ایران رهیاب Blog Archives

هر آنچه که باید درباره مالیات نقل و انتقال خودرو بدانید

هر آنچه که باید درباره مالیات نقل و انتقال خودرو بدانید

براساس قانون، به ازای هر کالایی که در کشور خرید و فروش می‌شود، باید مالیات پرداخت کرد. خرید و فروش خودرو نیز از این قاعده مستثنی نیست. اما سوال مهم اینجاست که مالیات نقل و انتقال خودرو به عهده کیست و با توجه به جدیدترین قوانین مصوبه، میزان پرداختی چگونه محاسبه می‌شود؟ در این مقاله به این سوالات مهم می‌پردازیم. اگر شما هم قصد خرید یا فروش خودروی دست دوم دارید، از شما دعوت می‌کنیم این مطلب کاربردی را از دست ندهید. ما به زبان ساده هر آنچه را که باید درباره مالیات نقل و انتقال خودرو بدانید، در اختیار شما قرار می‌دهیم.

چرا هنگام انتقال سند خودرو باید مالیات بپردازید؟

به طور کلی مالیات گرفتن یکی از روش‌های کسب درآمد توسط دولت است تا به این طریق، کسری بودجه را جبران کند. به همین دلیل، پرداخت مالیات هنگام معامله خودرو به اندازه خرید ردیاب برای حفظ امنیت آن ضروری است. تا چند سال پیش برای پرداخت مالیات فروشنده و خریدار، هنگام ثبت سند به دفترخانه مراجعه کرده و در آنجا هزینه موردنیاز را پرداخت می‌کردند. 60 درصد از مبلغ پرداخت شده، مربوط به مالیات نقل و انتقال خودرو بود که بعدتر خود دفتردار پرداخت می‎کرد. البته در مواردی فروشنده از پرداخت مالیات نقل و انتقال معاف می‌شد.

در سال‌های اخیر، روند پرداخت مالیات اینترنتی شده است و شما می‌توانید بدون مراجعه حضوری مالیات خودرو را پرداخت کنید. همچنین در گذشته، می‌توانستید پرداخت مالیات را تا سند زدن خودرو به تعویق بیاندازید. اما طبق تغییرات جدید قوانین مالیاتی کشور، دیگر قبل از پرداخت مالیات نمی‌توانید پلاک را تعویض کنید. حال سوال مهم اینجاست که پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو به عهده کیست.

پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو؛ امکان نقل و انتقال سند

هزینه مالیات نقل و انتقال خودرو به عهده کیست؟

در قانون به صورت مشخص این موضوع عنوان نشده و کلمه «مالک» درج شده است؛ یعنی کسی که پلاک خودرو به نام اوست. به این ترتیب همان‌طور که قبل از فروش، هزینه وسایل مهمی مانند قیمت دستگاه شنود داخل ماشین را مالک خودرو می‌پردازد، مالک فروشنده ملزم به پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو است. علاوه‌ بر این، پرداخت هزینه عوارض و خلافی خودرو نیز به عهده فروشنده است اما برای تعویض پلاک، خریدار باید مبالغ موردنیاز را پرداخت کند.

آیا می‌توان مالیات نقل و انتقال خودرو را پرداخت نکرد؟

در صورتی که فروشنده مالیات نقل و انتقال را نپردازد، امکان تعویض پلاک هم وجود ندارد. اطلاعات کسانی هم که در گذشته (پیش از تصویب قانون عدم امکان تعویض پلاک قبل از پرداخت مالیات) مالیات فروش خودروی خود را پرداخت نکرده‌اند، توسط راهور ناجا درست مانند یک ردیاب آهنربایی کوچک بررسی شده و پیامکی از طرف سازمان امور مالیاتی به آن‌ها ارسال می‌شود. در صورت عدم پرداخت، افراد بدهکار مالیاتی تلقی شده و ممنوع الخروج می‌شوند تا هر چه سریع‌تر نسبت به پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو اقدام کنند.

