ایران رهیاب Blog Archives

صفر تا صد برگ سبز خودرو؛ برگ سبز خودرو را از کجا بگیریم؟

صفر تا صد برگ سبز خودرو؛ برگ سبز خودرو را از کجا بگیریم؟

برگه سبز ماشین مدرکی است که نیروی انتظامی به‌جای سند خودرو، بعد از تعویض پلاک برای اتومبیل صادر می‌کند. شماره سنا، مشخصات خودرو و مشخصات مالک جزو توضیحات برگه سبز خودرو هستند. دریافت برگه سبز خودرو بعد از تحویل مدارک ماشین، بین یک هفته تا یک ماه به طول می‌انجامد؛ البته درصورت نقص مدارک در طی مراحل پیچیده و زمان‌بر گرفتن برگه سبز، این مدت ممکن است به طول انجامد. برای آشنایی بیشتر با این سند مهم، در ادامه نحوه دریافت، هزینه صدور و نحوه استعلام برگه سبز خودرو را بررسی و به مزایا و کاربردهای آن اشاره می‌کنیم.

نحوه دریافت برگ سبز ماشین؛ مراحل دریافت برگ سبز اتومبیل

یکی از سوالات رایج برای خریداران اتومبیل صفر کیلومتر این است که برگ سبز خودرو صفر را از کجا بگیریم؟ پاسخ این است که زمان خرید یک خودرو صفر از کارخانه، برگه سبز ماشین به خریدار تحویل داده می‌شود. با‌این‌حال، تا زمانی‌که تسویه حساب کامل خودرو انجام نشده باشد، سند قطعی برای خریدار صادر نخواهد شد. در این بازه زمانی، خرید و فروش خودرو با برگ سبز امکان‌پذیر است و خریدار خودرو می‌تواند با استفاده از برگ سبز و بدون نیاز به سند، به معامله و فروش ماشین بپردازد. در این میان، برای افزایش امنیت و کنترل هرچه بیشتر بر روند معاملات، استفاده از ردیاب دستگاه ضبط صدا مخفی برای ماشین توصیه می‌شود. این دستگاه به راحتی در خودرو قابل‌نصب است و به شما امکان می‌دهد تا در‌صورت نیاز، صداهای داخل را به‌طور‌مخفیانه ضبط و موقعیت مکانی وسیله‌تان را ردیابی کنید.

حتی در این شرایط امکان تعویض پلاک خودرو نیز بدون هیچ نگرانی امکان‌پذیر است. برای دریافت برگ سبز باید به دفتر پلیس راهنمایی و رانندگی مراجعه کنید. پس از انجام مراحل مربوط به پلاک‌گذاری یا تعویض پلاک، کارت سبز خودرو برای شما صادر خواهد شد.

گرفتن برگ سبز با مراجعه به پلیس راهنمایی و رانندگی

هزینه صدور برگ سبز ماشین چقدر است؟

هزینه صدور برگه سبز خودرو برای همه خودروها در سال ۱۴۰۲، ۳۷۳ هزار تومان است؛ اما کلیه هزینه‌های مرتبط با نقل و انتقال خودرو به‌عهده فروشنده خواهد بود. در نظر داشته باشید که برای انجام عملیات تعویض پلاک، لازم است تا حدود یک درصد از ارزش خودرو برای ماشین‌های داخلی و 2 درصد از ارزش ماشین‌های وارداتی، به‌عنوان مالیات پرداخت شود. این نکته را در نظر داشته باشید که فروش خودرو بدون برگ سبز عموما امکان‌پذیر نیست و صرفا فروش با برگ سبز نزد پلیس اعتبار دارد.

رهگیری و استعلام وضعیت برگ سبز؛ ۲ روش پیگیری برگ سبز خودرو

شاید سوال شما این باشد که برگ سبز خودرو صفر چند روزه میاد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که معمولا پس از تکمیل فرآیند انتقال مالکیت ماشین و پرداخت هزینه‌های مربوطه در سامانه مالیات نقل و انتقال خودرو، کافی است ۷ الی ۳۰ روز منتظر صدور برگه سبز ماشین باشید. اگر این بازه زمانی به اتمام رسید یا برای اطلاع از وضعیت کلی صدور برگه سبز، به‌راحتی می‌توانید از طریق یکی از دو روش سریع و کاربردی زیر، برای پیگیری کارت سبز خودرو از سوی ناجا وضعیت برگه سبز را بررسی کنید. برای اطمینان بیشتر و دسترسی به اطلاعات لحظه‌ای موقعیت ماشینتان، می‌توانید از فندکی جی پی اس استفاده کنید؛ این وسیله به‌راحتی قابل‌نصب است و امکان ردیابی دقیق ماشین را در هر زمان و مکان فراهم می‌کند.

۱- پیگیری برگ سبز اتومبیل از پست

مهمترین روش برای پیگیری مدارک خودرو، مراجعه به وب‌سایت اداره پست است. برای پیگیری برگه سبز خودرو از ناجا، کافی است به وب‌سایت Najatracking.post.ir مراجعه کنید. سپس در بخش “انتخاب سند”، گزینه “شناسنامه خودرو” را انتخاب کرده و مراحل پیگیری برگه سبز ماشین با شماره پلاک را آغاز کنید. در نظر داشته باشید که در‌حال‌حاضر، روش اینترنتی برای پیگیری برگ سبز از طریق وب‌سایت پست ملی صورت می‌پذیرد. 

