ایران رهیاب Blog Archives

5 علت جا نرفتن دنده؛ چگونه این مشکل را برطرف کنیم؟

بررسی علت های جا نرفتن دنده

هنگام رانندگی مشکلات غیرقابل پیش‌بینی و احتمالی زیادی سر راه وجود دارد که به آسانی تمرکز شما را به هم می‌زنند و حوادث بعضا غیرقابل جبرانی رخ می‌دهد. یکی از این مشکلات، جا نرفتن دنده است و به حالتی گفته می‌شود که هنگام تعویض دنده صدای گوش خراشی شنیده شود، حرکت دنده سفت باشد یا حتی دنده از جای اصلی خود بیرون بیاید. این مشکل، علاوه‌بر پرت کردن حواس راننده، به قطعات مختلف خودرو صدمه وارد می‌کند. بنابراین باید در اسرع وقت علت جا نرفتن دنده را شناسایی و برای رفع این نقص اقدام کنید. رمز و راز جا نرفتن گاه و بی‌گاه دنده ماشین شما، در سطر به سطر مقاله پیش رویتان نهفته شده است؛ پس تا انتها همراه ما باشید.

کاهش سطح واسکازین گیربکس؛ اولین علت جا نرفتن دنده

قبل از هر چیزی و به ویژه اگر در فصول سرد سال دنده خودرو بد جا می‌رود، میزان واسکازین گیربکس را بررسی کنید. درصورتی‌که سطح واسکازین کمتر از حد استاندارد باشد، سیستم انتقال خودرو با مشکل مواجه می‌شود. کم شدن سطح واسکازین در شرایطی مانند نشتی گیربکس اتفاق می‌افتد؛ بنابراین مهم است که در سریع‌ترین حالت ممکن این نقص احتمالی را شناسایی و نشتی را برطرف کنید. برای رفع این مشکل و در صورت پایین بودن سطح واسکازین یا تغییر رنگ و بوی آن به روغن سوخته و قهوه‌ای، روغن گیربکس را تعویض کنید.

علاوه‌بر این، درصورتی‌که واسکازین باکیفیت نباشد، به قطعات خودرو صدمات جدی وارد می‌شود. به همین دلیل از مصرف واسکازین‌ از برندهای غیراصل خودداری کنید. این نوع محصولات، در نگاه اول مقرون به صرفه هستند اما پرداخت هزینه بابت مواردی مانند واسکازین اصل و ردیاب از هزینه‌های احتمالی بسیار بیشتر در آینده جلوگیری می‌کند. در واقع قیمت جی پی اس خودرو نسبت به مزایایی که برای شما و امنیت ماشینتان دارد، ناچیز است.

کاهش سطح واسکازین گیربکس؛ اولین علت جا نرفتن دنده

نقص در عملکرد دنده‌ها؛ علت بد جا رفتن دنده معکوس

اگر هنگام تعویض دنده، صدای غیرعادی و عجیبی می‌شنوید، احتمالا علت جا نرفتن دنده نقص در عملکرد اجزای دنده‌ها بوده و برای مثال تنظیم چرخ‌ دنده‌ها به هم خورده باشد. درصورتی‌که بعد از جا رفتن دنده، مجدد به حالت خلاص برگشت احتمالا غلاف کشویی یا دنده سابیده شده است. همچنین در این حالت احتمال خرابی بلبرینگ‌ها و بوش‌های داخلی وجود دارد. دلایل دیگر بد جا رفتن دنده همراه با تولید صدای متفاوت، عبارت‌اند از:

  • خرابی اهرم دنده
  • عملکرد نادرست ماهک دنده
  • اختلال در صفحه سلکتور
  • نقص در عملکرد درست فلایون

درصورتی‌که شما هم هنگام رانندگی بد جا رفتن دنده به همراه صدای نابه‌هنجاری را تجربه کردید، مراجعه به تعمیرگاه را در اولویت قرار دهید. در اکثر مواقع، با پرداخت هزینه کم می‌توان از بروز مشکلات بزرگ‌تر و نقایص جدی‌تر در قطعات ماشین جلوگیری کرد. به همین دلیل تا این اندازه تاکید می‌کنیم که پرداخت هزینه بابت قیمت دزدگیر ماشین جی پی اس دار نسبت به مزایایی مانند تضمین امنیت سرمایه‌تان در بلندمدت به نفع شماست.

