ایران رهیاب Blog Archives

علت کم شدن روغن موتور و روش‌های رفع این مشکل

علت کم شدن روغن موتور و روش‌های رفع این مشکل

سیستم روغن در موتور خودرو کاملا بسته است؛ به این معنا که هر چقدر مایع در این سیستم باشد، قاعدتا نباید در اثر گذشت زمان مقدارش کم شود. با این وجود باید به طور منظم سطح روغن خودرو را بررسی کنید؛ چرا که کار کردن خودرو با روغن ناکافی منجر به ایجاد اصطکاک ناشی از تماس فلز با فلز و تولید گرمای بیش از حد می‌شود. در چنین شرایطی احتمال از کار افتادن دائمی موتور خودرو وجود دارد! بنابراین پیش از وقوع چنین اتفاقات هزینه‌بری باید از کم شدن روغن موتور آگاهی داشته باشید و با شناخت علل احتمالی در اسرع وقت این مشکل را رفع کنید. در این مقاله 5 علت کم شدن روغن موتور را می‌خوانید. از شما دعوت می‌کنیم تا انتها همراه ما باشید.

اگر روغن موتور کم باشد چه می‌شود؟

کم شدن روغن موتور، در بهترین حالت ممکن باعث کم شدن توان و شتاب خودرو  می‌شود و در بدترین حالت باعث ایجاد اصطکاک (تماس فلز با فلز)، افزایش سائیدگی و خوردگی قطعات موتور خودرو شده و به‌مرور حتی ممکن است؛ منجر به از کارافتادن آن‌ها و روشن نشدن ماشین نیز بشود.

نشت روغن از سینی زیر خودرو؛ اولین علت کم شدن روغن موتور

زیر موتور و معمولا نزدیک به جایی که جی پی اس برای ماشین را نصب می‌کنند، یک قطعه سینی‌‌مانند وجود دارد که روغن پس از توقف و سرد شدن موتور در آن جا ته‌نشین می‌شود. این سینی باتوجه‌به موقعیتی که در زیر ماشین دارد، در معرض آسیب ناشی از برخورد اجسام و عبور از سرعت‌گیرها و سایر موانع است آسیب دیدگی این سینی می‌تواند دلیل کم شدن روغن ماشین باشد.

اگر واشر این سینی (که واشر مخزن هم نامیده می‌شود) پاره شده یا در خود سینی شکافی ایجاد شود، روغن نشت می‌کند. در این شرایط احتمالا متوجه لکه قهوه‌ای یا سیاهی روی زمین، جایی که ماشین را پارک می‌کنید، می‌شوید. خوشبختانه تعویض سینی روغن یا واشر یکی از راهکارهای ساده و البته کاربردی برای رفع مشکل موتوری است که روغن از دست می‌دهد.

نشت روغن از سینی زیر خودرو؛ اولین دلیل کم شدن روغن موتور

نشتی روغن از قطعات دیگر؛ دومین علت کم کردن روغن ماشین

از آنجایی که روغن در کل موتور به گردش درمی‌آید، احتمال نشتی تقریبا در همه نقاط موتور وجود دارد و فقط یک شکاف یا ترک کوچک کافی است تا سطح روغن سریع‌تر از حالت معمول کم شود. مواردی مانند واشرهای سرسیلندر و سایر قسمت‌های روی موتور ممکن است روغن نشت کند. برخلاف سینی روغن، این قطعات در اثر برخوردهای جاده‌ای در حین رانندگی آسیب نمی‌بینند و نشتی روغن از آن‌ها، در اثر فرسودگی‌هایی است که به مرور زمان ایجاد می‌شود.

در چنین شرایطی معمولا سرعت نشتی روغن آهسته است. اما اگر سرعت نشت به اندازه کافی بالا باشد، گودال‌های قهوه‌ای یا سیاهی را روی زمین مشاهده می‌کنید. در غیر این صورت، اگر به زیر ماشین نگاه کنید، احتمالا بتوانید نشانه‌هایی از چکه‌های روغن را ببینید. در این موارد تنها راهکار تعویض قطعه فرسوده‌شده است. توصیه می‌کنیم قبل از خرید قطعات مهم برای ماشین، حتما درباره راهنمای خرید جی پس اس خودرو و دیگر وسایل حیاتی اطلاعات کافی کسب کنید.

