌دومی را انتخاب نکنید که در همان ابتدای کار، نیازمند تعمیر باشد. اگر دلیل اصلی تعویض خودرو شما، مدل قدیمی خودرو و نگرانی از بابت سرقت است، بهتر است به‌جای هزینه‌های گزاف برای خرید یک خودروی دست‌دوم معیوب، به فکر خرید gps خودرو باشید. این دستگاه‌های کوچک، کاربردی و خوش‌قیمت، ارزان‌قیمت‌ترین خودروها را هم ضد سرقت می‌کنند.

خروج دود سفیدرنگ یا بخار آب از موتور خودروهای کارکرده

خروج دود سیاه در تست موتور خودرو؛ بی‌خطرترین نوع دود خودرو

به هر قسمت از طبیعت که نگاه کنیم، سیاه، خطرناک‌ترین رنگ است. اما در خرید خودرو دست‌دوم، این موضوع کاملاً برعکس می‌شود! اگر با فشردن گاز خودرو، متوجه دود سیاه‌رنگ شدید، احتمالاً چندان جای نگرانی نیست. یکی از گزینه‌های زیر، عامل خروج این دود سیاه‌رنگ هستند.

  •       کثیفی انژکتور یا کاربراتور خودرو
  •       کثیفی فیلتر هوای خودرو
  •       احتراق نامناسب در موتور (احتمال بسیار ضعیف‌تر)

هرکدام از موارد بالا هم که علت خروج دود سیاه‌رنگ از موتور باشند، تعمیرات اساسی و هزینه‌های گزاف در انتظار شما نخواهند بود؛ بنابراین اگر سلامت خودرو و امنیت آن دو فاکتور اساسی شما هستند، پیشنهاد ما به شما خرید همین خودرو و تهیه یک ردیاب شارژی خودرو برای تأمین کامل امنیت آن است.

خروج دود سیاه‌رنگ از موتور خودروهای سواری

قدم دوم؛ در چک کردن معاینه فنی خودرو؛ بازکردن در کاپوت خودرو

دومین قدم برای آنکه از کجا بفهمیم موتور ماشین تعمیر شده، بازکردن در کاپوت ماشین و توجه به بویی است که از آن بلند می‌شود. بوی یک موتور نو و دست‌نخورده، مانند لاستیک یا پلاستیک است. اگر چنین بویی در یک خودروی دست‌دوم احساس کردید به‌احتمال زیاد موتور تعمیر یا حتی تعویض شده است. بسیاری از سارقان خودرو با تعویض موتور و تغییر شماره موتور، برای فروش خودرو اقدام می‌کنند چرا که یکی از مهم‌ترین مراحل ترخیص خودرو سرقتی تطبیق شماره سریال موتور و شماره پلاک خودرو با مشخصات کارت ماشین است؛ بنابراین مراقب باشید با یک سهل‌انگاری ساده، برای خرید یک خودرو سرقتی هزینه نکنید.

اما اگر با بازکردن در کاپوت، بوی روغن احساس کردید، اوضاع تحت کنترل است. یک موتور نسبتاً سالم و کارکرده پیش روی شما قرار دارد.

حالت سومی هم وجود دارد که در آن، پس از بازکردن در کاپوت، بوی تند بنزین یا تربانتین (بوی زننده بنزین) به مشامتان می‌رسد. در چنین شرایطی احتمالا سیستم سوخت اتومبیل دچار نشتی است. همچنین یکی دیگر از نشانه‌های نشتی، بوی شیرین ضدیخ است. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم به بوها و نشانه‌ها حساس‌تر از همیشه باشید.

بازکردن در کاپوت خودرو دست دو و بررسی بوهایی که از موتور به مشام می‌رسد

قدم سوم؛ در خرید خودرو دست‌دوم؛ باز کردن در قمقمه یا رادیاتور

اگر تمام مراحل بالا را طی کردید و متوجه مشکل جدی‌ای در موتور خودرو نشده‌اید، وقتش است که به سراغ رادیاتور بروید. در قدم سوم باید آب خودرو را چک کنید؛ آیا داخل آب رادیاتور روغن می‌بینید؟

اگر پاسخ شما بله است، متأسفانه خرید خودرو دست‌دوم مقابلتان، چندان ایده خوبی نیست. وجود روغن در آب رادیاتور نشانه آن است که ماشین قبلاً جوش آورده و نیاز به تعمیر اساسی دارد؛ بنابراین حتی اگر بهترین محافظ ضد سرقت خودرو هم روی آن نصب بود، فکر خرید این خودرو را نکنید. هزینه گزافی که برای تعمیر آن باید بپردازید، با تهیه یک خودروی سالم‌تر، برابری می‌کند.

قدم چهارم؛ چک کردن روغن ریزی خودرو

یکی از مهم‌ترین ابزارهایی که هنگام خرید خودرو کارکرده باید همراه داشته باشید، چراغ‌قوه است. آخرین کاری که باید بکنید، بررسی کامل بخش زیری خودرو است. اگر لکه‌ای زیر خودرو وجود داشته باشد، چراغ‌قوه به شما کمک می‌کند رنگ آن را به‌درستی تشخیص بدهید.

  •       رنگ قرمز: مایع جعبه‌دنده
  •       رنگ سیاه: روغن‌موتور قدیمی
  •       رنگ کاراملی: روغن موتور جدید یا روغن ترمز
  •       رنگ سبز یا نارنجی: روغن رادیاتور

اگر از این مرحله هم به‌سلامت عبور کردید و متوجه روغن‌ریزی نشدید، به شما تبریک می‌گوییم. موتور خودرویی که پیش رویتان قرار دارد سالم است و گزینه‌ای مناسب برای خرید به شمار می‌آید.

بررسی روغن‌ریزی و لکه‌های روغن زیر ماشین کارکرده هنگام خرید خودرو دست دو

همه آنچه برای خرید خودروی کارکرده باید بدانید

آنچه در این مقاله از وبلاگ ایران رهیاب خواندید، نقشه راه کاملی بود برای آنکه از کجا بفهمیم موتور ماشین تعمیر شده. توجه به دودهای خارج‌شده از خودرو، مایعاتی که چکه می‌کنند، شکستگی‌ها و حتی بوی خارج‌شده از موتور، می‌تواند مهم‌ترین نشانه‌های تشخیص سلامت موتور خودرو باشند.

علاوه‌بر آن، دقت کنید که از قطعات بسیار تمیز و نوی اجزای موتور خودرو ذوق‌زده نشوید! هر تمیزی بیش از حدی، از تعویض قطعه خبر می‌دهد.

در پایان امیدواریم این مطلب راهنمای کاملی در خرید خودرو برای شما باشد. نظراتتان را با در میان بگذارید و نکاتی که در این مطلب جا انداختیم را این بار شما برای خوانندگان وبلاگ ایران رهیاب بگویید.

این محتوا برای شما چقدر ارزشمند بود؟
تشخیص سلامت موتور خودرو دست‌دوم در 4 قدم بسیار آسان
4.4 از 12 رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

27 + = 32

پشتیبانی ایران رهیاب
پشتیبانی ایران رهیاب
شیرین کریمی

سلام، شیرین کریمی هستم.
به شما کمک میکنم که متناسب با نیاز و بودجه خود ،محصول مناسب را انتخاب کنید.
از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

22410328