ایران رهیاب Blog Archives

تشخیص رنگ خودرو دست دوم با 5 روش مطمئن

روش‌های تشخیص رنگ خودرو دست دوم قبل از خرید

خرید خودرو دست دوم به آن سادگی که فکرش را می‌کنید، نیست و فقط کمی سهل انگاری کافی است تا خودرویی با قیمت گزافی بخرید و بعد در مرور زمان متوجه عیب و ایرادات آن شوید. یکی از موارد مهمی که معمولا از چشم خریدار دور می‌ماند، رنگ شدگی خودرو است. رنگ شدگی بر افت قیمت ماشین تاثیر چشمگیری می‌گذارد و به همین دلیل ممکن است فروشنده این مورد را از شما مخفی کند. در این مقاله به این موضوع مهم می‌پردازیم که چگونه می‌توان رنگ شدگی خودرو را تشخیص داد. فقط 5 دقیقه مطالعه این مطلب کافی است تا در تشخیص رنگ خودرو حرفه‌ای شوید.

تشخیص رنگ خودرو به صورت چشمی

برای تشخیص رنگ ماشین به صورت چشمی باید درست مانند یک جی پی اس بخش‌های مختلف بدنه را بررسی کنید. زمانی که به رنگ شدن قسمتی از خودرو نیاز باشد، معمولا صافکاران قسمت‌های دیگر را می‌پوشانند و کل بدنه را رنگ نمی‌کنند. به همین دلیل رنگی که صافکار می‌زند با رنگ فابریک کارخانه متفاوت است. البته تشخیص رنگ شدگی صرفا با مشاهده بدنه کار هر کسی نیست و حتما باید کارشناسی رنگ خودرو انجام شود.

برای تشخیص رنگ خودرو با این روش باید پیچ و مهره‌های کاپوت و گلگیر را بررسی کنید؛ چرا که گاهی اوقات صافکار برخی قسمت‌ها را برای رنگ کردن خودرو باز و بعد از کار می‌بندد. در نتیجه ممکن است علائم آچارکشی روی پیچ و مهره‌ها شاهدی بر رنگ شدگی ماشین و اثبات نیاز به بررسی‌های بیشتر باشد. علاوه بر این، هنگام بررسی چشمی راهکارهای دیگری نیز پیش روی شماست که در بخش‌های بعد به آن می‌پردازیم.

تشخیص رنگ خودرو به صورت چشمی

برای تشخیص رنگ خودرو لبه کاپوت، صندوق و گلگلیرها را بررسی کنید

اولین کاری که باید بعد از قیمت جی پی اس خودرو انجام دهید، این است که قسمت مخفی و ایده‌آلی برای نصب آن پیدا کنید. توصیه می‌کنیم این بررسی را به قبل از خرید ماشین موکول کنید و به این ترتیب، با یک تیر دو نشان می‌زنید: هم متوجه رنگ شدگی احتمالی خودرو دست دوم می‌شوید و هم جای مناسبی برای نصب ردیاب پیدا می‌کنید.

لبه کاپوت، صندوق و گلگیرها از جمله مواردی است که حتما باید بررسی شوند. لبه این قسمت‌ها در کارخانه با موم خاصی پوشانده می‌شود و گاهی برای تعمیر و رنگ شدگی نیاز است که این موم‌کشی‌ها کنده شوند. در صورت مشاهده قسمتی که موم ندارد یا جنس موم آن متفاوت با بخش‌های دیگر است، به فابریک بودن رنگ خودرو شک کنید.

ررسی لبه کاپوت، صندوق و گلگلیرها، برای تشخیص رنگ خودرو

برای تشخیص رنگ شدگی خودرو به دنبال انعکاس مواج تصویر و اثر سنباده کشی باشید

وجود انواع ردیاب مانند ردیاب و شنود خودرو روی خودرو دست دوم نشان می‌دهد که مالک قبلی وسواس بالایی در نگهداری از ماشین داشته است؛ اما همیشه باید احتمال رنگ شدگی را در نظر داشته باشید. یکی دیگر از راهکارهای تشخیص رنگ خودرو این است که با زاویه مایل 160 درجه به بدنه ماشین نگاه کنید. در این حالت انعکاس تصاویر روی بدنه باید صاف و یکنواخت باشد و در صورت موج‌دار بودن، احتمال رنگ شدگی وجود دارد. همچنین قبل از رنگ کردن خودرو، صافکار بدنه را سمباده می‌کشد و این کار باعث ایجاد خطوط هاشوری می‌شود. وجود این خطوط نیز خبر از رنگ شدگی خودرو می‌دهند.

