ایران رهیاب Blog Archives

انواع روغن ریزی ماشین و 5 علت رایج این مشکل

انواع روغن ریزی ماشین و 5 علت رایج این مشکل

آیا برای شما هم پیش آمده که مدتی بعد از اینکه ماشین را در جایی پارک کرده‌اید، متوجه لکه روغنی و تیره رنگی روی زمین و درست زیر کف خودرو شده‌اید؟ علت چیزی که می‌بینید، نشت روغن یا روغن‌ریزی ماشین است. نشت روغن کف پارکینگ را کثیف می‌کند؛ ضمن اینکه کاهش سطح روغن ماشین خطرات جدی‌تری به دنبال دارد. بنابراین طبیعی است که باید هر چه سریع‌تر این مشکل را حل کنید. در این مقاله انواع و علت روغن ریزی ماشین را توضیح می‌دهیم و راهنمایی‌تان می‌کنیم که چگونه باید نشت روغن از خودرو را متوقف کنید. فقط 5 دقیقه مطالعه این مطلب کافی است تا یک بار برای همیشه بیاموزید تعمیرکار ماشین خودتان باشید!

 

انواع روغن ریزی ماشین؛ آیا روغن ریزی ماشین خطرناک است؟

در وهله اول باید مانند یک جی پی اس ماشین همه جای خودرو را به دقت بگردید و تشخیص دهید که روغن ریزی دقیقا از کجا نشات می‌گیرد. در این بخش انواع روغن ریزی ماشین را می‌خوانید. در هر بخش توضیح می‌دهیم که آیا بروز چنین اتفاقی خطری شما یا سلامت خودرو را تهدید می‌کند یا خیر.

روغن ریزی از ترمز ماشین

یکی از خطرناک‌ترین انواع نشتی، نشت روغن ترمز است و در مواقعی رخ می‌دهد که خودرو به سخصی متوقف می‌شود یا قدرت ترمزگیری کمتر از حد معمول است. نشتی روغن ترمز معمولا به دلیل خط ترمز معیوب یا فرسوده شدن لنت ترمز ایجاد می‌شود. بنابراین هنگام خرید خودروی دست دوم، بررسی سلامت ترمزها را به اندازه مواردی مانند نوبت دهی تعویض پلاک جدی بگیرید.

خطرناک‌ترین انواع نشتی؛ روغن ریزی از ترمز ماشین

روغن ریزی از بخش هیدرولیک فرمان

اگر صدای خش خش از زیر کاپوت شنیده می‌شود، به احتمال زیاد بخش فرمان هیدرولیک دچار روغن ریزی شده است. این نوع نشت هم می‌تواند خطرناک باشد و باید بلافاصله بعد از تشخیص رفع شود. عواقب این نوع نشتی مانند روغن ریزی از ترمز خودرو است و معمولا این نوع نشتی‌ها به دلیل معیوب بودن شلنگ یا تسمه ایجاد می‌شود.

علت و تشخیص روغن ریزی گیربکس

روغن ریزی گیربکس یا نشت مایع این قطعه به راحتی قابل تشخیص است؛ زیرا بوی روغن سوخته می‌دهد و ممکن است روغن رنگ صورتی یا قرمز داشته باشد. این نشتی به دلایلی مانند نشتی درزگیر، شلنگ یا واشر سرسیلندر مربوط است. روغن ریزی از این قطعه منجر به لغزش گیربکس می‌شود و بر عملکرد خودرو شما تاثیر می‌گذارد؛ بنابراین اگر نشتی از این بخش است، در اسرع وقت برای تعمیر آن اقدام کنید. پرداخت برخی هزینه‌های مربوط به ماشین مانند تعمیر قطعات مهم و حتی مالیات نقل و انتقال خودرو بهتر است هر چه سریع‌تر انجام شود.

تشخیص روغن ریزی گیربکس از روی رنگ آن

روغن ریزی موتور ماشین

در بسیاری از موارد، نشتی روغن از موتور است. زمانی که واشر فیلتر روغن به مرور زمان شل شود یا واشر به درستی سفت نشده باشد، روغن نشت می‌کند. همچنین در صورت خرابی یا شل شدن واشرهای دیگری مانند واشر پمپ روغن، واشر سینی زیر موتور و واشر پوشش دریچه نشتی روغن اتفاق دور از انتظاری نیست.

نشت روغن از موتور را با مشاهده حوض روغنی زیر ماشین یا بوی سوختن لاستیک از زیر کاپوت می‌توان تشخیص داد. در چنین شرایطی معمولا تعویض واشرها مشکل را برطرف می‌کند؛ اما روغن ریزی از موتور دلایل دیگری نیز دارد که در بخش بعد مفصلا به آن‌ها می‌پردازیم.

