ایران رهیاب Blog Archives

بهترین روش پیگیری کارت خودرو کدام است؟

راهنمای جامع پیگیری کارت خودرو

در میان اسناد و مدارک ماشین شخصی هر یک از ما، بدون شک کارت خودرو حیاتی‌ترین کارتی است که در کیف مدارکمان جای می‌گیرد. زمانی که برای خرید و معامله یک خودروی جدید اقدام می‌کنیم، معمولا مدتی طول می‌کشد تا شناسنامه وسیله نقلیه جدید ما به دستمان برسد. اما اگر احساس می‌کنید مدت‌زمان انتظار شما برای صدور کارت خودرو بیش از حد طولانی شده است، در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا راهنمای جامعی از روش‌های پیگیری کارت خودرو در اختیار شما قرار دهیم.

پیگیری کارت ماشین صفر با 4 روش آسان و سریع

کارت خودرو مهم‌ترین مدرک هویتی خودروی شما است. آنچه در این کارت کوچک و کاربردی ارائه می‌شود، شرح کاملی از مشخصات ظاهری وسیله نقلیه، کد VIN، مشخصات مالک و شماره پلاک و موتور است. بنابراین برای تهیه کارت سوخت، ترخیص خودرو از پارکینگ، خرید جی پی اس خودرو و حتی انجام معاینه فنی، به کارت ماشین خود نیاز خواهید داشت. در ادامه 4 روش آسان و سریع برای پیگیری کارت خودرو به شما معرفی می‌کنیم تا استعلام مدارک ماشین خود را در سریع‌ترین زمان ممکن به انجام برسانید.

1. پیگیری پیامکی کارت خودرو؛ بدون اینترنت وضعیت کارت ماشین را استعلام کنید

اولین و ساده‌ترین روش پیگیری صدور کارت خودرو، استعلام پیامکی آن است. در این روش شما نه‌تنها نیازی به اینترنت ندارید، بلکه از ایستادن در صف‌های طولانی مراکز مربوطه هم معاف خواهید شد. همه ما می‌دانیم زمانی که به‌دنبال انجام کارهای اداری خودرو هستیم یا پس از به‌سرقت‌رفتن آن، مراحل قضایی پیگیری ماشین را طی می‌کنیم، مجبور به پرداخت چه هزینه و زمان گزافی از روزهای عمرمان هستیم. بنابراین به شما پیشنهاد می‌کنیم در قدم اول، به فکر خرید پرفروش ترین ردیاب خودرو باشید تا امنیت خودروی خود را تامین کنید. پس از آن می‌توانید روش‌های معرفی‌شده در این مقاله را جایگزین صف‌های طولانی و وقت‌کشی‌های آزاردهنده کنید.

پیگیری پیامکی کارت خودرو یکی از روش‌های جدید و کاربردی است که به همت شرکت ملی پست و ناجا راه‌اندازی شده است. در این روش کافی است کد رهگیری 20 الی 24 رقمی ارائه‌شده توسط شرکت ملی پست را در دست داشته باشید. سپس ابتدای این کد، حرف R را به‌صورت بزرگ تایپ کرده و عبارت‌ به‌دست‌آمده را به شماره 2000441 پیامک کنید.

بلافاصله پس از ارسال پیامک، پروسه استعلام کارت خودرو شما آغاز شده و در کوتاه‌ترین زمان ممکن، آخرین وضعیت آن به شما اطلاع‌رسانی خواهد شد.

استعلام کارت خودرو المثنی یا صفر با استفاده از پیامک

2. پیگیری کارت خودرو از طریق پلیس 10؛ دومین روش پیگیری کارت ماشین

دومین روش پیگیری کارت ماشین،  پیگیری کارت خودرو از طریق پلیس 10 یعنیمراجعه به مرکز صدور کارت خودرو است. کارت ماشین شما از همکاری میان پلیس ناجا، شرکت ملی پست و پلیس +10 صادر می‌شود. شما می‌توانید با در دست داشتن اطلاعات خودرو، کد رهگیری پست و مدارک هویتی خود، به یکی از نزدیک‌ترین مراکز پلیس +10 شهرتان مراجعه کنید؛ مسئولین مستقر در پلیس +10 با استعلام سیستمی اطلاعات خودرو، آخرین وضعیت کارت ماشین شما را به اطلاع شما می‌رسانند.

اگر طرفدار روش‌های زمانبر نیستید و حتی برای تامین امنیت ماشین خود، ردیاب آهنربایی کوچک را انتخاب می‌کنید تا کم‌ترین زمان را برای راه‌اندازی سیستم GPS خودرو صرف کنید، بهتر است به ادامه مقاله مراجعه کنید. در ادامه این مطلب، روش‌های اینترنتی و سریع‌تر را به شما خواهیم آموخت.

باجه‌های پلیس +10 و استعلام کارت خودرو از طریق مراجعه به دفاتر خدمات دولت الکترونیک

3. روش سوم؛ پیگیری کارت ماشین با استفاده از کد USSD

سومین روش برای پیگیری کارت ماشین، مراجعه به کد دستوری *193# است. این کد دستوری، متعلق به شرکت پست ملی ایران است و امکان پیگیری کارت خودرو از طریق شماره بارکد پستی را برای شما فراهم می‌کند.