پرداخت نکردن مالیات نقل و انتقال خودرو از طرف فروشنده؛ دلیل ممنوع‌‌الخروج شدن فرد

نحوه محاسبه مالیات نقل و انتقال خودرو هنگام خرید خودرو دست دوم

مبلغی که هنگام فروش خودروی خود باید بپردازید، برای همه انواع وسایل نقلیه یکسان نیست و به مواردی مانند مدل خودرو و سال تولید آن، کشور تولیدکننده (ایرانی یا خارجی بودن ماشین) و نوع خودرو (براساس میزان آلودگی تولیدشده) بستگی دارد. به طور خلاصه فروشنده ماشین‌های دست دوم ایرانی باید به میزان یک درصد قیمت کارخانه خودرو به سازمان مالیاتی کشور مالیات بپردازند. علاوه بر این افرادی که قصد فروش ماشین‌های دست دوم خارجی را دارند، به اندازه دو درصد از ارزش گمرکی وسیله نقلیه ملزم به پرداخت مالیات هستند. البته فروشنده ماشین‌های خارجی باید موارد زیر را هم مدنظر داشته باشند:

  • خودرو تا سقف یک میلیارد تومان: مشمول مالیات نیست.
  • تا ۱.۵ میلیارد تومان نسبت به مازاد یک میلیارد تومان: یک درصد
  • تا ۳ میلیارد تومان نسبت به مازاد ۱.۵ میلیارد تومان: ۲ درصد
  • تا ۴.۵ میلیارد تومان نسبت به مازاد ۳ میلیارد تومان: ۳ درصد
  • نسبت به مازاد ۴.۵ میلیارد تومان: ۴ درصد

همچنین همانطور که گفتیم، سازمان امور مالیاتی کشور مانند یک ردیاب شخصی بدون نصب کسانی را که در گذشته مالیات نقل و انتقال خودرو فروخته شده خود را پرداخت نکرده‌اند، ردیابی می‌کند، اما احتمال پرداخت هزینه کمتر برای این دسته افراد وجود دارد. در واقع نکته مهم دیگر در محاسبه مالیات نقل و انتقال، توجه به مدل و سال خودرو است؛ چرا که هر چه خودرو قدیمی‌تر باشد، مالیات کمتری به آن تعلق می‌گیرد. به این ترتیب که در سال‌های بعد تا 6 سال پس از سال تولید، سالانه 10% از ماخذ دریافت مالیات کاهش می‌یابد و در سال‌های ششم به بعد، 40% ماخذ مذکور مشمول پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو است.

میزان مالیات نقل و انتقال خودرو؛ وابسته به مدل ماشین

نحوه استعلام و پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو

برخلاف گذشته دیگر نیازی نیست که مالیات نقل و انتقال را هنگام سند زدن در دفترخانه پرداخت کنید. امروزه همه کارها با چند کلیک ساده انجام می‌شود و حتی برای درخواست تعمیرکار و رفع خرابی ماشین در جاده هم روش‌های اینترنتی وجود دارد. به این منظور باید در سامانه مالیات خودرو ثبت نام کنید و گزینه درخواست نقل و انتقال را بزنید. پس از تکمیل اطلاعات هویتی و تایید شماره تلفن همراه ثبت نام شما کامل می‌شود. سپس باید پلاک ثبتی خودرو را درج کرده و مالیات نقل و انتقال آن را پرداخت کنید.

هنگام خرید و فروش خودرو دست دوم خرید جی پی اس را فراموش نکنید!

در این مقاله توضیح دادیم که مالیات نقل و انتقال خودرو به عهده کیست و چگونه محاسبه می‌شود. اما هنگام خرید و فروش خودرو دست دوم نکته مهم‌تر از مالیات نقل و انتقال، وجود ابزارهایی مانند جی پی اس روی خودرو است. وجود ردیاب این دیدگاه را به فروشنده خودروی شما القا می‌کند که با وسواس مراقب وسیله نقلیه‌تان بوده‌اید و بنابراین بابت خرید، با کمال میل پول بیشتری می‌پردازد. از طرف دیگر، به عنوان خریدار با نصب ردیاب دیگر هیچ دغدغه‌ای بابت حفظ امنیت ماشین تازه خریداری‌شده‌تان نخواهید داشت. در پایان تقاضا داریم هر سوالی درباره مالیات نقل و انتقال خودرو دارید، در بخش نظرات مطرح کنید.

این محتوا برای شما چقدر ارزشمند بود؟
هر آنچه که باید درباره مالیات نقل و انتقال خودرو بدانید
4.3 از 7 رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

29 − = 27

پشتیبانی ایران رهیاب
پشتیبانی ایران رهیاب
شیرین کریمی

سلام، شیرین کریمی هستم.
به شما کمک میکنم که متناسب با نیاز و بودجه خود ،محصول مناسب را انتخاب کنید.
از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

22410328