۲- پیگیری برگ سبز ماشین از طریق پیامک

اگر امکان دسترسی به اینترنت ندارید، پیگیری برگ سبز را از طریق پیامک انجام دهید. برخلاف مراحل استعلام و پرداخت هزینه طرح ترافیک، برای پیگیری برگه سبز ماشین از طریق پیامک نیازی به وارد‌کردن شماره پلاک ماشین ندارید. کافی است کد رهگیری مرسوله پستی که هنگام درخواست صدور برگ سبز از اداره پست دریافت کرده‌اید را به شماره 200041 ارسال کنید. پس از ارسال پیام و فقط با چند دقیقه انتظار، از آخرین وضعیت صدور برگه سبز خودروی خود مطلع خواهید شد. البته در گذشته امکان پیگیری برگ سبز پس از تعویض پلاک از طریق کد دستوری *110# وجود داشت؛ اما اکنون این کد دستوری غیرفعال شده و دسترسی به خدمات آن امکان‌پذیر نیست. 

معامله خودرو بدون سند با داشتن برگ سبز

پیگیری برگ سبز خودرو المثنی؛ نحوه درخواست و طریقه دریافت 

اگر برگ سبز اتومبیل شما مفقود شده است، در ابتدا باید گم شدن آن را در روزنامه‌های معتبر اعلام کنید تا از هرگونه سوء‌استفاده احتمالی جلوگیری شود. پس از گذشت بازه زمانی 10 روزه، با در دست داشتن کارت خودرو، مدارک شناسایی، شماره VIN خودرو، مدارک اثبات محل سکونت و بیمه‌نامه شخص ثالث ماشین، به یکی از مراکز تعویض پلاک در شهر مراجعه کنید. پس از ثبت درخواست صدور برگ سبز ماشین، کافی است 7 روز تا 1 ماه منتظر بمانید. در صورت لزوم می‌توانید از روش‌های ذکر‌شده در همین مقاله برای پیگیری برگه سبز خودروی خود استفاده کنید.

اگر به‌صورت مکرر مدارک موجود رد خودرویتان را گم می‌کنید، gps ماشین بخرید. این وسیله باعث می‌شود تا در صورت گم شدن مدارک موجود در ماشین یا سرقت خودرویتان، آن را سریعا رهگیری کنید و از موقعیت آن مطلع شوید. برای کسب اطلاع درباره قیمت جی پی اس ماشین می‌توانید به سایت ایران رهیاب مراجعه کنید. 

نداشتن برگ سبز برای تعویض پلاک؛ یکی از موارد مسئله‌ساز برای مالک خودرو

برگ سبز با سند رسمی خودرو چه تفاوتی دارد؟

هنگامی‌که برگه سبز اتومبیل به‌عنوان یکی از اسناد مالکیت خودرو معرفی شد، اختلافات بسیاری درباره‌ رسمی بودن یا نبودن این سند پیش آمد. در‌حالی‌که نیروی انتظامی برگ سبز را به‌عنوان یک سند معتبر می‌دانست، دفاتر اسناد رسمی این موضوع را تایید نمی‌کردند. با‌این‌وجود، در ماه شهریور سال ۱۴۰۰، برگه سبز ماشین به‌عنوان سند قطعی مالکیت توسط همه نهادها و ارگان‌ها پذیرفته شد. درحال‌حاضر، سند رسمی خودرو هیچ تفاوتی با برگ سبز ندارد؛ در نتیجه با خیال راحت می‌توانید از برگ سبز در مراحل انتقال سند خودرو استفاده کنید.

مشکلات نداشتن برگه سبز ماشین چیست؟

از‌آنجا‌که برگه سبز اتومبیل به‌عنوان سند قطعی مالکیت خودرو شناخته می‌شود، بدون داشتن این سند، برای فروش ماشین بدون برگ سبز دچار دردسر خواهید شد؛ زیرا فروش ماشین با برگ سبز امکان پذیر است. این یکی از معایب و مشکلات نداشتن برگه سبز ماشین محسوب می‌شود. از جمله مزایای برگ سبز می‌توان به کاهش هزینه نقل و انتقال خودرو، نیاز نبودن به تنظیم سند خودرو در دفترخانه هنگام خرید، کاهش زمان نقل و انتقال سند و در نهایت کاهش هزینه معامله خودرو بین خریدار و فروشنده ساکن در دو شهر متفاوت اشاره کرد. 

به دلیل اهمیت بالا داشتن برگه سبز، پیشنهاد می‌کنیم آن را در مکانی امن و بیرون از ماشین نگهداری کنید. درصورتی‌که برگه سبز در خودرو باشد، احتمال گم شدن آن به دلیل خطر سرقت ماشین وجود دارد؛ البته با خرید ردیاب دیاگ دیگر نگرانی بابت پیدا کردن ماشین سرقتی و مدارک موجود در آن نخواهید داشت. 

برگ سبز خودرو؛ مهم‌ترین مدرک شناسایی ماشین

در این مقاله، به توضیح چگونگی دریافت برگ سبز و تفاوت‌های آن با سند مالکیت خودرو پرداختیم و روش‌های پیگیری و اهمیت آن را برای شما توضیح دادیم. برگ سبز به‌عنوان یکی از اسناد مهم و ضروری در مراحل انتقال سند خودرو  تلقی می‌شود. پس از انجام مراحل تعویض پلاک و تحویل مدارک موردنیاز، برگ سبز اتومبیل صادر خواهد شد. اگر نظر یا پیشنهاد دیگری برای تهیه و استعلام برگه سبز خودرو دارید که به آن اشاره نکردیم، آن را در قسمت نظرات با ما مطرح کنید. 

این محتوا برای شما چقدر ارزشمند بود؟
امتیاز شما به این محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + = 21

پشتیبانی ایران رهیاب
پشتیبانی ایران رهیاب
شیرین کریمی

سلام، شیرین کریمی هستم.
به شما کمک میکنم که متناسب با نیاز و بودجه خود ،محصول مناسب را انتخاب کنید.
از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

22410328