ایران رهیاب Blog Archives

گم شدن بیمه ماشین؛ اگر بیمه نامه ماشین گم شود چه باید کرد؟

اقدامات مهم گم شدن بیمه ماشین در مجله ایران رهیاب

اگر بیمه نامه ماشین را گم کردیم چکار باید بکنیم؟ مهم‌ترین راه پیشگیری از گم شدن بیمه ماشین، مراقبت از آن است؛ اما اگر به هر دلیلی بیمه نامه گم شد در ابتدا می‌بایست مفقود شدن آن را به کلانتری اطلاع داده و برای گرفتن بیمه نامه المثنی اقدام کنیم. کارهای دیگری نیز پس از گم شدن بیمه خودرو می‌بایست انجام شوند که در این مقاله به آن‌ها می‌پردازیم. عدم پیگیری مفقودی بیمه‌نامه عواقب بسیاری مانند امکان توقیف خودرو توسط پلیس دارد. اگر به تازگی بیمه خودرویتان مفقود شده است و نمی‌دانید چه کنید، با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید. 

اعلام مفقودی بیمه؛ اولین قدم بعد از گم‌ شدن بیمه 

مفقودی بیمه خودرو اگر پیگیری نشود، ممکن است باعث ایجاد دردسرهای بسیاری برای شما شود. جریمه شدن، توقیف خودرو و ایجاد مشکل در دریافت خسارت از بیمه سه مورد از دردسرهای بی‌توجهی به مفقودی بیمه است. سوء‌استفاده سارقین از بیمه‌نامه خودرو برای دریافت خسارت‌های ساختگی نیز دردسر دیگری است که شاید گریبان‌گیرتان شود. 

اولین کاری که می‌بایست پس از گم شدن بیمه ماشین انجام دهید، چک کردن سایت پست یافته (سایت شرکت پست برای اشیای گمشده) است تا وضعیت آن را در سایت گم‌شده‌های شرکت پست پیگیری کنید. امکان استعلام بیمه شخص ثالث با پلاک خودرو برای چک کردن وضعیت استفاده از بیمه‌نامه وجود دارد. قدم بعدی مراجعه به نزدیک‌ترین کلانتری برای اطلاع دادن گم شدن بیمه نامه خودرو و دریافت نامه‌ای مبنی بر گم شدن بیمه نامه است. 

مراجعه به کلانتری برای دریافت نامه گواهی گم‌شدن بیمه‌نامه

اطلاع دادن به شرکت بیمه؛ پیشگیری از سوء‌استفاده‌های احتمالی 

گام دوم بعد از مفقودی بیمه نامه، به‌ همراه‌ بردن نامه دریافتی از کلانتری همراه با مدارک هویتی و مدارک خودرو به اداره بیمه و اعلام گم شدن بیمه نامه است. شرکت بیمه پس از چک کردن مدارک، برای شما گواهی مفقودی بیمه نامه صادر می‌کند. در نظر داشته باشید که صدور گواهی مفقودی بیمه هزینه‌ای ندارد، زیرا اطلاعات بیمه‌نامه در سامانه شرکت بیمه ثبت شده است و شرکت بیمه در این خصوص نیاز به انجام فعالیت جدیدی برای شما نخواهد داشت.

اما ممکن است نام شرکت بیمه‌ای که از آن بیمه خریداری کردید را فراموش کرده‌باشید؛ در این صورت می‌توانید با استعلام بیمه بدنه مشخصات آن را دریافت کنید.

مطلع کردن شرکت بیمه از مفقودی بیمه نامه در سریعترین زمان ممکن 

دریافت گواهی مفقودی؛ حضوری یا غیر حضوری؟

از‌آنجایی‌که سایر بیمه‌نامه‌ها به‌صورت فیزیکی صادر نمی‌شوند، گم شدن بیمه نامه دیگر اهمیت گذشته‌ را ندارد؛ اما اگر بیمه نامه شما قدیمی است و هنوز بیمه آنلاین را دریافت نکرده‌اید، پس از طی مراحل زیر می‌توانید برای دریافت بیمه نامه المثنی اقدام کنید:

 1- به یکی از مراکز تعویض پلاک مراجعه کنید. 

2- مدارک لازم مانند کارت‌ شناسایی، گواهینامه‌‌ رانندگی، کارت‌ ماشین و برگ‌ سبز خودرو را به همراه داشته باشید. 

3- در فرم درخواست المثنی بیمه‌نامه، اطلاعات لازم را وارد کنید. 

4- هزینه دریافت المثنی بیمه‌نامه را پرداخت کنید. 

5- المثنی بیمه‌نامه را از مرکز تعویض پلاک دریافت کنید.

اگر نمی‌خواهید درگیر پیچ‌و‌خم‌های اداری پس‌ از گم‌شدن بیمه خودرو شوید، یکی از بهترین روش‌ها برای پیشگیری از سرقت و مکان‌یابی سریع، خرید gps خودرو است. با خرید جی پی اس خودرو می‌توانید مدارک جا مانده در خودرو را در سریعترین زمان ممکن ردیابی کنید. 

هزینه دریافت گواهی المثنی بیمه چقدر است؟ 

هزینه دریافت المثنی بیمه ماشین، بسته به نوع بیمه‌نامه و شرکت بیمه‌گر، متفاوت است. به‌طور‌‌کلی، هزینه دریافت المثنی بیمه شخص ثالث، کمتر از هزینه دریافت المثنی بیمه بدنه است. این نکته را در نظر داشته باشید که برای دریافت گواهی المثنی بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه خودرو، مالک ماشین می‌بایست به‌صورت حضوری به شرکت بیمه مراجعه کنید. 

