ایران رهیاب Blog Archives

ماشین چینی بخریم یا ایرانی؟ مقایسه ماشین چینی یا ایرانی

ماشین چینی بخریم یا ایرانی؟ مقایسه ماشین چینی یا ایرانی

قیمت‌های سرسام‌آور بازار خودرو از یک طرف و افزایش تصادفات جاده‌ای صرفا به دلیل عدم امنیت برخی خودروها از طرف دیگر، باعث شده است که بسیاری از خریداران خودرو وسواس بیشتری در این زمینه به خرج دهند. یکی از سوالات متداول کسانی که به دنبال خرید ماشین جدیدی هستند، این است که ماشین چینی بخریم یا ایرانی. به همین دلیل تصمیم گرفتیم در مقاله پیش‌رو ماشین‌های ساخت داخل و چین را به‌طور‌کامل با هم مقایسه کنیم تا با اطلاعات کاملی بتوانید تصمیم بگیرید. از شما دعوت می‌کنیم تا انتهای این مطلب کاربردی همراه ما باشید.

مزایای ماشین چینی نسبت به ایرانی؛ ماشین چینی بخریم یا نه؟

بی‌دلیل نیست که بیشتر افراد خودروهای چینی را نسبت به ایرانی ترجیح می‌دهند. این خودروها مزایایی دارند که در کمتر خودروی ایرانی مشاهده می‌شود. از مهم‌ترین مزایای ماشین‌های چینی نسبت به ایرانی که خریداران را به سمت آن‌ها سوق می‌دهد، عبارتند از:

1. قیمت ماشین چینی کمتر از ایرانی است

اولین مزیت ماشین‌های چینی قیمت مناسب‌تر آن‌ها نسبت به خودروهای ساخت داخل است. در واقع این قیمت پایین‌تر از هزینه‌های تولید کمتر ماشین‌های چینی ناشی می‌شود. در‌نتیجه برخی ترجیح می‌دهند به جای ماشین‌های ایرانی مدل بالا، ماشین‌های چینی را خریداری کرده و مابقی بودجه را صرف پرداخت قیمت ردیاب خودرو کنند. در نتیجه اطمینان خاطر بیشتری از امنیت خودروی خود خواهند داشت.

قیمت ماشین چینی کمتر از ایرانی است

2. ماشین چینی نسبت به ایرانی طراحی جذاب‌تری دارد؛ زیباترین ماشین چینی چیست؟

دومین علتی که باعث شده بسیاری از خریداران بیشتر به ماشین‌های چینی متمایل باشند، طراحی جذاب‌تر و مدرن‌تر آن‌هاست. به همین دلیل اگر از جمله کسانی هستید که طراحی و ظاهر ماشین برایتان اولویت بالایی دارد، ماشین‌های چینی می‌توانند گزینه مناسبی برای شما باشند. جک S5 و چری آریزو 5 از ماشین‌های زیبای چینی هستند.

3. آپشن‌های ماشین‌های چینی بیشتر از ایرانی است

در خودروهای چینی آپشن‌ها و امکانات بیشتری تعبیه شده است که مشابه آن‌ها را در کمتر خودروی ایرانی می‌توان پیدا کرد. آپشن‌هایی مانند سیستم تهویه اتوماتیک، صندلی برقی، سانروف، دوربین‌های جانبی و دید عقب مواردی هستند که در بیشتر خودروهای چینی وجود دارند؛ البته در هر صورت باید ردیاب یا جی پی اس را جداگانه تهیه کرده و روی ماشین چینی یا ایرانی نصب کنید. مزایای فوق‌العاده وجود ردیاب روی هر نوع ماشینی ارزشش را دارد که بابت قیمت ردیاب شنوددار کمی هزینه کنید.

4. ماشین‌های چینی تنوع بیشتری نسبت به مدل‌های ایرانی دارند

خودروهای چینی از نظر تنوع شبیه به دستگاه‌های ردیاب هستند. امروزه دستگاه‌های متنوعی، از دستگاه شنود سیم کارتی گرفته تا جی پی اس‌های آهنربایی، وجود دارد که هر کدام قابلیت‌های مختلفی دارند. به همین ترتیب ماشین‌های چینی هم از چنین تنوع بالایی برخوردارند و برخلاف خودروهای ایرانی که چند گزینه محدود پیش روی شماست، هنگام خرید ماشین چینی دستتان بازتر خواهد بود.

ماشین‌های چینی تنوع بیشتری نسبت به مدل‌های ایرانی دارند

5. کیفیت ساخت و عمر مفید ماشین‌های چینی بالاتر است

ماشین‌های چینی به‌ویژه در چند سال اخیر با کیفیت ساخت و مونتاژ بالاتری روانه بازار می‌شوند و توانسته‌اند اعتماد درصد قابل‌توجهی از مردم را جلب کنند. با این حال هم خودروهای چینی و هم ایرانی در مقایسه با خودروهای ساخت کشورهای پیشرفته نواقصی در ساختشان دارند و احتمال تصادفات جاده‌ای با این ماشین‌ها کم نیست. به همین دلیل خرید ردیاب کوچک ارزان و نصب آن روی خودروی چینی یا ایرانی به‌شدت توصیه می‌شود. در صورت بروز سوانح جاده‌ای این دستگاه‌ها، فرشته نجات جان شما هستند.