این کد را در بخش تماس‌های تلفن همراه خود وارد کرده و پس از مواجهه با گزینه‌های «رهگیری مرسوله» و «نرخ‌نامه»، گزینه اول را انتخاب کنید. پس از آن کافی است شماره بارکد پستی کارت خودروی خود را که هنگام درخواست کارت خودرو از شرکت پست دریافت کرده‌اید، در این بخش وارد کنید تا پیامکی حاوی آخرین تغییرات مراحل صدور کارت خودرو، برای شما ارسال شود.

4. پیگیری کارت ماشین از پست؛ پیگیری کارت خودرو با شماره پلاک

پیگیری کارت ماشین از پست، چهارمین و یکی از بهترین روش‌های استعلام کارت خودرو است که به شما معرفی خواهیم کرد. در این روش می‌توانید بدون ایستادن در صف‌های طولانی باجه‌های پلیس +10، بدون نیاز به منتظرماندن برای دریافت پیامک استعلام خودرو و بدون مراجعه حضوری، از آخرین وضعیت کارت ماشین مطلع شوید. کافی است برای پیگیری کارت خودرو با شماره پلاک، قدم‌های زیر را دنبال کنید.

  1.   وارد وبسایت Najatracking.post.ir شوید.
  2. از میان سندهای تعیین‌شده، کارت خودرو را انتخاب کنید.
  3. شماره پلاک و اعداد کنترلی را وارد کنید.
  4. از استعلام آنی کارت خودروی خود لذت ببرید.

نکته مثبت این روش نسبت به سایر روش‌های معرفی‌شده آن است که حتی اگر امکان پیگیری کارت خودرو از طریق شماره بارکد پستی را ندارید یا کد رهگیری خود را گم‌ کرده‌اید، پیگیری کارت ماشین از پست، امکان استعلام مدارک را برای شما فراهم می‌کند.

درواقع روش معرفی‌شده، یک روش پیگیری صدور کارت خودرو با شماره پلاک است. در این سایت می‌توانید طیف گسترده‌ای از خدمات مرتبط با خودرو را انجام دهید. البته متاسفانه امکان نوبت دهی تعویض پلاک یا دریافت نوبت برای معاینه‌فنی وجود ندارد و سایت پیش‌رو، مشخصا برای پیگیری مدارک ماشین است.

انتخاب گزینه «کارت خودرو» برای استعلام کارت ماشین در وبسایت مرسولات سازمانی

مدت زمان صدور کارت خودرو چقدر است؟

معمولا مدت‌زمان صدور کارت خودرو، چندان مشخص نیست. این جمله به آن معناست که از زمان درخواست صدور کارت خودرو صفر یا کارت ماشین المثنی، ممکن است 35 الی 45 روز طول بکشد. با این حال باید در نظر داشته باشید که اگر خودروی دست دوم تهیه می‌کنید، علاوه‌بر آشنایی با نحوه پرداخت پول در معاملات خودرو، استعلام مداوم مراحل صدور کارت سوخت نیز ضروری خواهد بود.

علت تاخیر در صدور کارت خودرو چیست؟

یکی از نارضایتی‌های رایج در زمینه درخواست کارت خودرو و سایر مدارک ماشین، تاخیر در صدور آن‌ها است. اگرچه پروسه صدور کارت ماشین، کارت سوخت یا حتی کارت گواهینامه کمی طولانی باشد، با این حال یکی از مهم‌ترین دلایل تاخیر غیرمعمول در این زمینه، برگشت‌خوردن مدرک است.

در صورتی که مدت زمان انتظار شما از 65 روز بیشتر شده است، ممکن است به دلیل مغایرت اطلاعات سکونت شما با اطلاعات ثبت‌شده در شرکت پست، عدم حضور گیرنده در مقصد یا خطا در جابجایی مرسولات باشد. در چنین شرایطی پیشنهاد می‌کنیم سری به اداره پست مرکزی شهر خود بزنید؛ کارت‌ خودروهای برگشت‌خورده تا 3 ماه در اداره پست می‌مانند و پس از آن، باید برای درخواست مجدد کارت خودرو اقدام کنید.

پیگیری کارت خودرو از طریق مراجعه به باجه‌های شرکت پست ملی ایران

پیگیری صدور کارت خودرو؛ یک قدم جلوتر از دیگران باشید!

در این مطلب از وبلاگ ایران رهیاب با 4 روش اصلی و آسان پیگیری صدور کارت ماشین آشنا شدیم. متاسفانه در حال حاضر امکان پیگیری کارت خودرو با کد ملی وجود ندارد؛ بنابراین اگر به‌دنبال ساده‌ترین و سریع‌ترین روش برای استعلام کارت ماشین می‌گردید، پیشنهاد ما به شما پیگیری کارت خودرو با شماره پلاک ماشین و از طریق سایت شرکت پست ملی ایران است. از شما دعوت می‌کنیم نظراتتان را درباره این راهنمای جامع پیگیری کارت ماشین و روش‌های معرفی‌شده با ما درمیان بگذارید.

این محتوا برای شما چقدر ارزشمند بود؟
بهترین روش پیگیری کارت خودرو کدام است؟
5 از 1 رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 × = 40

پشتیبانی ایران رهیاب
پشتیبانی ایران رهیاب
شیرین کریمی

سلام، شیرین کریمی هستم.
به شما کمک میکنم که متناسب با نیاز و بودجه خود ،محصول مناسب را انتخاب کنید.
از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

22410328