ایران رهیاب Blog Archives

چرا ماشین در حالت ایستاده لرزش دارد؟

علت لرزش ماشین در حالت ایستاده و درجا

یکی از مشکلات رایجی که بسیاری از مالکان خودرو از آن شکایت دارند، لرزش ماشین در حالت ایستاده است. با وجود اینکه برخی این لرزش را عادی تلقی می‌کنند، نباید از کنار آن ساده بگذرید. در واقع لرزش ماشین در حالت ایستاده و درجا می‌تواند هشداری برای یک نقص جدی‌تر در خودروی شما باشد که باید در اسرع وقت آن را شناسایی و رفع کنید؛ در غیر این صورت ممکن است آسیب‌های جبران‌ناپذیری به ماشین وارد شود. در این مقاله به بررسی 6 علت لرزش ماشین در حالت ایستاده و درجا می‌پردازیم. از شما دعوت می‌کنیم تا انتها همراه ما باشید.

1. کثیفی یا خرابی انژکتور سوخت؛ اولین علت لرزش ماشین در حالت ایستاده

وسایل نقلیه ماشین‌های پیچیده‌ای هستند و به‌ گونه‌ای طراحی می‌شوند که تا حد امکان مصرف سوخت بهینه گردد. به همین دلیل بر نصب انواع ردیاب خودرو تاکید می‌شود؛ چرا که این ابزارها چنین قابلیتی را فراهم می‌کنند. یکی دیگر از راه‌های کاهش مصرف سوخت، استفاده از انژکتورهای سوخت فشار-بالاست که مقدار بهینه‌ای از سوخت را در زمان مناسب به سیلندر موتور می‌رسانند.

در واقع انژکتورها در معرض دمای بالا و فشار سوخت قرار می‌گیرند و با گذشت زمان، نازل‌های کوچک آن‌ها (تحت عنوان پینتل) با کربن باقی‌مانده از فرایند احتراق مسدود می‌شوند. انژکتورهای مسدودشده قادر به توزیع مقادیر مناسبی از سوخت موردنیاز برای فرایند احتراق نیستند. در نتیجه خودرو استارت نمی‌خورد و ممکن است در حالت ایستاده لرزشی احساس کنید.

کثیفی یا خرابی انژکتور سوخت؛ اولین علت لرزش ماشین در حالت ایستاده

2. اشکال در شمع‌های ماشین، سیم‌کشی شمع و کویل احتراق

برای اینکه فرایند احتراق به درستی صورت گیرد، باید جرقه‌ای در نتیجه مخلوط هوا و سوخت وجود داشته باشد. شمع‌ها، سیم‌کشی آن‌ها و سیم‌پیچ‌ها ولتاژ احتراق را در هر سیلندر ایجاد می‌کنند. کثیف شدن شمع‌های فرسوده یا قدیمی با رسوبات ناشی از نفت یا کربن باعث می‌شود که قدرت اشتعال به شدت کاهش یابد و احتراق ناقص، لرزش خودرو در دورهای پایین و حتی در حین حرکت را به دنبال دارد.

بررسی این مورد کار چندان سختی نیست و بررسی تمیزی و سلامت شمع‌ها درست مانند یک جی پی اس آهنربایی در تشخیص علت لرزش ماشین در حالت ایستاده راه‌گشا خواهد بود. برای جلوگیری از این اتفاق، باید بعد از هر 30 تا 50 هزار مایل شمع‌ها را تعویض کنید تا جرقه کافی تولید شود. با این کار از آسیب به الکترودها و به تبع آن صدمات قابل توجهی به سیستم جرقه‌زنی پیشگیری می‌شود.

اشکال در شمع‌های ماشین، سیم‌کشی شمع و کویل احتراق

3. گرفتگی فیلترهای هوا؛ علت لرزش ماشین اتومات در حالت ایستاده

همزمان با اینکه در حال رانندگی هستید، فیلتر هوای موتور مانند یک جی پی اس برای تعقیب انواع آلاینده‌های مضر برای موتور عمل می‌کند و آلودگی‌ها را به دام می‌اندازد. با گذشت زمان این فیلترها پر از گرد و غبار، خاک و ذرات دیگر می‌شوند که مانع جریان مناسب هوا برای اضافه شدن به مخلوط سوخت به منظور احتراق می‌گردد. کمبود هوا باعث می‌شود وسیله نقلیه شما اصطلاحا سنگین کار کند، در حالت ایستاده بلرزد و همچنین افزایش مصرف سوخت را به دنبال دارد.

