ایران رهیاب Blog Archives

نکات مهم در خرید خودرو دست دوم؛ هنگام خرید ماشین کارکرده به چه نکاتی توجه کنم؟

آشنایی با نکات مهم در هنگام خرید خودروی دست دوم در سایت ایران رهیاب

شاید بتوان گفت که با خرید دست دوم یا کارکرده، مقدار پول بیشتری می‌توان پس‌انداز کرد؛ اما سوال مهم اینجاست، آیا خرید چنین خودروهایی به اندازه خرید یک وسیله نقلیه نو و صفر ساده است؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا با بررسی نکات مهم در هنگام خرید خودروی دست دوم و اقدامات ضروری بعد از خرید ماشین کارکرده، آگاهانه تصمیم‌گیری کنید.

ارزیابی شاسی و بدنه خودرو؛ یکی از مهم‌ترین اقدامات مهم در هنگام خرید خودروی دست دوم

ارزیابی شاسی و بدنه یکی از مهم‌ترین مواردی است که در هنگام خرید خودروی دست دوم باید به آن توجه کنید؛ زیرا وجود برخی نشانه‌ها مانند زنگ زدگی، فرورفتگی و خط‌و‌خش در این قسمت از ماشین‌ها بیانگر وارد شدن صدمات جدی به خودرو است. همچنین زنگ زدگی در بلندمدت می‌تواند آسیب‌های شدیدتری به قسمت‌هایی از بدنه خودرو مانند قوس بالای چرخ‌ها، پایین درها و لبه‌ها وارد کند و ظاهر ماشین چندان مناسب به نظر نرسد. همچنین در هنگام ارزیابی بدنه، وجود ردیاب در زیر سپر یا قوس بالای چرخ‌ها را نیز مدنظر قرار دهید؛ زیرا افرادی با اقدام به خرید ردیاب جاسوسی ارزان و نصب آن، سعی در افزایش امنیت خودرو خود را دارند که این موضوع ممکن است حریم شخصی شما را به خطر بیاندازد.

به‌علاوه، در هنگام خرید خودروی دست دوم و ارزیابی سلامت شاسی و بدنه، بخش‌هایی مانند سپر یا درهای آن خودرو را با دقت بیشتری بررسی کنید؛ زیرا این احتمال وجود دارد که خط‌و‌خش و فرورفتگی‌های این نواحی به کمک رنگ به چشم نیایند و شما متوجه آن‌ها نشوید؛ البته اگر این ارزیابی را در ساعات ابتدایی روز انجام دهید که نور از زوایای مختلفی به خودرو می‌تابد، شناسایی این موارد کار راحت‌تری خواهد بود. ضمنا برای شناسایی فرورفتگی در برخی نواحی خودرو، هنگام بررسی دست خود را به‌خوبی روی سپر و درهای خودروی دست دوم بکشید تا حتی باوجود رنگ‌شدگی، این علائم را شناسایی کنید.

بررسی سلامت فنی؛ جدی‌ترین موضوع هنگام خرید خودروی کارکرده

به‌طور‌میانگین طول عمر مفید موتور خودروها ۸ سال یا حدود ۲۴۰ هزار کیلومتر خواهد بود؛ بنابراین اگر عدد کیلومتر خودروی دست دومی بیش از این مقدار باشد، عملکرد موتور آن چندان قابل‌اعتماد نخواهد بود. اگر عدد کیلومتر از ۲۴۰ هزار کیلومتر کم‌تر بوده و فقط ۳ تا ۴ سال از عمر موتور خودروی دست دومی گذشته باشد، با نگهداری مناسب می‌توان انتظار داشت که این خودرو تا ۷ سال آینده برای شما به‌خوبی کار کند. درحال‌حاضر با ظهور فناوری‌های جدید، استاندارد طول عمر مفید موتور خودروها نیز به ۱۰ سال افزایش پیدا کرده است.

ضمنا توصیه می‌کنیم که کار ارزیابی سلامت فنی خودروهای دست دوم را به کارشناسان خودرو بسپارید. در کارشناسی خودرو، فرد متخصص از طریق دستگاه دیاگ و اتصال آن به ECU خودروها، به‌خوبی میزان کارکرد، مصرف سوخت و عملکرد سنسور ضربه و سایر سیستم‌های ایمنی را بررسی می‌کند و با این کار اطلاعاتی مفید در مورد سابقه خودرو در اختیار شما قرار می‌دهند. البته هنگام تست دیاگ، ردیاب دیاگی نیز قابل‌شناسایی خواهد بود؛ زیرا این مدل ردیاب‌ها به سوکت دیاگ خودرو متصل می‌شوند و باتوجه‌به اینکه قیمت ردیاب دیاگی بسیار مناسب است، گزینه ایده‌آلی برای افزایش امنیت خودروها به حساب می‌آید.

