ایران رهیاب Blog Archives

مهم‌ترین نکات خرید موتور دست دوم را بشناسید

مهم‌ترین نکات خرید موتور دست دوم را بشناسید

خرید موتور دست دوم، یکی از شایع‌ترین روش‌های تهیه یک وسیله نقلیه خوش‌قیمت و و کاربردی است. اگر اولین بار است که برای خرید یک موتور دست دوم اقدام می‌کنید، بدون شک به دانستن نکاتی که در این مقاله از وبلاگ ایران رهیاب عنوان خواهیم کرد، نیاز خواهید داشت. همراه ما باشید تا خریدی دلپذیر، امن و بدون پشیمانی را تجربه کنید!

از محل معتبری خرید کنید؛ یکی از مهم‌ترین نکات معامله موتور

خرید موتور دست دوم، این روزها معمولا از بازارهای آنلاین مانند دیوار آغاز می‌شود. تفاوتی ندارد موتور دست دوم دلخواه خود را از میان آگهی‌های روزنامه پیدا می‌کنید یا از طریق آگهی‌های پلتفرم دیوار؛ تمامی آنچه که برای خرید مطمئن و ایمن نیاز دارید، مراجعه حضوری به فروشنده و بررسی اعتبار و شخص است.

همچنین اگر قصد دارید برای خرید خود به نمایشگاه‌های فروش وسایل نقلیه مراجعه کنید، بهتر است پیش از معامله موتور از اعتبار نمایشگاه مطمئن شوید. یکی از مهم‌ترین علت‌هایی که شما را به ملاقات فروشنده تشویق می‌کنیم، در نظر گرفتن نوع نگهداری مالک موتور از وسیله نقلیه خود است. معمولا آن دسته از موتورهایی که انواع جی پی اس روی آن‌ها نصب هستند، خبر از وسواس و اهمیت فروشنده به موتور را می‌دهند. بنابراین بهتر است با یک ملاقات حضوری، گزینه‌ای را انتخاب کنید که با وسواس بیشتری نگهداری شده است.

خرید موتورسیکلت با ردیاب خودرو

قیمت‌ موتور دست دوم را مقایسه کنید؛ خرید هوشمندانه از میان گزینه‌های موجود

آیا در فکر خرید موتور سیکلت دست دوم ارزان هستید؟ کافی است با صبر و حوصله کافی، نمونه‌های مختلف را بررسی کرده و بهترین قیمت را با توجه به کیفیت مورد نظرتان انتخاب کنید. معمولا سلامت قطعات مختلف موتورسیکلت و عواملی مانند بیمه‌بودن موتور، استفاده یا عدم استفاده از جی پی اس برای تعقیب علاوه‌بر مدل موتورسیکلت، بر قیمت آن تاثیرگذار هستند.

در نظر داشته باشید که اگر موتور دلخواه شما تا به حال بیمه نشده است، بخش قابل تاملی از حق بیمه از قیمت نهایی موتور کاسته خواهد شد؛ بنابراین با دقت کافی کلیه موارد مختلف را در معامله موتور دست دوم درنظر بگیرید.

مقایسه قیمت موتور و تاثیر عوامل مختلف بر قیمت آن

پیش از معامله موتور، از فروشنده بخواهید موتور را برانید

موتورسیکلت شما قرار است همراه همیشگی شما باشد. وسیله‌ای که هرروز با آن سرکار می‌روید، خانواده‌تان را جابجا می‌کنید و در خیابان‌های شهرتان دور می‌زنید. به همین دلیل بهتر است پیش از آنکه معامله موتور دست دوم خود را نهایی کنید، از فروشنده بخواهید اجازه سوارشدن و رانندگی با آن را به شما بدهد.

توجه داشته باشید که اگر فروشنده در برابر این خواسته شما مقاومت داشت، بهتر است در معامله تجدید نظر کنید. ممکن است مقاومت فروشنده برای نگرانی از بابت امنیت موتورسیکلت باشد؛ این مشکل به‌راحتی با تهیه یک دستگاه ضبط صدا مخفی برای ماشین قابل حل خواهد بود. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم روی دریافت این حق خود مصمم باشید و پیش از معامله موتور دست دوم خود، از راحتی خود با وسیله نقلیه جدیدتان، اطمینان حاصل کنید.

رانندگی با موتور پیش از خرید موتور دست دوم

سلامت فنی موتور و بدنه را چک کنید؛ مهم‌ترین نکات قبل از معامله موتور

 همانطور که گفتیم، یکی از مهم‌ترین فاکتورهای تعیین قیمت موتور دست دوم، سلامت بدنه و قطعات مختلف موتورسیکلت است. ساده‌ترین راه اطلاع از میزان سلامت وسیله نقلیه، گفت‌وگو با خود فروشنده است. از او بپرسید معمولا از موتورسیکلت برای چه مصارفی استفاده می‌کند و آیا تا به حال سابقه تصادف با آن را داشته است یا خیر. پس از آن می‌توانید با یک نگاهی اجمالی به بخش‌های زیر، از صحت گفته‌های فروشنده باخبر شوید.