گرفتگی فیلترهای هوا؛ علت لرزش ماشین اتومات در حالت ایستاده

4. نقص در دسته موتورهای خودرو؛ علت لرزش ماشین هنگام خاموش شدن

علت دیگر لرزش ماشین در حالت ایستاده و درجا به خرابی دسته موتورها برمی‌گردد. وظایف این قطعات، فراهم کردن ثبات، تعادل و پایداری موتور خودرو است؛ بنابراین در صورتی که دسته موتورها خراب یا شکسته شوند، لرزیدن ماشین چندان دور از ذهن نیست. این مشکل به ویژه در مواقعی رخ می‌دهد که در حین خاموش کردن خودرو باشید.

به این ترتیب اگر متوجه لرزش ماشین در زمان خاموش کردن آن شدید، اول دسته موتورها را بررسی و در صورت نیاز آن را تعویض کنید. البته قبل از تعمیر، باید به اندازه یک دستگاه جی پی اس مخفی هوشیار باشید تا کوچک‌ترین لرزش‌ها از دید شما پنهان نماند.

نقص در دسته موتورهای خودرو؛ علت لرزش ماشین هنگام خاموش شدن

5. تنظیم نبودن دور موتور؛ علت لرزش ماشین هنگام کار درجا

دلیل دیگر و البته بسیار رایج لرزش خودرو هنگام کار درجا، پایین بودن دور موتور است. در چنین حالتی دور موتور کمتر از چیزی است که ماشین روشن بماند. از طرف دیگر به اندازه‌ای نیست که خودرو کاملا خاموش شود. به همین دلیل موتور در حالت نامناسبی قرار می‌گیرد و می‌لرزد.

برای رفع این مشکل، فقط کافی است کمی پدال گاز را بیشتر فشار دهید. اما این راهکار موقتی است و توصیه می‌شود در اولین فرصت برای دیاگ زدن و تنظیم دور موتور خودرو به تعمیرگاه مراجعه کنید. مراجعه به تعمیرگاه قبل از خرید ماشین دست دوم به اندازه پاسخ این سوال اهمیت دارد که بدانید مالیات نقل و انتقال خودرو به عهده کیست.

6. سنسور اکسیژن؛ آخرین دلیل لرزش ماشین در حالت ایستاده

سنسور اکسیژن بخشی از سیستم انتشار گازهاست که میزان اکسیژن موجود در اگزوز را اندازه می‌گیرد. اطلاعات مذکور به کامپیوتر خودرو منتقل می‌شود تا نسبت ایده‌آلی از هوا و سوخت برای کارآمدترین و در عین حال تمیزترین فرایند احتراق محاسبه گردد. این سنسور با گذشت زمان و قرار گرفتن مداوم در مجاورت گرما و رسوبات کربن از کار می‌افتد. در نتیجه کامپیوتر خودرو اطلاعات نادرستی دریافت می‌کند و ممکن است در کار کردن موتور اختلال ایجاد شود؛ اختلالی که گاه خود را با لرزش ماشین در حالت ایستاده و درجا نشان می‌دهد.

سنسور اکسیژن؛ آخرین دلیل لرزش ماشین در حالت ایستاده

آنچه درباره لرزش ماشین در حالت ایستاده آموختیم

در این مقاله 6 علت رایج لرزش ماشین در حالت ایستاده را توضیح دادیم و گفتیم در هر حالت برای رفع آن باید چه اقداماتی انجام دهید. در پایان تقاضا داریم اگر سوال یا تجربه‌ای در این باره دارید، آن را در بخش نظرات با ما و سایر همراهان عزیز و همیشگی ایران رهیاب در میان بگذارید. کارشناسان در اولین فرصت پاسخگوی شما خواهند بود.

این محتوا برای شما چقدر ارزشمند بود؟
چرا ماشین در حالت ایستاده لرزش دارد؟
4.2 از 132 رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

46 − 37 =

پشتیبانی ایران رهیاب
پشتیبانی ایران رهیاب
شیرین کریمی

سلام، شیرین کریمی هستم.
به شما کمک میکنم که متناسب با نیاز و بودجه خود ،محصول مناسب را انتخاب کنید.
از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

22410328