ایران رهیاب Blog Archives

علت روغن سوزی ماشین چیست؟ از کجا بفهمیم ماشین روغن سوزی دارد؟

علت روغن سوزی ماشین و راه‌های تشخیص آن

روغن به‌عنوان روان‌کننده برای قطعات موتور ماشین عمل می‌کند تا کارکرد درستی داشته باشند. همچنین گرد و غبار و سایر مواد زائد آسیب‌رسان را فیلتر و از ‌این طریق موتور را تصفیه می‌کند. اما اگر نشانه‌هایی وجود داشته باشد که روغن دیگر این کارها را انجام نمی‌دهد، احتمالا ماشین شما به روغن‌سوزی افتاده است. به‌ عبارت دیگر، در این شرایط روغن ماشین به داخل محفظه احتراق موتور می‌لغزد و همراه با سوخت ماشین می‌سوزد. در این شرایط باید فورا علت روغن‌سوزی ماشین را بررسی کنید و اقدامات لازم را برای تعمیر و نگهداری خودرو انجام دهید؛ در غیر این‌صورت، به موتور صدمات غیرقابل جبرانی وارد می‌شود. با مطالعه این مقاله، اطلاعات کامل و جامعی درباره روش‌های تشخیص روغن سوزی ماشین و دلایل آن به‌دست می‌آورید. از شما دعوت می‌کنیم تا انتها همراه ما باشید.

از کجا بفهمیم ماشین روغن سوزی دارد؟

تشخیص روغن‌سوزی موتور ماشین در خودروهای نو به راحتی ماشین‌های کارکرده نیست. مبدل کاتالیزوری اتومبیل‌‌های جدیدتر، نشانه‌های روغن‌سوزی را پنهان می‌کنند. بنابراین ممکن است وسیله نقلیه شما در حال روغن‌سوزی باشد و متوجه نشوید. در این شرایط باید تشخیص چنین نقصی را به افراد کاربلد و حرفه‌ای بسپارید تا درست مانند دستگاه جی پی اس، ایرادات احتمالی خودرو را ردیابی کنند. اما در خودروهای قدیمی و کارکرده علائم روغن‌سوزی بسیار محسوس بوده و به راحتی با مشاهده نشانه‌های زیر قابل تشخیص است:

  • روشن شدن چراغ موتور
  • سطح پایین خنک‌کننده
  • سوخت ناقص موتور
  • چرب شدن شمع‌ها
  • خروج دود آبی از اگزوز
  • بوی روغن سوخته

در صورت مشاهده هرکدام از موارد فوق، احتمالا ماشین شما روغن‌سوزی دارد و باید قبل از تعمیر و نگهداری خودرو، به دنبال علت آن بگردید.

خروج دود آبی از اگزوز؛ نشانه روغن سوزی ماشین

5 علت روغن ‌سوزی ماشین که شناخت آن‌ها در تعمیر و نگهداری خودرو اهمیت دارد

به همان اندازه که نصب جی پی اس شارژی برای تضمین امنیت ماشین ضرورت دارد، روغن موتور هم برای سلامت خودروی شما حیاتی است. اولین قدم در رفع هر مشکل، شناخت ریشه و علت آن است. به همین دلیل در این بخش به 5 علت رایج روغن‌سوزی ماشین می‌پردازیم.

1. شکستگی واشر کارتل خودرو؛ یکی از دلایل روغن‌سوزی ماشین

یکی از شایع‌ترین دلایل روغن‌سوزی، نشتی روغن از واشر کارتل است. واشر کارتل در زیر موتور قرار دارد و روغن موتور را در خود نگه می‌دارد. در حالتی که ماشین خاموش است، روغن در کارتل ذخیره می‎شود و پس از استارت، از طریق پمپ روغن از کارتل به موتور پخش می‌شود. اگر این واشر شکسته شود، احتمال روغن‌سوزی بالاست.

2. نشتی روغن از واشر سرسیلندر؛ دومین علت روغن‌سوزی ماشین

یکی دیگر از دلایل روغن‌سوزی ماشین خرابی واشر سرسیلندر است که برای جلوگیری از مخلوط شدن سیالات و گازهای حاصل از احتراق با یکدیگر طراحی شده است. گرم شدن بیش از حد موتور، منجر به منفجر شدن واشر می‌شود و در این حالت، ممکن است روغن موتور به سیستم خنک‌کننده یا اگزوز نشت کند. در واقع ورود روغن اضافی به داخل محفظه احتراق، روغن‌سوزی ماشین را به‌دنبال دارد. پس توصیه می‌کنیم قبل از نهایی کردن خرید ماشین کارکرده موردنظرتان، بررسی سلامت واشر سرسیلندر و البته خرید جی پی اس همراه را در اولویت قرار دهید.