بررسی سلامت فنی؛ اولین نکته مهم در هنگام خرید خودروی کارکرده

شناسایی وجود ردیاب در خودروها با بررسی کامل اتاق خودرو

نصب ردیاب یکی از راهکارهای رایج برای افزایش امنیت خودروها است. ردیاب‌ها با ارسال موقعیت مکانی وسایل نقلیه و قابلیت شنود و ضبط رخدادهای داخل آن‌ها نقش مهمی در کاهش احتمال سرقت ماشین‌ها ایفا می‌کنند؛ بنابراین اگر در هنگام خرید خودروی دست دوم محل‌هایی داخل اتاق خودرو مانند زیر داشبورد،‌ زیر آفتاب‌‌گیر و زیر صندلی‌ها که احتمال وجود ردیاب در آن‌ها وجود ندارد را به‌خوبی بررسی نکنید، چه بسا حریم خصوصی شما به خطر بیفتد و از نظر حقوقی مسئولیت استفاده از آن در مکان‌هایی به‌خصوص به عهده شما باشد.

به‌علاوه، تشخیص ردیاب‌ها به دلیل ابعاد و اندازه کوچکی که دارند، کمی دشوار خواهد بود؛ بنابراین در هنگام بررسی اتاق خودرو توصیه می‌کنیم تا به دنبال هرگونه اتصال غیرمعمول سیم یا دستگاه در بخش‌های داخلی مختلف خودرو مانند زیر داشبورد،‌ زیر صندلی‌ها و زیر آفتاب‌گیر و پشت فرمان باشید. همچنین استفاده از دستگاه‌های آشکارساز ردیاب‌ها را نیز جدی بگیرید در این شرایط بسیار کمک‌کننده خواهند بود. به‌علاوه، اگر زمان کوتاهی به مطالعه مقاله با عنوان چگونه بفهمیم ماشین جی پی اس دارد اختصاص دهید، با روش‌های بیشتر و مناسبی آشنا می‌شوید که در شناسایی ردیاب در خودروها بسیار کارآمد هستند.

بررسی ترمز؛ موردی که هنگام خرید خودروی دست دوم به آن توجه نمی‌شود

سیستم ترمز یکی از اجزای مهم خودروها است و نقشی فراتر از متوقف کردن ماشین‌ها بر اثر فشرده شدن یک پدال ایفا می‌کند. لنت‌ها از جمله قطعات مهم در سیستم ترمز هستند که وضعیت سلامت آن‌ها باید پیوسته موردبررسی قرار بگیرد و اقدامات مربوط به تعمیر و نگهداری آن‌ها باید منظم انجام شود. همچنین روتورها (دیسک‌های ترمز) بخش‌های مهم دیگری در این سیستم هستند که حین بررسی باید سلامتی آن‌ها به‌منظور شناسایی هرگونه ساییدگی موردارزیابی قرار بگیرد.

البته اگر بررسی این موارد توسط کارشناس خودرویی مجرب انجام شود، مشکلات مربوط به سیستم ترمز خودروی موردنظرتان بهتر شناسایی می‌شوند؛‌ زیرا در کارشناسی ماشین قبل از خرید، فرد متخصص با انجام تست‌هایی وجود مشکلاتی مانند صدای جیرجیر، صدای ساییده شدن قطعات به‌یکدیگر، لرزش فرمان و نرم شدن پدال ترمز در سیستم ترمز را شناسایی و شما را از وجود آن‌ها مطلع می‌کند.

بررسی وضعیت رادیاتور؛ یک نکته مهم در حفظ سلامت موتور

رادیاتور در انواع خودروها نقشی مهم دارد و از جوش‌ آوردن یا افزایش بیش از اندازه دمای موتور جلوگیری می‌کند و با این کار طول عمر مفید موتور را بالاتر می‌برد؛ اما اگر رادیاتور ناشی از ضربه یا تصادف، آسیب‌دیده باشد، باید نسبت به تعویض آن اقدام کنید. به‌علاوه، ممکن است روی رادیاتور خودروهای دست دوم بر‌اثر این آسیب‌ها، نشانه‌هایی از خوردگی یا شکستگی مشاهده کنید؛ بنابراین انجام این بررسی‌ها در شناسایی این موارد بسیار کمک‌کننده خواهد بود.