نقص در عملکرد دنده‌ها؛ علت بد جا رفتن دنده معکوس

عملکرد نادرست در سیستم کلاچ؛ علت جا نرفتن دنده عقب

علت جا نرفتن دنده همیشه به سیستم دنده و گیربکس مربوط نیست. در برخی موارد، نقص در عملکرد کلاچ می‌تواند تاثیر مستقیمی بر دنده داشته باشد. برای مثال در صورت سفت یا خشک شدن سیم کلاچ یا حتی کیفیت پایین سیم، سیستم انتقال قدرت خودرو به مشکل می‌خورد و دنده به راحتی جا نمی‌رود. همچنین یکی دیگر از دلایل احتمالی، این است که دیسک صفحه کلاچ تمام شده باشد؛ زیرا در چنین شرایطی صفحه کلاچ به سختی درگیر می‌شود و دنده بد جا می‌رود.

سومین نقص احتمالی مربوط به کلاچ، به مایع هیدرولیکی برمی‌گردد که در سیلندر اصلی کلاچ جریان دارد. هر چقدر کارکرد ماشین بیشتر شود، احتمال نشتی این مایع بیشتر شده و بنابراین تعویض دنده را با مشکل مواجه می‌کند. اگر زمان خاموش بودن ماشین، دنده راحت‌تر از حالتی که خودرو روشن است جا می‌رود، وقت آن است که مانند یک ردیاب پلیسی بدون نیاز به نصب در سیستم کلاچ خودرو به دنبال مشکل بگردید.

عملکرد نادرست در سیستم کلاچ؛ علت جا نرفتن دنده عقب

اختلال در سنسور الکتریکی؛ علت جا نرفتن دنده اتوماتیک

درصورتی‌که با فشار دادن پدال گاز نمی‌توانید دنده را عوض کنید و به عبارتی دنده خودرو جا نمی‌رود، احتمالا سنسور الکتریکی ماشین دچار مشکل شده است. این نقص بیشتر در ماشین‌های مدل بالا و دنده اتوماتیک به وجود می‌آید که سیستم‌های رایانه‌ای پیشرفته، انتقال قدرت را کنترل می‌کنند. در شرایطی که اختلالی در سیستم انتقال قدرت وجود داشته باشد، طبیعتا عملکرد گیربکس هم تا حدی مختل می‌شود و دنده سفت جا می‌رود. در این شرایط باید به تعمیرگاه حاذقی مراجعه کنید تا متخصصین مربوطه این مشکل را که اغلب مانند دستگاه جی پی اس مخفی از دید افراد دور می‌ماند، بررسی و رفع کند.

اختلال در سنسور الکتریکی؛ علت جا نرفتن دنده اتوماتیک

آسیب دیدگی قطعه سلونوئید؛ علت جا نرفتن دنده در هوای سرد

آخرین علتی که می‌تواند جا نرفتن دنده را به دنبال داشته باشد، خرابی قطعه‌ای به نام سلونوئید است که احتمالا کمتر برای شما آشناست. در هوای سرد و همزمان با افزایش سطح رطوبت محیط، بسیاری از قطعات مهم خودرو آسیب می‌بینند. برای مثال در مناطقی که دمای هوا کاهش بسیاری دارد، احتمال یخ زدگی قطعه سلونوئید بالاست. در صورت بروز این اتفاق، دنده هم بد جا خواهد رفت. به همین دلیل توصیه می‌شود که به هیچ عنوان در فصول سرد سال خودرو را در فضای آزاد پارک نکنید. همچنین هنگام خرید خودروی دست دوم، بررسی سلامت سلونوئید را به اندازه تشخیص رنگ خودرو جدی بگیرید.

آسیب دیدگی قطعه سلونوئید؛ علت جا نرفتن دنده در هوای سرد

در‌‌صورت جا نرفتن دنده، خودرو را به کارشناس نشان دهیم

در این مقاله 5 علت رایج جا نرفتن دنده را توضیح دادیم و دلایل احتمالی در موقعیت‌های مختلف را بررسی کردیم. در پایان از شما تقاضا داریم چنانچه هر گونه سوالی در این باره دارید، آن را با ما و دیگر خوانندگان در بخش نظرات در میان بگذارید. کارشناسان در اسرع وقت پاسخگوی شما همراهان عزیز و همیشگی ایران رهیاب خواهند بود.

این محتوا برای شما چقدر ارزشمند بود؟
5 علت جا نرفتن دنده؛ چگونه این مشکل را برطرف کنیم؟
4.3 از 9 رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

95 − 92 =

پشتیبانی ایران رهیاب
پشتیبانی ایران رهیاب
شیرین کریمی

سلام، شیرین کریمی هستم.
به شما کمک میکنم که متناسب با نیاز و بودجه خود ،محصول مناسب را انتخاب کنید.
از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

22410328