در چه مواقعی می‌توان از گواهی مفقودی بیمه استفاده کرد؟

تا زمانی که شرکت بیمه برای شما بیمه‌نامه المثنی صادر کند، دریافت و به‌ همراه‌ داشتن گواهی مفقودی بیمه ضروری است. اگر خودرویی در فاصله گم شدن بیمه ماشین تا صدور بیمه‌نامه المثنی خودرو تصادف کند، با استفاده از گواهی مفقودی بیمه امکان دریافت خسارت برای خودروی زیان دیده وجود دارد. در واقع، گواهی مفقودی بیمه از نظر قانونی هیچ تفاوتی با اصل بیمه نامه ندارد. در هنگام مراجعه مالک خودروی زیان دیده برای دریافت خسارت، شرکت بیمه گواهی مفقودی را باطل نموده و گواهی جدیدی برای دارنده بیمه نامه صادر خواهد کرد.

اصرار ما به داشتن ردیاب خودرو به این دلیل است که امکان ربودن خودروی مجهز به ردیاب را برای سارقین به‌دلیل قابلیت پیدا شدن و رهگیری سریع آن پس از وقوع سرقت کاهش می‌دهد. در نتیجه توصیه می‌کنیم پس از تحقیق برای بهترین دزدگیر و ردیاب خودرو، خرید و نصب آن روی ماشین را فراموش نکنید. 

ضرورت داشتن گواهی مفقودی تا زمان گرفتن بیمه‌‌نامه المثنی

مهم ترین راه پیشگیری از مفقودی دائمی بیمه ماشین

یکی از بهترین راه‌ها برای پیشگیری از گم شدن بیمه خودرو، استفاده از ردیاب خودرو است. رهیاب خودرو تا حد زیادی می‌تواند خاطر شما را از سرقت خودرو و در نتیجه مفقودی مدارک موجود در خودرو راحت کند. استفاده از ردیاب خودرو مزایای مختلفی دارد. در ادامه برخی از مزایای ردیاب خودرو را بیان کرده‌ایم:

  • جلوگیری از سرقت خودرو: ردیاب خودرو می‌تواند موقعیت‌مکانی خودرو را به صورت آنلاین به‌دیگران ارسال کند. بنابراین، اگر خودروی شما سرقت شد، می‌توانید با استفاده از ردیاب‌خودرو، موقعیت آن را به پلیس اطلاع دهید. 
  • جلوگیری از گم شدن وسایل با استفاده از ردیاب شخصی یا جیبی:

داشتن ردیاب خودرو می‌تواند تا حد زیادی به پیدا شدن مدارک گم شده خودرو کمک کند. مالک خودرو می‌تواند با قرار دادن مدارک ماشین در  کیف حاوی ردیاب شخصی، مدارک گم شده خودرو را در سریع‌ترین زمان ممکن ردیابی کند. در نتیجه خرید جی پی اس کوچک در یافتن مدارک مفقودی خودرو بسیار موثر است.

  • اثبات وقوع تصادف: ردیاب خودرو می‌تواند موقعیت مکانی خودرو را در زمان وقوع تصادف ثبت کند. بنابراین، اگر تصادف کردید، ردیاب خودرو می‌تواند موقعیت مکانی شما را به بیمه‌گر ارسال کند تا در تعیین مقصر تصادف کمک کند. 

استفاده از ردیاب خودرو نیز یک راه‌حل موثر برای جلوگیری از سرقت خودرو و گم شدن وسایلی مانند بیمه ماشین است. اگر به دنبال یک راه مطمئن و دقیق برای محافظت از خودرو و لوازم آن هستید، استفاده از ردیاب خودرو را به شما توصیه می‌کنیم.

استفاده از ردیاب خودرو؛ روشی سریع برای یافتن بیمه‌نامه مفقودی

سرعت عمل؛ مهم‌ترین فاکتور مورد‌نیاز پس از مفقودی بیمه

اگر بخواهیم این مقاله را جمع‌بندی کنیم باید بگوییم که مهم‌ترین کار مالک خودرو پس از گم شدن بیمه ماشین، مراجعه به کلانتری برای اعلام مفقودی و دریافت نامه مفقودی و پس از آن، مراجعه به شرکت بیمه برای دریافت گواهی مفقودی بیمه‌نامه است. سرعت عمل شما در پیدا کردن بیمه‌نامه خودرو یا تهیه بیمه نامه المثنی در پیشگیری از سوء‌استفاده‌های احتمالی سارقین از آن اهمیت بالایی دارد. نظر شما درباره گم شدن بیمه خودرو چیست؟ اگر راهکار و یا نظر دیگری در این خصوص دارید آن را در قسمت دیدگاه‌ها با ما مطرح کنید.

این محتوا برای شما چقدر ارزشمند بود؟
امتیاز شما به این محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

80 − = 78

پشتیبانی ایران رهیاب
پشتیبانی ایران رهیاب
شیرین کریمی

سلام، شیرین کریمی هستم.
به شما کمک میکنم که متناسب با نیاز و بودجه خود ،محصول مناسب را انتخاب کنید.
از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

22410328