5 علت روغن ریزی ماشین که باید بدانید

دلایل متعددی برای نشت روغن از موتور خودرو وجود دارد که در این قسمت 7 مورد از مهم‌ترین این دلایل را می‌خوانید. بعد از مطالعه این قسمت می‌توانید مانند یک جی پی اس برای تعقیب مشکل روغن ریزی و رفع آن اقدام کنید.  

1. خرابی درپوش تخلیه روغن؛ اولین علت روغن ریزی ماشین

درپوش تخلیه روغن آسیب‌دیده می‌تواند نشت روغن را در پی داشته باشد. این نوع نشتی معمولا زمانی ایجاد می‌شود که پس از هر بار تعویض روغن، درپوش تخلیه به درستی سفت نشده باشد. این درپوش در پایین مخزن روغن قرار دارد و از قسمت زیرین خودرو، جایی که جی پی اس موتور نصب می‌شود، قابل دسترسی است.

خرابی درپوش تخلیه روغن؛ اولین علت روغن ریزی ماشین

2. نقص در تهویه کارتر؛ دومین علت روغن ریزی ماشین

تهویه میل لنگ اغلب از طریق یک دریچه و شلنگی که به ورودی می‌رود، انجام می‌شود. این تهویه باعث می‌شود که فشار بیش از حدی در داخل میل لنگ ایجاد نشود. اگر تهویه کارتر مسدود شود، موتور بیش از حد تحت فشار قرار می‌گیرد و بنابراین در برخی موارد روغن نشت می‌کند؛ زیرا در چنین شرایطی روغن سعی دارد راهی برای خروج از موتور پیدا کند.

3. استفاده از روغن زیاد؛ علت سوم روغن ریزی ماشین

گاهی اوقات علت روغن ریزی ماشین پر شدن بیش از حد محفظه روغن است و مربوط به خرابی قطعه خاصی نیست. راه آسانی برای تشخیص این مورد وجود دارد: در شرایطی که یک گودال روغن زیر ماشین مشاهده کردید اما چراغ روغن موتور روی داشبورد چشمک‌زن نبود، احتمالا علت روغن ریزی ماشین شما پر کردن بیش از اندازه محفظه با روغن است.

استفاده از روغن زیاد؛ علت سوم روغن ریزی ماشین

4. فرسودگی مهر و موم میل لنگ یا میل بادامک؛ علت چهارم روغن ریزی ماشین

مهر و موم میل لنگ و میل بادامک همیشه در حال چرخش هستند که می‌تواند باعث فرسودگی آب‌بندی‌ها شود. این مهر و موم روغن را در داخل موتور نگه می‌دارد. در صورت فرسودگی مهر و موم میل لنگ، روغن از محفظه گیربکس نشت می‌کند. به این نوع روغن ریزی، نشت روغن دنده نیز می‌گویند.

5. ترک خوردن سر سیلندر یا بلوک موتور؛ آخرین علت روغن ریزی ماشین

در صورت ترک خوردن سر سیلندر یا بلوک موتور، این احتمال وجود دارد که روغن از موتور نشت کند و حتی وارد سیستم کولینگ شود. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که به اندازه کافی مایع خنک کننده در سیستم خودرو نباشد و به تبع آن سیستم خنک کننده یخ می‌زند. اگر بلوک موتور ترک خورده یا سوراخ‌های زنگ زده وجود دارد، توصیه می‌کنیم کل موتور را تعویض کنید.

ترک خوردن سر سیلندر یا بلوک موتور؛ آخرین علت روغن ریزی ماشین

آنچه درباره علت روغن ریزی ماشین آموختیم

در این مقاله توضیح دادیم روغن ریزی ماشین منشا متفاوتی دارد و براساس منشا آن، دلایل مختلفی باعث روغن ریزی از خودرو می‌شوند. در پایان از شما تقاضا داریم اگر سوال یا نظری در این باره دارید، در بخش نظرات با ما و دیگر همراهان عزیز و همیشگی ایران رهیاب در میان بگذارید.

این محتوا برای شما چقدر ارزشمند بود؟
انواع روغن ریزی ماشین و 5 علت رایج این مشکل
4.3 از 13 رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× 7 = 14

پشتیبانی ایران رهیاب
پشتیبانی ایران رهیاب
شیرین کریمی

سلام، شیرین کریمی هستم.
به شما کمک میکنم که متناسب با نیاز و بودجه خود ،محصول مناسب را انتخاب کنید.
از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

22410328