نشتی روغن از قطعات دیگر؛ دلیل دوم کم شدن روغن موتور

خرابی سوپاپ یکسویه خودرو؛ علت سوم کم شدن روغن موتور

دو دلیل اول که برای کم شدن روغن موتور توضیح دادیم، مربوط به نشتی روغن از قطعات مختلف بود. اما علت سوم به روغن‌سوزی موتور برمی‌گردد که می‌تواند مشکل بسیار مهم‌تری باشد. سوپاپ قطعه کوچک و ارزانی است که در صورت خراب شدن، می‌تواند سوختن روغن و اصطلاحا روغن‌سوزی را به دنبال داشته باشد. سوپاپ به گونه‌ای طراحی شده که وقتی فشار داخل آن بالا می‌رود، اجازه می‌دهد که هوا از داخل میل لنگ خارج شود. اما این قطعه در صورت خرابی شروع به مکیدن روغن به داخل موتور می‌کند که منجر به روغن‌سوزی می‌شود.

در این شرایط، باید یک سوپاپ جدید تهیه و آن را با سوپاپ فرسوده و خراب تعویض کنید. پرداخت هزینه بابت چنین قطعاتی درست مانند صرف پول بابت قیمت جی پی اس ماشین است؛ در نگاه اول شاید چندان حیاتی به نظر نرسد، اما در واقع از هزینه‌های احتمالی سرسام‌آور در آینده (مانند سوختن موتور ماشین یا سرقت خودرو در مثال الزام نصب ردیاب) جلوگیری می‌کند.

خرابی سوپاپ یکسویه خودرو؛ علت سوم کم شدن روغن موتور

خرابی حلقه‌های پیستون؛ دلیل چهارم کم شدن روغن موتور

سوپاپ‌ها در بالای سیلندرهای احتراق و در قسمت پایینی پیستون قرار دارد. پیستون در سیلندر بالا و پایین می‌رود و رینگ‌ها یا حلقه‌های آن دیواره‌های سیلندر را می‌بندند تا روغنی نتواند از آن عبور کند. با گذشت زمان، این رینگ‌ها فرسوده می‌شود. در این صورت، روغن از میل لنگ از پیستون‌ها عبور می‌کند و به جایی می‌رسد که می‌سوزد.

بسته به مدل خودرو، ممکن است رینگ‌های جدید پیستون گران باشند؛ اما برای جلوگیری از روغن‌سوزی موتور، تهیه این قطعه و تعویض آن با رینگ خراب الزامی است. البته مقداری روغن‌سوزی از خودرویی که تاکنون مسافت پیموده‌شده قابل توجهی در ساعت داشته، طبیعی است؛ اما اگر این میزان بیش از حد شود، نشان می‌دهد که موتور خودروی شما یا قطعه‌ای از آن، مانند رینگ پیستون، فرسوده شده است. برای کنترل سرعت خودرو، رانندگی امن و در نهایت جلوگیری از فرسودگی زودهنگام موتور، خرید ردیاب شنود دار خودرو را پیشنهاد می‌کنیم.

خرابی حلقه‌های پیستون؛ دلیل چهارم کم شدن روغن موتور

شرایط رانندگی غیراستاندارد؛ آخرین دلیل کم شدن روغن موتور

آخرین علت کم شدن روغن موتور، به شما و نحوه رانندگی‌تان مربوط است. در صورتی که غیراستاندارد رانندگی کنید، دیر یا زود ماشین با مشکلات فراوانی روبه‌رو خواهد شد که بعضا جبران‌ناپذیر هستند. یکی از این مشکلات کاهش سطح روغن موتور است. برای مثال در صورتی که بیشتر اوقات با دور موتور بالا رانندگی کنید، به آب‌بندها و واشرها فشار بسیار زیادی وارد می‌شود و مصرف روغن افزایش می‌یابد. بنابراین اگر می‌خواهید عمر مفید خودرو را به حداکثر زمان ممکن برسانید، ایمن برانید و همچنین اصول نگهداری از خودرو در زمستان را بیاموزید.

شرایط رانندگی غیراستاندارد؛ آخرین دلیل کم شدن روغن موتور

آنچه درباره علت کم کردن روغن ماشین آموختیم

در این مقاله 5 علت کم شدن روغن موتور را توضیح دادیم و گفتیم در صورت بروز هر کدام از این مشکلات، چه راهکاری برای رفع آن وجود دارد. علاوه بر موارد فوق، دلایل دیگری نیز مانند تبخیر روغن در اثر افزایش دمای بیش از حد مجاز، مشکلات مربوط به آب‌بندی و چسبندگی سوپاپ‌ها و حتی کیفیت پایین روغن در این مشکل موثر هستند. اگر سوالی در این باره دارید، در بخش نظرات پاسخگوی شما همراهان عزیز و همیشگی ایران رهیاب خواهیم بود.

این محتوا برای شما چقدر ارزشمند بود؟
امتیاز شما به این محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 × 1 =

پشتیبانی ایران رهیاب
پشتیبانی ایران رهیاب
شیرین کریمی

سلام، شیرین کریمی هستم.
به شما کمک میکنم که متناسب با نیاز و بودجه خود ،محصول مناسب را انتخاب کنید.
از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

22410328