معایب ماشین‌های چینی؛ چرا ماشین چینی نخریم؟

با وجود همه مزایای فوق، ماشین‌های چینی خالی از عیب و ایراد نیستند. آگاهی از این معایب کمک می‌کند که راحت‌تر بین خودروهای چینی و ایرانی انتخاب کنید. برخی از معایب خودروهای چینی شامل موارد زیر هستند:

1. قیمت ماشین‌های چینی بیشتر افت پیدا می‌کند؛ کم افت‌ترین ماشین چینی چیست؟

میزان افت قیمت ماشین‌های چینی مدتی پس از استفاده، بیشتر است و به همین دلیل اگر به خرید ماشین به چشم سرمایه‌گذاری نگاه می‌کنید، شاید ماشین‌های ایرانی گزینه بهتری باشند؛ زیرا قیمت ماشین‌های ایرانی پس از استفاده کمتر افت می‌کند؛ البته این موضوع به مدل ماشین چینی هم بستگی دارد؛ به‌‌عنوان مثال جک S5 اتوماتیک نوعی خودروی چینی است که افت قیمت پایینی دارد.

قیمت ماشین‌های چینی بیشتر افت پیدا می‌کند

2. خدمات پس از فروش ضعیف و هزینه بالای تعمیرات ماشین چینی

یکی دیگر از مشکلاتی که با خرید ماشین گذر موقت هم وجود دارد، این است که قطعات ماشین‌های خارجی مانند خودروهای چینی به سختی پیدا می‌شود. علاوه‌بر سختی پیدا کردن قطعات یدکی، دستمزد تعمیرکاران برای تعمیر این خودروها بالاتر است. نتیجه اینکه داشتن این ماشین‌ها بیشتر خرج روی دستتان می‌گذارد.

3. بعضی از ماشین‌های چینی مصرف سوخت بالایی دارند

برخی ماشین‌های چینی مانند مدل‌های SUV در مقایسه با خودروهای ایرانی سوخت بیشتری مصرف می‌کنند و خرید این نوع ماشین‌ها با‌توجه‌به افزایش روزافزون قیمت سوخت در کشور، چندان مقرون‌به‌صرفه نیست؛ البته چنین مشکلی در ماشین‌های جدیدتر چینی مانند فردا T5 کمتر دیده می‌شود.

مزایای ماشین ایرانی نسبت به چینی

نظرات منفی درباره ماشین‌های ایرانی کم نیست. با این حال این خودروها نسبت به نمونه‌های چینی نقاط قوتی هم دارند. در بازار ایران ماشین‌های ایرانی دست دوم سریع‌تر به فروش می‌رسند و مهم‌تر اینکه افت قیمت کمتری دارند. البته فارغ از ایرانی یا چینی بودن ماشین‌ها، اینکه بدانید بعد از خرید ماشین دست دوم چه کنیم، در تجربه خرید رضایت‌بخش شما در زمینه ماشین‌های دست دوم بیشتر خواهد بود.

همچنین نمایندگی‌های متعدد ماشین‌های ایرانی باعث شده که خرید این خودروها، با خدمات پس از فروش بیشتری همراه باشد. نتیجه اینکه در صورت خرابی این خودروها، پیدا کردن قطعات یدکی و تعمیر آن‌ها راحت‌تر خواهد بود. ضمن اینکه مصرف سوخت ماشین‌های ایرانی کمتر است.

نمایندگی‌های متعدد ماشین‌های ایرانی

معایب ماشین ایرانی نسبت به چینی

همان طور که در بخش‌های قبل هم توضیح دادیم، خودروهای ایرانی طراحی قدیمی و ساده‌ای دارند و همچنین آپشن‌ها و امکانات آن‌ها هم کمتر است. تنوع کمتر خودروهای ایرانی نیز باعث شده است که بسیاری از افراد به خرید ماشین چینی روی بیاورند.

برای خرید ماشین چینی یا ایرانی نیاز خود را در نظر بگیرید

در این مقاله مزایا و معایب ماشین‌های چینی و ایرانی را توضیح دادیم و راهنمایی‌تان کردیم ماشین چینی بخریم یا ایرانی. پاسخ این سوال به نظر شخصی خودتان و انتظارتان از ماشین خریداری شده بستگی دارد. با‌این‌حال، در هر دو حالت خودرویی که روی آن ردیاب نصب شده، چند پله بالاتر از ماشین‌های ایرانی و چینی بدون جی‌پی‌اس است؛ چرا‌که ردیاب امنیت خودرو و حتی سرنشینان را تا حد بسیار زیادی تامین می‌کند. در پایان اگر سوالی در این باره دارید، خوشحال می‌شویم در بخش نظرات پاسخگوی شما باشیم. 

این محتوا برای شما چقدر ارزشمند بود؟
امتیاز شما به این محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

35 − = 25

پشتیبانی ایران رهیاب
پشتیبانی ایران رهیاب
شیرین کریمی

سلام، شیرین کریمی هستم.
به شما کمک میکنم که متناسب با نیاز و بودجه خود ،محصول مناسب را انتخاب کنید.
از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

22410328