نشتی روغن از ماشین سر سیلندر؛ اصلی ترین علت روغن سوزی

3. اصطکاک زیاد گیت سوپاپ؛ دیگر علت روغن‌سوزی ماشین

علاوه‌بر موارد مذکور، ممکن است روغن‌سوزی در خودرو به‌دلیل اصطکاک و فرسودگی گیت سوپاپ باشد. این گیت از جریان روغن به داخل موتور جلوگیری می‌کند. بنابراین وقتی بشکند یا نشتی دهد، روغن به داخل سیلندرهای موتور مکیده می‌شود، در موتور می‌سوزد و از طریق اگزوز خارج می‌شود. بنابراین نکته مهم دیگر هنگام خرید ماشین کارکرده که باید قبل از دریافت نوبت تعویض پلاک و مراحلی از این دست در نظر داشته باشید، بررسی سلامت و میزان فرسودگی احتمالی گیت سوپاپ است.

4. خرابی یا شکستگی رینگ پیستون؛ از دلایل روغن‌سوزی ماشین

شکستگی رینگ‌های پیستون یا فرسودگی آن‌ها یکی دیگر از دلایل روغن‌سوزی ماشین است. رینگ‌های پیستون به گونه‌ای طراحی می‌شوتد که محفظه احتراق موتور را آب‌بندی کرده و از خروج گازهای حاصل از احتراق جلوگیری کنند. با این حال، با گذشت زمان، فرسوده شده و در نتیجه گازهای احتراق خارج شده یا روغن موتور، وارد محفظه احتراق می‌شود. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، ممکن است شاهد روغن‎‌سوزی موتور باشیم.

دلیل روغن سوی ماشین؛ فرسودگی رینگ پیستون

5. خراب شدن یاتاقان یا بلبرینگ؛ آخرین علت روغن‎‌سوزی ماشین

یاتاقان یا بلبرینگ اصطکاک بین دو قطعه ثابت و متحرک را کاهش می‌دهد. در صورتی که بلبرینگ فرسوده شده باشد، مشکلاتی مانند روغن‌سوزی ماشین مشاهده خواهد شد. در این حالت باید خودروی خود را به تعمیرکاران حرفه‌ای بسپارید. معمولا کسانی تعمیرکار ماهری هستند که توانایی تشخیص ماشین تصادفی را داشته باشند. در واقع قبل از خرید، تشخیص میزان فرسودگی بلبرینگ‌ها به اندازه تصادفی نبودن خودرو اهمیت دارد.

خلاصه‌ای از آنچه درباره روغن‌سوزی ماشین آموختیم

تعمیر و نگهداری خودرو در صدر لیست کارهایی است که بعد از خرید هر نوع ماشینی، باید به‌طور مرتب در نظر داشته باشید. یکی از موارد شایع که ممکن است بارها با آن مواجه شوید، روغن‌سوزی خودرو شماست. در این مقاله توضیح دادیم که از کجا بفهمیم ماشین روغن‌سوزی دارد. از روشن شدن چراغ موتور تا استمشمام بوی ناخوشایند و مشاهده خروج دود آبی از اگزوز همه می‌تواند نشانه‌ روغن‌سوزی ماشین شما باشد.

هم‌چنین درباره 5 علت روغن‌سوزی اطلاعات مفیدی را در اختیار شما گذاشتیم. علاوه بر موارد فوق، استفاده از روغن موتور بی‌کیفیت، خوردگی بوش سیلندر، خرابی شیر pvc، سوختن روغن گیربکس و هیدرولیک و خرابی شاتون دلایل دیگر روغن‌سوزی ماشین هستند. اگر سوالی درباره روغن‌سوزی ماشین، از علائم تا علت و روش‌های رفع آن دارید، خوشحال می‌شویم در بخش نظرات پاسخگوی شما همراهان عزیز و همیشگی ایران ردیاب باشیم.

این محتوا برای شما چقدر ارزشمند بود؟
علت روغن سوزی ماشین چیست؟ از کجا بفهمیم ماشین روغن سوزی دارد؟
1 از 1 رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 3 = 4

پشتیبانی ایران رهیاب
پشتیبانی ایران رهیاب
شیرین کریمی

سلام، شیرین کریمی هستم.
به شما کمک میکنم که متناسب با نیاز و بودجه خود ،محصول مناسب را انتخاب کنید.
از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

22410328