ایران رهیاب Blog Archives

در‌صورت خرابی ماشین در جاده یا خیابان چه کارهایی باید انجام دهیم؟

در هنگام خرابی ماشین در خیابان یا جاده چه کنیم؟

درصورت خرابی ماشین در جاده یا خیابان چه کارهایی باید انجام دهیم؟

هزار و یک عامل مختلف کنار هم قرار می‌گیرند تا باعث خرابی ماشین در خیابان یا جاده شوند. راننده حرفه‌ای کسی است که از قبل خود را به‌خوبی برای مواجه شدن با این موقعیت آماده کرده باشد؛ یا اینکه آن‌قدر به امور فنی خودرو خود مسلط باشد که از پیش آمدن چنین موقعیتی جلوگیری کند. در این مقاله همراه ما باشید تا شایع‌ترین دلایل خراب شدن ماشین در جاده و خیابان و اقدامات لازم برای روبه‌رو شدن با این مشکل را به شما آموزش دهیم.

خروج از مسیر حرکت سایر خودروها؛‌ اولین اقدام بعد از خرابی ماشین در جاده یا خیابان

اگر خودروی شما به‌صورت ناگهانی در میان خیابان یا جاده خراب شود، در قدم اول باید آن را از مسیر حرکت سایر خودروها خارج کنید. برای این کار، حتما از چراغ راهنما و فلاشر اتومبیل استفاده کنید و حرکت خودرو به سمت راست را به راننده‌های اتومبیل‌های پشت سر خود اطلاع دهید.

سد معبر به‌خاطر خرابی ماشین در خیابان، باعث ایجاد ترافیک طولانی و کلافه‌کننده برای دیگران می‌شود؛ بنابراین بهتر است هر چه سریع‌تر خودروی خود را از مسیر اصلی خارج کنید. اما اگر امکان خارج کردن ماشین از خیابان وجود نداشته باشد، باید چه کار کنیم؟

خروج از مسیر حرکت سایر خودروها در صورت خرابی ماشین

نکاتی درباره سد معبر در زمان خراب شدن ماشین در جاده یا خیابان

اگر ماشینتان در زمانی از روز که نور کافی برای دیده شدن وجود ندارد در خیابان بماند، باید با کمک علائم راهنمایی و رانندگی این موضوع را برای راننده‌های دیگر روشن کنید. با این کار احتمال برخورد دیگر خودروها را با خود کاهش می‌دهید.

  1. نحوه استفاده از علائم ایمنی در وسط راه: در وسط راه باید از چراغ الکتریکی با مشعل نورانی قرمز و سه مثلث شبرنگ قرمز استفاده کنید. این علائم را با فاصله‌های 70 متری در بخش جلو، عقب و در پهلوی خودروی از کار افتاده قرار دهید. اگر در جاده یا خیابان یک‌طرفه حضور دارید، نیازی به قرار دادن علامت در بخش پهلوی ماشین نیست.
  2. روش استفاده از علائم ایمنی سر پیچ یا تپه: در این شرایط به خاطر وجود پیچ، نیاز است که فاصله بیشتری برای قرار دادن علائم ایمنی تعیین کنید. در مواقعی که اتومبیل شما سر پیچ یا روی تپه خراب شده است، باید در فاصله 200 متری از علائم هشداردهنده برای سایر راننده‌ها استفاده کنید. در این صورت، راننده‌های دیگر را به‌موقع از حضور ماشین خود مطلع می‌کنید.
  3. نحوه استفاده از علائم ایمنی در بزرگراه‌ها: سرعت زیاد اتومبیل‌ها در بزرگراه‌ها باعث می‌شود که فاصله مورد نیاز برای قرار دادن علائم ایمنی در شرایط خراب شدن ماشین در خیابان، بیشتر باشد. اگر در بزرگراه ماشین شما خراب شده است، باید از این علائم در فاصله 150 متری خودروی خود استفاده کنید.

با اجرای این راه‌کارها، احتمال تصادف از پشت سر را کاهش می‌دهید. اگر نور روز به قدر کافی باشد، نیازی به چراغ و مشعل نیست. در این شرایط، راننده باید در فاصله 70 متری جلو و عقب خودرو از مثلث‌های شبرنگ استفاده کند. اگر اتومبیلتان را به دست کسی سپردید و ماشینتان در میان راه خراب شد،‌ می‌توانید با استفاده از دستگاه جی پی اس خودرو، مکان آن را مشخص کرده و خود سریعاً را به ماشینتان برسانید.

