ایران رهیاب Blog Archives

علت کم آوردن ماشین در سربالایی چیست و چه راه حل‌هایی دارد؟

بررسی علت های کم آوردن ماشین

گاهی ممکن است در سربالایی متوجه شوید اتومبیل آن توان سابق را ندارد. پا را روی پدال گاز فشار می‌دهید اما شتاب خودرو باز هم کم است و مجبور هستید با دنده سنگین حرکت کنید. در این‌ مواقع باید به معیوب بودن یکی از قطعه‌ها شک کنید و دنبال علت کم آوردن ماشین در سربالایی باشید. قطعه‌های مختلفی از خودرو ممکن است آسیب دیده باشند و باعث کاهش شتاب خودرو در سربالایی شوند. در این مطلب به‌طورکامل علت کم آوردن ماشین هنگام گاز دادن را بررسی می‌کنیم.

شل شدن سیم گاز؛ علت کم آوردن 206 در سربالایی

بعضی قطعه‌ها مثل جی پی اس خودرو با یک آهنربای قوی روی خودرو نصب می‌شوند و به این راحتی امکان جدا شدن آن‌ها وجود ندارد. اما بعضی سیم‌ها و قطعه‌ها بعد از مدتی ممکن است کمی شل شوند و عملکرد موتور و سایر اجزا را با مشکل روبه‌رو کنند. سیم گاز یکی از قطعه‌های مکانیکی خودرو است که با گذر زمان ممکن است کمی شل شود. با شل شدن سیم گاز، هوا به خوبی وارد سیلندر نمی‌شود. همین مورد باعث کاهش عملکرد موتور خودرو می‌شود.

شل شدن سیم گاز؛ علت کم آوردن 206 در سربالایی

 خرابی فیلتر سوخت؛ علت کم آوردن ماشین پراید در سربالایی

هر کدام از مشکلات مربوط به خودرو راه چاره‌ای دارد. مثلا قیمت ردیاب خودرو برای جلوگیری از سرقت ماشین توصیه می‌شود. اما علت کم آوردن ماشین در سربالایی چیست و چه راهکارهایی برای رفع آن وجود دارد؟ یکی از علل کاهش قدرت ماشین در سربالایی‌ها خرابی فیلتر سوخت است. فیلتر سوخت ممکن است به مرور زمان کثیف یا خراب شود. در نتیجه ناخالصی سوخت به داخل موتور سرازیر می‌شود و عملکرد آن را مختل می‌کند.

در چنین مواقعی باید فیلتر سوخت را تعویض یا تعمیر کنید. در غیر این‌صورت ذره‌ها و رسوبات روی مخزن بنزین جمع می‌شوند و فیلتر را می‌بندند. در مرحله بعدی سوخت کافی به موتور نمی‌رسد و ماشین در سربالایی‌ها خوب حرکت نمی‌کند.

خرابی یا گرفتگی فیلتر هوا؛ علت کم آوردن ماشین اتومات در سربالایی

فیلتر هوای خودرو نقش مهمی در عملکرد صحیح موتور دارد. فیلتر هوا اجازه نمی‌دهد ناخالصی‌ها و گرد و غبار وارد محفظه موتور شود. اگر این فیلتر فرسوده شود یا آسیب ببیند، مسیر جریان هوای تمیز به موتور مختل می‌شود. در نتیجه هوای خالص وارد محفظه موتور نمی‌شود و عملکرد موتور را با مشکل مواجه می‌کند.

بنابراین بهتر است هر چند وقت یک‌بار فیلتر هوا را مورد بررسی قرار دهید و در صورت نیاز آن را عوض کنید. به‌علاوه بازدید قطعه‌های دیگر و ابزارهای امنیتی مثل دزدگیر یا قیمت ردیاب کوچک و قوی را هم در دستور کار خود قرار دهید. در این‌صورت قبل از این‌که هر قطعه‌ای فرسوده یا خراب شود، برای تعمیر یا تعویض اقدام می‌کنید.

خرابی یا گرفتگی فیلتر هوا؛ علت کم آوردن ماشین اتومات در سربالایی

بسته شدن و گرفتگی اگزوز؛ علت کم آوردن پژو 405 در سربالایی

در لوله اگزوز فیلترهای مختلف به همراه مبدل کاتالیزور وجود دارند. جمع شدن رسوب در این قطعه‌ها یا خراب شدن آن‌ها روی عملکرد موتور تاثیر منفی دارد. وجود مشکل در لوله اگزوز باعث کاهش قدرت موتور و در نتیجه کم شدن شتاب اتومبیل می‌شود.

بهتر است هرچه سریع‌تر به این مشکل رسیدگی کنید. با تمیز کردن فیلترها، لوله اگزوز و مسیر بسته شده، گرفتگی‌ها از بین می‌روند و مسئله حل می‌شود. البته گاهی کار به تعویض فیلترها و قطعه‌ها هم می‌رسد. این موضوع را به هیچ وجه شوخی نگیرید. به‌خصوص هنگام خرید خودرو دست‌دوم، قبل از انجام معامله و گرفتن نوبت تعویض پلاک حتما وضعیت اگزوزها و موتور را بررسی کنید. گاهی گرفتگی شدید اگزوز باعث آتش‌سوزی می‌شود. بنابراین قبل از خرید خودرو حتما با یک مکانیک خبره مشورت کنید و از او بخواهید ماشین را به‌طور دقیق بررسی کند.

