ایران رهیاب Blog Archives

علت صدای زوزه موتور ماشین هنگام دور زدن، درجا کار کردن و شتاب ‌گیری

صدای زوزه موتور ماشین در مجله ایران رهیاب

هیچ چیز برای یک مالک ماشین بدتر از شنیدن صداهای نابه‌هنجار از خودرو نیست؛ چراکه معمولا این صداها بدون هیچ دلیلی به گوش می‌رسند و منشا نامشخصی دارند. یکی از صداهای رایج که خبر از بروز نقصی در خودرو می‌دهند، صدای زوزه موتور ماشین است که باید آن را جدی بگیرید و در اسرع وقت، علت را شناسایی و برطرف کنید. در این مقاله دلایل صدای زوزه ماشین را می‌خوانید. کمتر از 5 دقیقه مطالعه مقاله کاربردی پیش‌روی‌ شما کافی است تا خودتان بدون مراجعه به تعمیرگاه، حلال مشکلات احتمالی خودرو شوید.

علت صدای زوزه ماشین هنگام دور زدن و چرخیدن

پیدا کردن منشا زوزه کشیدن ماشین کار سختی نیست و صرفا باید مانند یک ردیاب خودرو در موقعیت‌های مختلف میزان این صدای نابه‌هنجار را شناسایی و با مطالعه این مقاله علت را ردیابی کنید. اگر از ماشین شما هنگام دور زدن چرخ‌ها صدای ناله و زوزه به گوش می‌رسد، به احتمال زیاد سیستم فرمان برقی خودرو مشکل دارد. اولین کاری که باید انجام دهید، بررسی شل‌‌شدگی یا آسیب‌های احتمالی تسمه فرمان است. در صورت فرسودگی یا شل شدن تسمه فرمان، باید در اسرع وقت این قطعات را تعمیر یا تعویض کنید. بررسی شل‌‌شدگی یا آسیب‌های احتمالی تسمه فرمان است. در صورت فرسودگی یا شل شدن تسمه فرمان باید در اسرع وقت این قطعات را تعمیر یا تعویض کنید.

اگر تسمه سالم بود، گزینه احتمالی بعدی نشت مایع در سیستم فرمان برقی خودرو است. اگر سطح این مایع کمتر از حد انتظار شده، احتمالا علت زوزه ماشین همین موضوع است. درصورتی‌که به‌اندازه کافی مایع فرمان برقی در سیستم وجود دارد و تسمه فرمان نیز مشکلی ندارد، سلامت گیربکس‌ها را بررسی کنید. در بسیاری از موارد مشکل زوزه کشیدن خودرو هنگام دور زدن با بررسی این سه مورد رفع می‌شود.

نقص در گیربکس‌ها، علت صدای زوزه ماشین

علت صدای زوزه موتور ماشین هنگام شتاب گیری

اگر خودرو هنگام شتاب گیری صدای زوزه‌مانندی می‌دهد، به احتمال زیاد مشکل به گیربکس خودرو برمی‌گردد. معمولا منشا ناله‌هایی که هنگام شتاب گیری از خودرو شنیده می‌شود، انواع مشکلات گیربکس اعم از فرسودگی دنده‌ها یا کم بودن مایع گیربکس به‌دلیل نشتی است. محتمل‌ترین علت، نقایص مربوط به گیربکس خودرو است؛ اما اگر بعد از اطمینان از سلامت گیربکس‌ها همچنان هنگام شتاب گیری صدای زوزه می‌شنوید، ممکن است سطح مایع فرمان به دلیل نشتی پایین باشد.

در موارد نادر آسیب‌های جدی‌تری مانند خرابی یاتاقان‌های دینام، فرسودگی پمپ آب، شکستگی پیستون یا کارکرد نادرست کمپرسور AC باعث صدای زوزه هنگام شتاب گیری می‌شود. در این موارد قاعدتا باید بابت تعمیر خودرو بیشتر هزینه کنید، اما هرچه زودتر به داد خودروی‌ خود برسید، احتمال بروز آسیب‌های بعدی کمتر می‌شود.

به طور کلی، هزینه کردن بابت برخی تعمیرها و خرید ابزارهای جانبی مانند جی پی اس از هزینه‌های احتمالی آینده جلوگیری می‌کند. به همین دلیل، به اعداد و ارقام لیست قیمت ردیاب خودرو صرفا به عنوان یک سرمایه‌گذاری برای حفظ امنیت خودرو و جلوگیری از هزینه‌های بعدی (مانند احتمال سرقت ماشین و خرید خودرو جدید) نگاه کنید.

