ایران رهیاب Blog Archives

7 اصل مهم نگهداری خودرو در زمستان

مهم‌ترین نکات نگهداری از ماشین در زمستان

زمستان نزدیک است و رسیدن این فصل برای بسیاری از رانندگان به معنای مواجهه با چالش‌هایی مانند رانندگی در خیابان‌های نمکی، جاده‌های یخ‌زده، بارش سنگین برف و نیاز به زنجیر چرخ است. اما این چالش‌ها فقط به همین موارد محدود نمی‌شود و ممکن است برخی نکات نگهداری خودرو در زمستان را از قلم بیاندازید. در این مقاله فهرستی از همه مواردی که باید در زمستان برای نگهداری از ماشینتان در نظر داشته باشید، تهیه کرده‌ایم. برای اینکه خودرو در فصل سرد سال هم عملکرد عالی و بی‌نقص خود را حفظ کند، مطالعه این مقاله کاربردی را از دست ندهید.

1- اطمینان از سلامت باتری خودرو در زمستان

با شروع فصل سرد زمستان، باید هر بار قبل از روشن کردن خودرو مانند یک جی پی اس، سلامت قسمت‌های حیاتی ماشین را بررسی کنید. باتری خودرو معمولا در هوای سرد کارکرد ضعیف‌تری نسبت به زمانی دارد که هوا گرم است. در نتیجه اگر باتری ماشین شما در هوای گرم ضعیف کار کند، در زمستان عملا کارکرد مناسبی نخواهد داشت.

توصیه می‌کنیم قبل از شروع زمستان یک آزمایش ولتاژ روی باتری ماشین انجام دهید تا از سلامت آن اطمینان حاصل کنید. در غیر این صورت، یک باتری جدید بخرید تا احتمال خطراتی مانند خاموش شدن ماشین و گیر افتادن در جاده‌ای سرد و برفی به صفر برسد.

بررسی سلامت خودرو در فصل‌های سرد؛ مهم‌ترین کار قبل از رانندگی

2- بررسی سطح مایع خنک‌کننده یا ضد یخ موتور خودرو

تهیه مایع خنک‌کننده یا ضدیخ مانند خرید ردیاب خودرو یکی از کارهای حیاتی برای وسیله نقلیه شما به ویژه در فصل زمستان است؛ زیرا از یخ زدن موتور در دماهای سرد جلوگیری می‌کند. به این ترتیب، یکی از مهم‌ترین نکات نگهداری خودرو در زمستان این است که همواره ضد یخ، مقدار مناسبی داشته باشد.

همچنین بررسی کنید هیچ‌گونه نشتی در قطعات خودروی شما وجود نداشته باشد تا مایع ضد یخ تخلیه نشود. بسیاری از مکانیک‌ها به رانندگان توصیه می‌کنند که از ترکیب 50/50 مایع ضد یخ و آب در رادیاتور استفاده کنید. این ترکیب نقطه انجماد موتور را کمتر از ضد یخ نگه می‌دارد.

نگهداری از ماشین در روزهای سرد با بررسی سطح ضدیخ

3- اطمینان از سطح بنزین و آب در باک و مخزن شیشه‌شوی

شاید بپرسید که بنزین و آب مخزن مذکور چه وجه مشترکی با یکدیگر دارند. پاسخ این است که ماشین را در زمستان باید همواره از هر دوی این مایعات سیر نگه دارید و پر بودن هر دوی این منابع به اندازه خرید دستگاه جی پی اس مخفی برای ماشین اهمیت دارد. به چند دلیل باک بنزین باید پر باشد: اولا باک پر، از یخ زدن آب انباشته‌شده در پمپ سوخت شما جلوگیری می‌کند.

دوما این امکان را به شما می‌دهد که در صورت نیاز موتور و بخاری خودرو را طولانی‌تر روشن نگه دارید. به همین ترتیب مهم است که مخزن شیشه‌شوی را پر از آب کنید؛ زیرا برای زدودن آلودگی‌ها و گل‌ولای جاده‌ای ناشی از طوفان برف روی شیشه جلو، به آب این مخزن نیاز خواهید داشت.

