ایران رهیاب Blog Archives

بعد از خرید ماشین دست دوم چه کنیم؟ 5 اقدام مهم پس از خرید خودرو

بعد از خرید خودرو چه کارهایی باید انجام شود

۵ اقدام مهم که پس از خرید خودرو باید انجام شود

امضای آخر، انتهای مسیر خرید یک خودروی جدید نیست! زمانی که برای تهیه یک خودروی دست‌دوم یا صفر اقدام می‌کنیم، فعالیت‌های اداری و حقوقی مختلفی پیش روی ما قرار می‌گیرد. بااین‌حال اگر این مراحل را با موفقیت پشت سر گذاشته‌اید و آماده ماشین‌دار شدن هستید، این مطلب برای شما است. در این مقاله از وبلاگ ایران رهیاب می‌خوانیم که « بعد از خرید ماشین دست دوم چه کنیم؟ » یا « بعد از خرید ماشین صفر چه باید کرد؟ » و 5 قدم طلایی در این مسیر را به شما معرفی خواهیم کرد.

نصب جی پی اس خودرو؛ اولین قدم برای حفظ ایمنی وسیله نقلیه

پیش از آنکه به سراغ هر کاری بروید، امنیت خودروی نو خود را تأمین کنید. طبق گزارش صاحب خبر، نرخ سرقت خودرو در ایران از اواسط دهه 90 شمسی، دائماً سیری صعودی به خود دیده است. این در حالی است که فقط در سال گذشته، آمار سرقت خودرو و لوازم داخل آن، دستخوش یک جهش 15 درصدی شده است! بنابراین پیشنهاد می‌کنیم اگر نمی‌خواهید زمانی که به دنبال پروسه تعویض پلاک و بیمه بدنه هستید، خودرو جدیدتان سر از بیابان‌های خالی از سکنه در آورد، در خرید و نصب یک دستگاه جی پی اس خودرو خودرو تردید نکنید.

این دستگاه‌های کوچک و کاربردی انواع مختلفی دارند. بااین‌وجود تقریباً همه آن‌ها ویژگی‌های زیر را در اختیار شما قرار خواهند داد.

 • قابلیت ردیابی موقعیت جغرافیایی به‌صورت لحظه‌ای
 • قابلیت اتصال به تلفن همراه راننده و ارسال پیام‌های اضطراری
 • کوچک و به همراه روش نصب ساده

علاوه بر این موارد برخی نمونه‌های حرفه‌ای‌تر با امکان ضبط صدای کابین راننده، ارسال وضعیت خودرو (مانند باز و بسته‌شدن در)، اعلام سرعت خودرو و حتی ارسال پیام هشدار در صورت عبور از منطقه جغرافیایی مجاز، دستیاری عالی برای محافظت از خودرو به شمار می‌آیند.

تهیه و نصب دستگاه جی‌پی‌اس خودرو در وسایل نقلیه شخصی

نصب دزدگیر خودرو؛ امنیت را به بالاترین حد ممکن برسانید

معمولاً با خرید خودروی دست‌دوم، اکسسوری‌ها و لوازم جانبی خودرو نیز می‌تواند به صاحب جدید منتقل شود. پیشنهاد می‌کنیم اگر در حال تهیه یک خودرو نو و صفر هستید، مطالعه نکات مهم در خرید خودرو صفر در وبلاگ ایران رهیاب را از دست ندهید.

اما اگر به فکر خرید خودروی دست‌دوم هستید، بهتر است برای تهیه دزدگیر مجدداً هزینه کنید. نحوه سیم‌پیچی، محل نصب و عدم اطلاع از سلامت کامل محصول نکته‌هایی هستند که می‌توانند به‌راحتی شما را به دردسر بیندازند؛ بنابراین تهیه یک دزدگیر خودرو جدید، نوعی سرمایه‌گذاری برای افزایش امنیت وسیله نقلیه به شمار می‌آید.

قفل‌کردن خودرو به کمک دزدگیر ماشین برای افزایش امنیت خودرو پس از خرید

خرید بیمه بدنه خودرو؛ اقدامات پس از سند زدن را جدی بگیرید

در قدم سوم، باید به سراغ بیمه‌نامه‌ها بروید. اگر تابه‌حال صاحب هیچ خودرویی نبوده‌اید، بد نیست بدانید خرید بیمه بدنه یک امر ضروری و تهیه بیمه شخص ثالث، امری اجباری است؛ بنابراین برای تهیه این دو بیمه‌نامه باید هرچه سریع‌تر به دفاتر بیمه یا بازارهای آنلاین بیمه‌ مراجعه کنید.

اما اگر تا پیش از تهیه خودروی جدید، صاحب خودرو و بیمه‌نامه بوده‌اید، کافی است با به‌کارگیری یکی از روش های استعلام بیمه شخص ثالث با پلاک، ابتدا از میزان تخفیفات مطلع شده و آن را به خودروی جدیدتان انتقال دهید. در این صورت دیگر تخفیفات عدم خسارت و سایر تخفیف‌ها را نیز از دست نخواهید داد.