اختلال در کمپرسور، دلیل زوزه کشیدن ماشین

علت صدای زوزه موتور ماشین در زمان درجا کار کردن

در جا کار کردن به حالتی گفته می‌شود که ماشین روشن است، اما حرکتی نمی‌کند. بسیاری از رانندگان، به‌ویژه در فصول سرد، قبل از راه افتادن کمی ماشین را روشن می‌گذارند. اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که اجازه می‌دهید خودرو درجا کار کند، ممکن است متوجه صدای زوزه موتور در زمان درجا کار کردن شده باشید. معمولا کاهش سطح روغن موتور به دلیل نشتی دلیل صدایی است که می‌شنوید. علاوه‌براین، ممکن است سوپاپ‌ها گیر کرده و به تعمیر نیاز داشته باشند. هرچه هست، مانند یک ردیاب افراد که به‌طور پیوسته در کنار فرد است و از او جدا نمی‌شود، خستگی‌ناپذیر تلاش کرده و منشا صدای زوزه کشیدن خودرو را پیدا کنید.

کاهش روغن سطح موتور، علت زوزه کشیدن ماشین

بهترین راهکارها برای رفع صدای زوزه ماشین

در صورتی که ناله‌ها و زوزه‌های مداومی از موتور ماشین به گوش برسد، احتمالا اولین گزینه پیش‌روی شما مراجعه به تعمیرگاه است؛ اما اگر در عین حال نمی‌خواهید زیاد هزینه کنید، راهکارهایی برای حل این مشکل توسط خود شما وجود دارند. در بسیاری از موارد، مشکل زوزه کشیدن ماشین با سفت کردن یا تعویض تسمه رفع می‌شود. علاوه‌براین اولین کاری که باید در زمان تولید صداهای عجیب از ماشین و البته برای نگهداری خودرو در زمستان انجام دهید، این است که سطح تمام مایعات خودرو را بررسی کنید. اگر یک یا چند مورد کمتر از حد معمول باشد، این احتمال وجود دارد که منشا صدا را پیدا کرده باشید.

پیدا کردن مشکل زوزه ماشین با بررسی کردن

چگونه صدای زوزه ماشین را برطرف کنیم؟

معمولا پر کردن مخازن مایعات خودرو برای رفع مشکل کافی نیست. کم بودن سطح هرکدام، خبر از یک نشتی در سیستم می‌دهند؛ بنابراین دیر یا زود مجددا مشکل برمی‌گردد و صدای زوزه خودرو به گوش می‌رسد. در چنین مواردی حتما باید به تعمیرگاه مراجعه کنید تا منشا نشتی را تشخیص دهند و در اولین فرصت ممکن، نقص به‌وجودآمده را برطرف کنند. در برخی موارد ممکن است زمان تعویض تسمه تایم خودرو باشد و قاعدتا خودتان نمی‌توانید این کار را انجام دهید.

مراجعه به تعمیرگاه برای فهمیدن منشا زوزه خودرو

آنچه درباره صدای زوزه موتور ماشین آموختیم

در این مقاله، علت‌های صدای زوزه موتور ماشین را در موقعیت‌های مختلف دور زدن، در جا کار کردن و شتاب‌گیری بررسی کردیم و همچنین به شما گفتیم در هرکدام از این موقعیت‌های احتمالی باید برای رفع مشکل چه کار کنید. در پایان از شما تقاضا داریم چنانچه هر نوع سوال یا تجربه‌ای درباره صدای زوزه ماشین دارید، در بخش نظرات با ما و دیگر همراهان همیشگی ایران رهیاب به اشتراک بگذارید. کارشناسان ما در اولین فرصت پاسخگوی شما خواهند بود.

این محتوا برای شما چقدر ارزشمند بود؟
علت صدای زوزه موتور ماشین هنگام دور زدن، درجا کار کردن و شتاب ‌گیری
3.5 از 18 رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

92 − 89 =

پشتیبانی ایران رهیاب
پشتیبانی ایران رهیاب
شیرین کریمی

سلام، شیرین کریمی هستم.
به شما کمک میکنم که متناسب با نیاز و بودجه خود ،محصول مناسب را انتخاب کنید.
از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

22410328