شمع‌های فرسوده و خراب؛ علت کم آوردن سمند در سربالایی

از کنار هیچ یک از مشکلات خودرو سرسری نگذرید. مسائلی مثل علت روغن سوزی ماشین یا علت کم آوردن ماشین در سربالایی را بررسی کنید و دنبال راه حل باشید. خرابی شمع‌های خودرو یکی از کاهش عملکرد موتور و کم آوردن ماشین در سر بالایی است. کارایی شمع‌ها پس از مدتی استفاده پایین می‌آید و جرقه مورد نیاز برای انفجار داخل موتور تامین نمی‌شود. همین باعث می‌شود احتراق به شکل ناقص صورت بگیرد و برق کافی تولید نشود. در نهایت موتور به خوبی کار نمی‌کند و شتاب ماشین به‌خصوص در سربالایی‌ها با مشکل مواجه می‌شود.

شمع‌های فرسوده و خراب؛ علت کم آوردن سمند در سربالایی

وجود اشکال در پمپ بنزین خودرو؛ علت کم آوردن ماشین هنگام گاز دادن

پمپ بنزین کمک می‌کند سوخت به سمت محفظه احتراق موتور حرکت کند. اگر پمپ بنزین خوب کار نکند، سوخت به مقدار کافی به موتور نمی‌رسد و شتاب ماشین کم می‌شود. اگر خودروی شما در سربالایی‌ها کم می‌آورد، حتما سلامت پمپ بنزین را هم در کنار سایر موارد، مورد بررسی قرار دهید.

برای افزایش طول عمر پمپ بنزین هم بهتر است همیشه حداقل یک‌چهارم باک را پر نگه ‌دارید و هیچ وقت با بنزین خیلی کم رانندگی نکنید.

مختل شدن عملکرد انژکتور؛ علت کاهش عملکرد مطلوب موتور و کم آوردن ماشین در حین حرکت

برای عملکرد درست موتور، همه اجزا باید سالم باشند و به خوبی کار کنند. یکی از این اجزا انژکتور است. انژکتور کمک می‌کند سوخت کافی وارد محفظه موتور شود و مخلوط متوازنی از هوا و سوخت در درون سیلندر جریان یابد. اما اگر دهانه انژکتور کم‌کم کثیف یا مسدود شود، این توازن به هم می‌خورد و سوخت کمی هم وارد سیلندر می‌شود. در نتیجه قدرت انفجار داخل موتور کم می‌شود و در نهایت با کاهش شتاب در سربالایی‌ها مواجه می‌شویم.

مختل شدن عملکرد انژکتور؛ علت کاهش عملکرد مطلوب موتور و کم آوردن ماشین در حین حرکت

فرسودگی سوپاپ‌ها؛ علت کم آوردن ماشین در سربالایی

هنگام فعالیت موتور، سوپاپ‌ها باید به طور کامل روی مجاری ورودی و خروجی بنشینند و درزبندی درستی بین مجراها و فضای درون سیلندر به وجود بیاید. اگر خوردگی یا ذره‌های اضافی روی سوپاپ‌ها وجود داشته باشد، عملکرد سوپاپ‌ها دچار مشکل می‌شود و توان موتور افت می‌کند. در نتیجه موتور آن کارایی و شتاب سابق را نخواهد داشت. بنابراین هنگام بررسی علت کم آوردن ماشین در سربالایی، بررسی سوپاپ‌ها را هم در دستور کار قرار دهید.

جمع‌بندی؛ چرا ماشین در سربالایی کم می‌آورد؟

موتور اتومبیل همیشه مثل روز اول کار نمی‌کند. گاهی خرابی، فرسودگی یا شل شدن بعضی قطعه‌ها باعث کاهش کارایی موتور می‌شوند. این‌طور مواقع شتاب خودرو کم می‌شود و ماشین آن قدرت قبل را ندارد. بنابراین باید دنبال علت کم آوردن ماشین در سربالایی یا مسیرهای دیگر باشید.

در این مطلب علت‌های مختلف کم آوردن موتور ماشین در سربالایی‌ها را بررسی کردیم و توضیحات کامل را ارائه دادیم. شما هم اگر با این مشکل مواجه شدید، قطعه‌های مختلف را بررسی کنید. اگر متوجه علت دقیق کاهش کارایی موتور نشدید، حتما از یک متخصص مشورت بگیرید. در این‌صورت قبل از این‌که صدمات جبران ناپذیری به ماشین وارد شود، مشکل را حل می‌کنید و با خیال راحت می‌رانید. 

این محتوا برای شما چقدر ارزشمند بود؟
علت کم آوردن ماشین در سربالایی چیست و چه راه حل‌هایی دارد؟
4.4 از 33 رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 9 =

پشتیبانی ایران رهیاب
پشتیبانی ایران رهیاب
شیرین کریمی

سلام، شیرین کریمی هستم.
به شما کمک میکنم که متناسب با نیاز و بودجه خود ،محصول مناسب را انتخاب کنید.
از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

22410328