تماس با امداد خودرو شبانه روزی؛ دوم قدم پس از خرابی ماشین در خیابان

پس از آنکه خودروی خود را به گوشه‌ای منتقل کردید و علائم ایمنی را نیز در مجاورت ماشین قرار دادید، باید با شماره امداد خودرو جاده ای تماس بگیرید. تعمیرکاران امداد خودروی شرکت‌های مختلف در اسرع‌وقت خود را به محل خرابی ماشین می‌رسانند.

تماس با امداد خودرو در صورت خرابی ماشین در راه

چه عواملی باعث خراب شدن ماشین در خیابان و جاده می‌شود؟

معمولاً  مشکل‌های مشابهی برای ماشین‌ها رخ می‌دهند که موجب خراب شدن آن‌ها در میانه راه می‌شوند. در ادامه به تعدادی از رایج‌ترین مشکلاتی که ممکن است هر راننده‌ای به آن‌ها بربخورد، اشاره می‌کنیم:

تمام شدن سوخت ماشین یا خراب شدن پمپ بنزین

خیلی وقت‌ها به‌دلیل سهل‌انگاری یا تنبلی، رانندگان با باک خالی راهی جاده می‌شوند! از آن‌جایی که دسترسی به پمپ بنزین در جاده‌ها در مقایسه با شهر در فاصله‌های طولانی‌تری امکان‌پذیر است، همیشه راننده‌هایی را در جاده می‌بینید که با یک بطری در دست‌شان، از دیگر راننده‌ها درخواست بنزین می‌کنند. بهتر است قبل از راه افتادن به سمت جاده و شروع سفر، حتماً باک بنزین ماشین خود را پر کنید. با این کار حتی اگر در طولانی‌ترین ترافیک‌ها هم قرار بگیرید، باز هم به‌قدر کافی سوخت برای ادامه مسیر خواهید داشت.

اگر از دستگاه جی پی اس روی خودروی خود استفاده کرده باشید، در این شرایط خیلی راحت موقعیت مکانی خود را در اختیار افرادی که می‌توانند به شما کنند، قرار می‌دهید. قیمت جی پی اس با توجه به مدل‌های مختلف آن متفاوت است؛ اما گزینه‌های ارزان هم برای خرید این محصول وجود دارد.

علاوه‌بر تمام شدن بنزین، ممکن است خراب شدن پمپ، علت روشن نشدن ماشین باشد. وظیفه اصلی پمپ رساندن سوخت به موتور اتومبیل است؛ حال اگر پمپ نتواند این وظیفه را به‌درستی اجرا کند، ماشین از حرکت می‌ایستد. اگر از مخزن بنزین ماشین صداهایی شبیه به ناله می‌شنوید، باید هر چه زودتر به تعمیرگاه مراجعه کنید تا درگیر خراب شدن ماشین در خیابان و جاده نشوید.

در راه ماندنم بخاطر تمام شدن سوخت خودرو

خراب شدن دینام؛ علت خاموش شدن ناگهانی خودرو در جاده یا خیابان

وظیفه اصلی دینام تامین برق مورد نیاز اجزای مختلف خودرو است. زمانی که دینام خراب می‌شود، برق در قطعات حیاتی خودرو کاهش پیدا می‌کند و کم کم ماشین خاموش می‌شود. مثلاً چراغ‌ها شروع به کم نور شدن می‌کنند و خاموش می‌شوند و بعد از آن هم موتور ناگهان خاموش خواهد شد. در چنین شرایطی فقط یک تعمیرکار می‌تواند این مشکل را برای شما حل کند.

باید خودروی خود را با هل دادن به سمت راست خیابان منتقل کرده و سپس همه مراحلی که در بالا توضیح داده‌ایم را اجرا کنید. برای تعمیر ماشین در جاده نیاز است که با امداد خودرو تماس بگیرید. همچنین اگر ماشین در دست خودتان نبود،‌ با استفاده از دستگاه ردیاب خیلی ساده می‌توانید مکان خودرو را پیدا کنید. خریدن یک ردیاب آهنربایی ارزان، هم هزینه مقرون‌به‌صرفه‌ای دارد و هم با نصب آسان زمان بسیاری از شما نمی‌گیرد.