ضمنا در حین بررسی، مقداری آب روی محفظه رادیاتور خودروی دست دوم موردنظرتان بریزید تا با این کار وجود نشتی در قسمت‌های مختلفی آن را شناسایی کنید. مورد دیگری که در بررسی رادیاتور به آن توجه داشته باشید، ارزیابی وضعیت پره‌های خنک‌کننده رادیاتور است. این پره‌ها نباید خمیده یا فرو رفته باشند؛ زیرا این پره‌ها نقش مهمی در بیرون کشیدن گرما از موتور دارند؛ بنابراین اگر شکل آن‌ها تغییر کرده باشد، این عمل به‌خوبی انجام نمی‌شود و در بلندمدت ممکن است آسیب‌های جدی‌تری به موتور وارد شود.

انجام بررسی سلامت رادیاتور در هنگام خرید خودروی دست دوم

انجام تست رانندگی برای اطمینان از سلامت و تنظیم بودن فرمان

نکته مهمی دیگری که در هنگام خرید خودروی دست دوم باید به آن توجه کنید، انجام تست رانندگی برای ارزیابی وضعیت کلی خودرو از نظر مانور و فرمان‌پذیری است. به‌علاوه، اگر هنگام تست رانندگی رفتار غیرعادی حین فرمان‌دهی یا ترمز‌گیری مشاهده کنید، این موضوع نشان از وجود مشکلاتی در بدنه یا شاسی خودرو خواهد بود. برای ارزیابی سلامت و تنظیم بودن فرمان، با خودرو در مسیر مشابهی که هر روز طی می‌کنید، با سرعت‌های مختلف به مدت یک ساعت (البته تا مدت زمانی که فروشنده اجازه می‌دهد) رانندگی کنید تا بررسی درستی از تنظیم بودن فرمان آن داشته باشید.

ضمنا پس از نهایی شدن خرید خودروی دست دوم باید اقداماتی به‌منظور افزایش امنیت نیز آن انجام دهید؛ بنابراین برای آشنایی با اقدامات ضروری بعد از خرید خودرو دست دوم، مطالعه مقاله با عنوان بعد از خرید خودرو کارکرده چه کنیم را توصیه می‌کنیم تا به‌خوبی با رعایت نکات گفته‌شده در این مقاله، از خودروی دست دوم خود نگهداری کنید.

تست رانندگی؛ یکی از  اقدامات مهم در هنگام خرید خودروی دست دوم

پیش از خرید خودرو کارکرده قیمت آن را با خودروهای هم تراز آن مقایسه کنید

مقایسه قیمت خودروی دست دومی که قصد خرید آن را دارید با برخی از خودروهای هم تراز، به شما کمک می‌کند تا با آگاهی بیشتری خودروی مناسب خود را خریداری کنید. برای مثال تصور کنید که قصد خرید ماشین گذر موقت دست دومی را دارید؛ بنابراین پیش از خرید، حتما قیمت آن را با سایر خودروهای هم رده آن مقایسه کنید؛ زیرا این کار به شما کمک می‌کند تا با اطمینان خاطر بیشتری هزینه خرید آن خودروی دست دوم را پرداخت کنید.

اهمیت بررسی کیلومتر ماشین در هنگام خرید خودروی کارکرده

افزایش امنیت خودروهای کارکرده با خرید بهترین ردیاب‌ها

اهمیت ارزیابی وضعیت بخش‌هایی از خودروها مانند موتور، بدنه و قطعاتی همچون رادیاتور موضوعی بسیار مهم هنگام خرید خودروی دست دوم است که در این مقاله در مورد آن‌ها صحبت کردیم. البته بعد از خرید خودروی دست دوم، حتما به فروشگاه معتبری برای خرید ردیاب مراجعه کنید تا به میزانی قابل‌توجه امنیت وسیله نقلیه خود را افزایش دهید. برای خرید بهترین ردیاب نیز مراجعه به بخش فروشگاهی ایران رهیاب را توصیه می‌کنیم تا در بستری امن، ردیاب موردنظرتان را با قیمتی مناسب خریداری کنید.

این محتوا برای شما چقدر ارزشمند بود؟
امتیاز شما به این محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × = 30

پشتیبانی ایران رهیاب
پشتیبانی ایران رهیاب
شیرین کریمی

سلام، شیرین کریمی هستم.
به شما کمک میکنم که متناسب با نیاز و بودجه خود ،محصول مناسب را انتخاب کنید.
از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

22410328