اهمیت پر بودن مخزن شیشه‌شوی در زمستان

4- خرید تایر زمستانی و مخصوص برف برای ماشین

اگر در مناطقی زندگی می‌کنید که دمای هوا مرتبا به کمتر از 7 درجه سانتی‌گراد می‌رسد، خرید تایرهای زمستانی ضروری است. این نوع تایرها استحکام بیشتری در دماهای پایین داشته و هنگام توقف، عملکرد بهتری دارند؛ حتی اگر برفی روی زمین نباشد. به یاد داشته باشید هزینه کردن بابت ابزارهایی مانند تایر زمستانی یا ردیاب، در بلندمدت بسیار مقرون به صرفه است و در واقع هزینه تایر و قیمت دزدگیر جی پی اس دار نسبت به مزایای آن چندان قابل توجه نیست.

تایر زمستانی؛ ضروری برای مناطق بسیار سرد

5- چک کردن باد لاستیک؛ نکته مهم نگهداری خودرو در زمستان

فشار و باد درون تایرها همراه با دمای هوا کاهش می‌یابد و با هر 10 درجه کاهش دما تا یک پوند در هر اینچ مربع باد لاستیک کمتر می‌شود. رانندگی با لاستیک‌های کم‌باد منجر به سایش زودرس تایرها و از بین رفتن آج‌ها می‌شود که به نوبه خود تصادفات بزرگ را به دنبال دارد و در کارشناسی خودرو دست دوم بر قیمت ماشین تاثیر منفی می‌گذارد. در واقع حرکات خودرو با لاستیک‌های کم‌باد کمتر قابل پیش‌بینی است. اگر فشار باد لاستیک را بررسی کردید و متوجه کم‌باد بودن آن‌ها شدید، در اسرع وقت با پمپ بادی در پمپ بنزین فشار هوای درون لاستیک را بیشتر کنید.

6- بررسی سلامت برف پاک کن خودرو قبل از زمستان

یکی دیگر از مواردی که همواره باید در طول روزهای سرد پاییزی و زمستانی به سلامت آن توجه داشته باشید، سیستم برف پاک کن خودروی شماست؛ چراکه رانندگی با شیشه‌های کثیف در جاده‌های مه‌‌گرفته بسیار خطرناک و حادثه‌ساز است. برای اطمینان از کارکرد درست سیستم برف پاک کن قطعات زیر را بررسی کنید:

 • موتور برف پاک کن
 • اهرم یا دیاق برف پاک کن
 • پایه‌های برف پاک کن
 • تیغه برف پاک کن
 • چشمی شیشه شور
 • مخزن شیشه شور
 • پمپ شیشه شور و اورینگ پمپ
 • شلنگ‌ها و اتصالات
 • مایع شیشه شور
 • دسته برف پاک کن و یا کلید برف پاک کن

در صورتی که هرکدام از قطعات فوق مشکلی داشت، در اسرع وقت باید آن را تعمیر یا تعویض کنید.

سیستم برف پاک کن سالم؛ تضمین رانندگی ایمن در جاده‌های مه‌گرفته

7- آخرین نکته نگهداری خودرو در زمستان: تهیه کیت وسایل ضروری

اگرچه این نکته چندان به نگهداری خودرو در زمستان مربوط نیست، اما به اندازه موارد فوق برای تجربه رانندگی ایمن در این فصل اهمیت دارد. تهیه کیت وسایل ضروری و گذاشتن آن در خودرو شامل موارد زیر مهم‌ترین اقدامی است که باید در شروع فصل زمستان انجام دهید:

 • پتو حرارتی
 • جعبه کمک‌های اولیه
 • چند ابزار شامل چاقو
 • چراغ قوه و باتری
 • بیل
 • شن
 • یخ‌زدا

آنچه درباره نگهداری خودرو در زمستان آموختیم

در این مقاله توضیح دادیم که برای نگهداری خودرو در زمستان چه اقداماتی باید انجام دهید تا رانندگی امنی را تجربه کنید و در عین حال، سلامت ماشینتان به خطر نیفتد. در پایان اگر سوالی در این باره دارید تقاضا داریم در بخش نظرات آن را با ما به اشتراک بگذارید. کارشناسان در اسرع وقت پاسخگوی شما همراهان همیشگی ایران رهیاب خواهند بود.

این محتوا برای شما چقدر ارزشمند بود؟
7 اصل مهم نگهداری خودرو در زمستان
5 از 1 رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× 7 = 35

پشتیبانی ایران رهیاب
پشتیبانی ایران رهیاب
شیرین کریمی

سلام، شیرین کریمی هستم.
به شما کمک میکنم که متناسب با نیاز و بودجه خود ،محصول مناسب را انتخاب کنید.
از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

22410328