خراب شدن ماشین در خیابان یا جاده به‌دلیل جوش آوردن

جوش آوردن هم از رایج‌ترین مشکلاتی است که تقریبا همه راننده‌ها آن را تجربه می‌کنند. برای رفع این مشکل به‌جای اینکه بگوییم چه کارهای انجام دهید، باید شما را از کارهایی که نباید انجام دهید، آگاه کنیم. در این شرایط حواستان به موارد زیر باشد:

  1. خودرو را متوقف کنید! هر چه بیشتر در این حالت رانندگی کنید، موتور ماشین بیشتر از قبل داغ می‌شود و فشار بیشتری به آن وارد خواهد شد.
  2. ماشین را خاموش نکنید! راننده‌های کم تجربه به‌محض جوش آوردن ماشین، آن را خاموش می‌کنند؛ درحالی‌که در این شرایط فقط باید در اولین موقعیت ممکن بایستید و منتظر بمانید تا آمپر ماشین پایین بیاید.
  3. درپوش رادیاتور را باز نکنید! این یکی از خطرناک‌ترین کارهایی است که خیلی از راننده‌ها مرتکب می‌شوند. زمان جوش آوردن خودرو، آب درون رادیاتور به‌حالت جوش درمی‌آید و داخل آن پر از بخار داغ می‌شود. با باز کردن درب رادیاتور این بخار و آب جوش به‌سمت بیرون پرتاب می‌شود و احتمال سوختگی به‌شدت بالا خواهد بود.
  4. روی موتور آب نریزید. یادتان باشد که تغییر دمای ناگهانی می‌تواند به بدنه موتور آسیب بزند و باعث ترک خوردن آن شود.

ممکن است وقتی خودرو در دست فرزندانمان است، ناگهان جوش بیاورد و آن‌ها ندانند که در این مواقع چه باید بکنند. پیشنهاد می‌کنیم علاوه‌بر نصب جی‌پی‌اس روی ماشین، حتما بهترین سیم کارت برای ردیاب خودرو را تهیه کنید. به این ترتیب در هر نقطه‌ای قابلیت مکان‌یابی اتومبیل خود را دارید. همچنین از پشتیبانی دائمی سرور و اپلیکیشن مکان‌یاب هم مطمئن شوید.

در مسیر ماندن به دلیل خرابی ماشین و جوش آوردن

آیا از دستگاه ردیاب برای خودروی خود استفاده کنیم؟

انتخاب یک ردیاب مناسب برای خودرو می‌تواند خیالتان را از امنیت آن راحت کند. پیشنهاد می‌کنیم بعد از طی کردن مراحل انتقال سند خودرو، یک دستگاه ردیاب متناسب با خواسته و بودجه خود تهیه کنید تا هم از امنیت خودرو مطمئن باشید و هم در شرایط اضطراری مانند خرابی ماشین در خیابان از امکانات ویژه آن بهره ببرید.

با خرید جی پی اس ماشین از ایران رهیاب، لحظه‌به‌لحظه از موقعیت مکانی خودروی خود مطلع باشید

در این مقاله در کنار یکدیگر بررسی کردیم که پس از خرابی ماشین در جاده یا خیابان چه اقداماتی را باید انجام دهیم. اگر با مشکل خراب شدن ماشین در خیابان روبه‌رو شدید، قدم به قدم اقداماتی که برای شما توضیح دادیم را اجرا کنید و منتظر رسیدن خودروهای امدادی یا آشنایان خود بمانید. همچنین با خرید جی پس اس خودرو از ایران رهیاب این امکان برایتان به‌وجود می‌آید که به‌صورت لحظه‌ای از موقعیت اتومبیلتان آگاه باشید.

این محتوا برای شما چقدر ارزشمند بود؟
در‌صورت خرابی ماشین در جاده یا خیابان چه کارهایی باید انجام دهیم؟
4 از 1 رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

36 − = 31

پشتیبانی ایران رهیاب
پشتیبانی ایران رهیاب
شیرین کریمی

سلام، شیرین کریمی هستم.
به شما کمک میکنم که متناسب با نیاز و بودجه خود ،محصول مناسب را انتخاب کنید.
از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

22410328