  •  وزنه فرمان موتور
  • اگزوز و دود خروجی آن
  • باک موتور
  • گلگیرهای جلو و عقب
  • فلاب‌های بغل موتور
  • پدال دنده و ترمز
  • عاج لاستیک‌ها

پس از بررسی اجمالی بدنه موتور سیکلت، بد نیست نگاهی هم به قطعات داخلی موتور بیندازید. اگر با موتور خودرو و نحوه اطلاع از سلامت آن آشنایی کافی ندارید، پیشنهاد می‌کنیم از مقاله از کجا بفهمیم موتور ماشین تعویض شده کمک گرفته یا با یک کارشناس حرفه‌ای خودرو مشورت کنید.

چک‌کردن سلامت موتور و قطعات داخلی موتورسیکلت

میزان خلافی موتور را چک کنید؛ آنچه از معامله موتور دست دوم باید بخاطر بسپارید

اگر به نقطه‌ای رسیده‌اید که موتور را پسندیده و آماده معامله هستید، بهتر است نکات قبل از معامله موتور دست دوم را نیز بدانید. در چنین شرایطی، قدم اول چک‌کردن میزان خلافی موتور است. شما می‌توانید با مراجعه به مراکز پلیس +10 یا از طریق اپلیکیشن‌های مربوطه، میزان خلافی موتور را به‌دست آورید.

این کار از دو جنبه در کارشناسی خودرو برای شما حائز اهمیت است؛ اول آنکه موتورسیکلتی که میزان خلافی بالایی دارد، بدون شک موتور کارکرده‌تری نیز خواهد داشت. دیگر آنکه پیش از معامله موتور دست دوم، فروشنده باید نسبت به پرداخت خلافی خودرو اقدام کند. بنابراین میزان خلافی از قیمت نهایی خودرو کاسته خواهد شد.

مدارک موتورسیکلت را بررسی کنید؛ کسب اطمینان از دزدی‌نبودن موتور

ششمین نکته از نکات خرید موتور دست دوم، توجه به مدارک آن است. از فروشنده بخواهید که کارت موتورسیکلت، سوئیچ اصلی و یدک، کارت سوخت و برگه سبز آن را به شما نشان بدهد. متاسفانه سرقت موتورسیکلت در کشور ما بسیار رایج است؛ بنابراین باید مراقب باشید موتور دزدی خریداری نکنید. چرا که نه‌تنها هزینه خود را دور ریخته‌اید، بلکه ممکن است حتی در آینده، سارق آن شناخته شوید.

پیشنهاد می‌کنیم شماره شاسی درج‌شده روی مدارک را با شماره‌شاسی موتور تطبیق دهید. همچنین از یکسان‌بودن تمام VINهای موتور اطمینان حاصل کنید. اگر این مرحله نیز با موفقیت پشت سر گذرانده شد، به شما تبریک می‌گوییم؛ از امروز موتورسیکلت جدیدی در اختیار دارید!

خرید موتور دست دوم ارزان قیمت

بهترین موتور دست دوم کدام است؟

تا این بخش از مقاله درباره نکات خرید موتور دست دوم صحبت کردیم. همانطور که اشاره شد، متاسفانه آمار سرقت موتورسیکلت در ایران، بسیار چشم‌گیر است. این حجم بالای سرقت هم برای خریداران و هم برای فروشندگان ناخوشاند است. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم اگر به‌دنبال بهترین موتور دست دوم هستید، گزینه‌ای را انتخاب کنید که از لوازم امنیتی مختلفی مانند ردیاب‌های خودرو استفاده می‌کنند.

این دستگاه‌های کوچک و کاربردی با نصب آسان روی بدنه یا سیم‌کشی موتورسیکلت، امنیت را چندبرابر کرده و عملا احتمال سرقت را به صفر نزدیک می‌کنند. بنابراین حتی اگر برای خرید موتورسیکلتی با دستگاه GPS مجبورید هزینه بیشتری پرداخت کنید، نباید فراموش کرد که این هزینه به‌نوعی سرمایه‌گذاری برای امنیت شما خواهد بود.

مهم‌ترین نکات معامله موتور در یک نگاه از دید ایران رهیاب

پیش از معامله موتور دست دوم، چک‌کردن سلامت فنی و بدنه موتور، مهم‌ترین قدم است. پس از آن باید از سرقتی‌نبودن موتور مطمئن شوید. اما اگر تمام این مراحل را انجام داده‌اید و حالا موتور سیکلت جدیدتان در خانه شما پارک شده، فراموش نکنید که امنیت حداکثری را برای آن برقرار کنید.

تهیه قفل و زنجیر و البته دستگاه‌های هوشمندتری مانند ردیاب‌های ماهواره‌ای، این امکان را برای شما فراهم می‌کنند که در هر لحظه از شبانه‌روز، از سلامت و ایمنی وسیله نقلیه خود باخبر باشید. از شما دعوت می‌کنیم نظراتتان را درباره این مطلب در بخش گفت‌وگوی همین مقاله با ما درمیان بگذارید.

این محتوا برای شما چقدر ارزشمند بود؟
مهم‌ترین نکات خرید موتور دست دوم را بشناسید
1 از 1 رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 2 = 1

پشتیبانی ایران رهیاب
پشتیبانی ایران رهیاب
شیرین کریمی

سلام، شیرین کریمی هستم.
به شما کمک میکنم که متناسب با نیاز و بودجه خود ،محصول مناسب را انتخاب کنید.
از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

22410328