تنظیم و امضای قرارداد بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه پس از خرید خودرو

تعویض پلاک؛ چهارمین قدمی که پس از خرید خودرو باید بردارید

خوشبختانه تعویض پلاک جزو آن دسته از فعالیت‌هایی است که نیازی نیست تنهایی برای انجام آن به دفاتر مختلف مراجعه کنید. برای این کار باید به همراه فروشنده خودرو به یکی از شعب دفاتر اسناد رسمی شهرتان مراجعه کنید. پس از آن با دردست‌داشتن مدارک زیر، می‌توانید پلاک را به نام خودتان بزنید.

 • اصل سند فروش کارخانه سازنده
 • اصل کارت خودرو
 • اصل سند مالکیت خودرو
 • مدارک شناسایی طرفین
 • اصل بیمه‌نامه معتبر شخص ثالث
 • برگه عدم خلافی خودرو
 • اصل فیش پرداخت بهای پلاک
 • اصل کارت معاینه فنی
 • حضور فروشنده و خریدار یا نمایندگان قانونی آن‌ها

فراموش نکنید که پیش از انجام مراحل تعویض پلاک خودرو، کارهای مربوط به خرید یا انتقال بیمه را به اتمام برسانید. چرا که بدون وجود اصل بیمه‌نامه شخص ثالث، فرایند تعویض پلاک به تأخیر می‌افتد و پروسه متوقف خواهد شد.

مراجعه خریدار و فروشنده خودرو برای تعویض پلاک به دفتر اسناد رسمی

قدم آخر؛ چک‌کردن موارد فنی خودرو

بیمه‌نامه‌ها تکمیل هستند، پلاک با نام شما ثبت شده و امنیت کافی را برای پارک‌کردن خودرو در کوچه‌تان تأمین کرده‌اید؟ حالا زمان چک‌کردن موارد فنی خودرو است. آستین‌هایتان را بالا بزنید و سلامت کامل خودرو را بررسی کنید تا در صورت بروز مشکل، پیش از اتمام زمان برای مرجوع کردن خودرو یا فسخ معامله خودرو اقدام کنید.

معاینه فنی خودروهای صفرکیلومتر و دست‌دوم

ساده‌ترین و مطمئن‌ترین راه برای اطلاع از سلامت داخلی و خارجی خودرو، مراجعه به مراکز معاینه فنی است. پیشنهاد می‌کنیم پیش از هر کار استارت بزنید و به سمت یک مرکز معاینه فنی برانید؛ تست‌های آلایندگی این مراکز می‌توانند خیال شما را از بابت سلامت خودرو آسوده کنند.

بررسی آب‌بندی خودروی جدید

پس از بررسی کارشناسان، بد نیست خودتان هم نگاهی به اوضاع داخلی خودرو بیندازید و از آب‌بندی آن اطمینان حاصل کنید.

 • موتور را بررسی کنید و سلامت ظاهری آن را بسنجید.
 • لوله‌های مخازن آب رادیاتور، روغن ماشین و مخزن شیشه‌ پاک‌کن را برای رسوب و نشتی‌های احتمالی بررسی کنید.
 • فیلترهای خودرو جدید را بررسی کنید.
 • از سلامت سنسورها، دوربین‌ها و کروز خودرو مطمئن شوید.

با رعایت این نکات ساده می‌توانید بار نگرانی بابت سلامت خودروی جدید را زمین بگذارید و از خریدتان با خیال آسوده لذت ببرید.

بررسی نکات فنی موتور خودرو مانند مخازن، برای اطلاع از سلامت کامل خودرو

تهیه اکسسوری‌های امنیتی؛ مهم‌ترین اقدام پس از خرید خودرو

پیش از آنکه به سراغ سفرکردن با خودروی جدید بروید و سرگرم لذت بردن از ماشین جدیدتان شوید، بهتر است چند قدم مهم بردارید. در این مطلب همراه خریداران ماشین بودیم تا با رعایت 5 نکته طلایی یعنی خرید دزدگیر و ردیاب خودرو، تهیه بیمه‌های اجباری و ضروری و بررسی فنی خودرو پس از خرید خودرو جدید، همراه شما بودیم. بدیهی است که رعایت نکات ایمنی و خرید لوازم جانبی اساسی مانند ردیاب خودرو؛ مهم‌ترین گام برای خریداران خودرو به شمار می‌آید.

پیشنهاد می‌کنیم زمانی که این 5 قدم را به اتمام رساندید، همچنان از رسیدگی به خودروی خود غافل نشوید. دودی‌کردن شیشه‌ها، تغییر رینگ‌های خودرو، تهیه پشتی گردن و خرید سیستم صوتی همگی از مواردی هستند که می‌توانند ظاهر جدید به خودروی نو شما، هدیه دهند.

این محتوا برای شما چقدر ارزشمند بود؟
بعد از خرید ماشین دست دوم چه کنیم؟ 5 اقدام مهم پس از خرید خودرو
5 از 1 رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 79 = 86

پشتیبانی ایران رهیاب
پشتیبانی ایران رهیاب
شیرین کریمی

سلام، شیرین کریمی هستم.
به شما کمک میکنم که متناسب با نیاز و بودجه خود ،محصول مناسب را انتخاب کنید.
از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

22410328