بررسی انعکاس مواج تصویر و اثر سنباده کشی؛ برای تشخیص رنگ خودرو

تشخیص رنگ خودرو با گوشی موبایل

در این روش باید 2 الی 3 متر از خودرو فاصله داشته باشید و در یک جای تاریک مانند پارکینگ قرار دهید. سپس دوربین گوشی را روشن کنید و با فلش، عکس بگیرید. معمولا اگر خودرو رنگ شدگی داشته باشد، قسمت رنگ شده مات تر از سایر قسمت ها دیده می شود. این روش یکی از روش های ساده برای تشخیص رنگ خودرو است. البته دقت آن زیاد نیست و بهتر است سایر روش ها را هم مطالعه کنید.

تشخیص رنگ خودرو با آهنربا هنگام کارشناسی

یکی دیگر از روش‌های تشخیص رنگ خودرو هنگام کارشناسی ماشین دست دوم استفاده از آهنرباهای مخصوص رنگ شدگی است. به این منظور آهنربا را روی قسمت‌های مختلف خودرو بکشید. تفاوت در میزان جاذبه، می‌تواند به دلیل رنگ شدگی خودرو باشد. در واقع هر چقدر که میزان رنگ روی بدنه بیشتر باشد، ربایش آهنربا کمتر می‌شود. در آهنرباهای مخصوص تعیین رنگ شدگی، میزان جاذبه آهنربا با عددی نشان داده می‌شود و به این ترتیب می‌توان به سابقه رنگ شدن ماشین پی برد.

استفاده از آهنربا برای تشخیص رنگ خودرو

تشخیص رنگ شدگی خودرو با استفاده از دستگاه دیجیتال

توصیه می‌کنیم قبل از هر تصمیمی نکات خرید خودرو کارکرده را به صورت چک لیستی تهیه کنید. این چک لیست باید شامل مواردی از جمله نحوه نوبت گیری تعویض پلاک و از این مهم‌تر، کارشناسی خودرو دست دوم توسط افراد متخصص در این کار باشد. کارشناسان دستگاه‌های دیجیتالی برای تشخیص رنگ شدگی خودرو دارند که تراکم و ضخامت رنگ را اندازه‌گیری می‌کنند. دقت این دستگاه‌ها به حدی بالاست که حتی اگر کل بدنه خودرو رنگ شده باشد، رنگ شدگی قابل تشخیص است. در صورتی که عدد روی دستگاه از 4.7 بیشتر شود، با اطمینان می‌توانید صددرصدی رنگ شدگی خودرو را ثابت کنید.

کارشناسی ماشین؛ مطمئن ترین راه برای تشخیص رنگ خودرو

خلاصه مطالب تشخیص رنگ خودرو

در این مقاله توضیح دادیم که چگونه با سه روش مشاهده خودرو، استفاده از آهنربا و دستگاه دیجیتال می‌توانید رنگ شدگی خودرو را پیش از خرید ماشین دست دوم تشخیص دهید. توصیه می‌کنیم خودرو را از افرادی بخرید که پیش از شما روی ماشین جی پی اس نصب کرده‌اند. همچنین پس از خرید ماشین دست دوم برای جلوگیری از حوادث احتمالی و نیاز به رنگ کردن خودرو که باعث افت قیمت آن می‌شود، حتما روی آن جی پی اس نصب کنید.

برخی جی پی اس‌ها قابلیت هشدار دارند و در صورت تجاوز از سرعت خاصی، اعلانی ارسال می‌کنند. ضمن اینکه با نصب جی پی اس دیگر نگرانی و دغدغه‌ای برای سرقت و از دست رفتن همیشگی این سرمایه ارزشمندتان نخواهید داشت. در پایان تقاضا داریم هرگونه سوالی درباره خرید انواع ردیاب دارید، در بخش نظرات از ما بپرسید. کارشناسان در کوتاه‌ترین زمان ممکن پاسخگوی شما همراهان عزیز و همیشگی ایران رهیاب خواهند بود. 

این محتوا برای شما چقدر ارزشمند بود؟
امتیاز شما به این محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 1 = 3

پشتیبانی ایران رهیاب
پشتیبانی ایران رهیاب
شیرین کریمی

سلام، شیرین کریمی هستم.
به شما کمک میکنم که متناسب با نیاز و بودجه خود ،محصول مناسب را انتخاب کنید.
از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

22410328