ایران رهیاب Blog Archives

همه چیز درباره زمان تعویض تسمه تایم خودرو

بهترین زمان تعویض تسمه تایم

همه چیز درباره زمان تعویض تسمه تایم خودرو

تسمه تایم، یکی از قطعات اصلی و بسیار مهم خودرو بوده و یکی از اجزای موتورهای احتراق داخلی محسوب می‌شود. بر‌خلاف سایر قطعات خودرو که پس از خراب شدن می‌توان به‌راحتی آن‌ها را تعویض کرد، خراب شدن تسمه تایم آسیب‌های فراوانی برای خودرو به‌همراه دارد. به همین دلیل، مالک خودرو باید به این موضوع دقت کرده و تسمه تایم را قبل از پاره شدن، تعویض کند. اگر قصد خرید اولین اتومبیل خود را دارید یا به‌تازگی صاحب ماشین شد‌ه‌اید، مطالعه این مطلب برای شما بسیار مفید خواهد بود. چرا که به‌طور کامل و مفصل درباره زمان تعویض تسمه تایم توضیح داده و علائم خرابی آن را بیان کرده‌ایم.

تسمه تایم و نحوه عملکرد این قطعه حساس و مهم خودرو

اگر به‌تازگی اولین خودروی خود را خریده‌اید یا قصد این کار را دارید، احتمالاً اطلاعات شما درباره نکات فنی خودرو ناقص است. این‌روزها حفظ امنیت خودرو اهمیت بسیاری دارد؛ هم باید از قطعات حساس خودرو به‌خوبی نگه‌داری کرده و هم باید از به‌سرقت رفتن آن جلوگیری کنیم؛ بنابراین قبل از شروع بحث اصلی، پیشنهاد می‌کنیم که برای حفظ امنیت خودروی خود از سیستم امنیتی جی پی اس خودرو استفاده کنید. این دستگاه بسیار کوچک به‌راحتی داخل ماشین نصب شده و اطلاعات دقیقی درباره موقعیت مکانی و حرکت اتومبیل در اختیار شما می‌گذارد. اکنون نوبت نگه‌داری مناسب از وسایل خودرو مانند تسمه تایم است.

تسمه تایم یکی از اجزای سیستم احتراق داخلی خودرو است و وظیفه مهمی بر عهده دارد. کار اصلی تسمه تایم، هماهنگ کردن حرکت میل لنگ و میل بادامک است و در نتیجه‌ این کار، زمان بندی سوپاپ‌ها تنظیم می‌شود. به همین دلیل، نمی‌توان صبر کرد تا تسمه‌ تایم هم مانند سایر قطعات خودرو خراب شود و سپس برای تعویض این قطعه اقدام کنیم. پاره شدن تسمه تایم عواقب سنگینی برای خودرو به بار خواهد آورد. در نتیجه، لازم است که مالک، اطلاعات کاملی درباره علائم خرابی تسمه تایم داشته باشد و در زمان لازم، برای تعویض این قطعه اقدام کند.

بهترین زمان تعویض تسمه تایم خودرو پیش از خراب شدن آن است

علت خرابی تسمه تایم و آشنایی با علائم این مشکل مهم

در کل بهتر است هر از گاهی نگاهی به تسمه تایم خودرو انداخته و آن را به‌صورت دوره‌ای توسط مکانیک بررسی کنید. دلایل مختلفی برای خراب شدن تسمه تایم وجود دارند که در‌صورت بروز هر مورد، زمان تعویض این قطعه از راه می‌رسد. بهتر است که قبل از خراب شدن قطعات مختلف خودرو، از فروشگاه‌ها و نمایندگی‌های مختلف اطلاعاتی کسب کنید و قیمت حدودی تعمیر یا تعویض هر قطعه را بدانید. به‌عنوان‌مثال، بهتر است که در خصوص تعرفه تسمه تایم یا قیمت ردیاب دیاگی یا سایر انواع ردیاب، اطلاعات قابل توجهی داشته باشید. چند دلیل اصلی خرابی تسمه تایم عبارت‌اند از:

 • تنظیم نبودن
 • ساختار ضعیف
 • لرزش یا گشاد بودن
 • آسیب یا خورد شدگی قرقره‌ها
 • آلودگی تسمه تایم

با تعویض به‌موقع تسمه تایم،‌ از وقوع بسیاری از این موارد جلوگیری خواهد شد.

تعویض به موقع تسمه تایم برای پیش‌گیری از وارد شدن آسب‌های جدی به خودرو

آشنایی با زمان تعویض تسمه تایم در انواع خودروها

عمر مفید و زمان تعویض تسمه تایم به موارد مختلفی بستگی دارد. عواملی از قبیل کیفیت قطعه، شیوه رانندگی، مدل خودرو و نحوه مراقبت و نگهداری از ماشین، همگی در تعیین زمان تعویض تسمه تایم خودرو موثر هستند. با این وجود، با توجه به تجربه‌های به‌دست آمده، مدت زمانی متوسط برای هر خودرو در نظر گرفته شده است. گاهاً این زمان توسط شرکت‌های سازنده خودرو نیز اعلام می‌شود.

 • زمان تعویض تسمه تایم پراید: بین 80 الی 100 هزار کیلومتر
 • رنو (اکثر خودروهای کمپانی رنو): 40 الی 60 هزار کیلومتر
 • پژو 206: 60 هزار کیلومتر
 • ال‌نود/تندر نود: 60 هزار کیلومتر
 • زانتیا: 65 هزار کیلومتر
 • زمان تعویض تسمه تایم تیبا و ساینا: 60 هزار کیلومتر
 • ریو: 65 هزار کیلومتر
 • زمان تعویض تسمه تایم سمند: 60 هزار کیلومتر
 • زمان تعویض تسمه تایم پژو 405: بین 60 الی 70 هزار کیلومتر
 • مزدا 323: 70 هزار کیلومتر
 • مگان: 60 هزار کیلومتر
 • خودروهای چینی: برای بار اول بعد از 60 هزار کیلومتر و بعد از آن هر 40 هزار کیلومتر
 • رانا: 60 هزار کیلومتر

امروزه علاوه‌بر خراب شدن قطعات خودرو، سرقت ماشین نیز یکی از دغدغه‌های اصلی مالکان است. استفاده از بیمه سرقت خودرو می‌تواند تاثیر بسیاری در رفع‌ اضطراب شما نسبت به ماشینتان داشته باشد.

تسمه تایم را در موعد مشخص شده توسط شرکت تولیدکننده تعویض کنید

نشانه‌هایی از پارگی تسمه تایم که باید جدی بگیرید

شما می‌توانید به‌راحتی و با کمی دقت، علائم خرابی تسمه تایم را متوجه شده و به‌موقع برای تعویض آن اقدام کنید. زیرا پاره شدن تسمه تایم درست مانند سرقت خودرو عواقب سخت و زیان‌باری را برای مالک خودرو به‌همراه خواهد داشت. همانطور که آگاهی از vin کارت ماشین در هنگام سرقت مهم است؛ اطلاع از نشانه‌های پارگی تسمه تایم نیز اهمیت بسیاری دارد.

علائمی مانند خاموش شدن ناگهانی خودرو، لرزش و صدای غیرعادی موتور، سریع نشدن شتاب در عین افزایش دور موتور و نشت روغن جلوی موتور، زمان تعویض تسمه تایم را به راننده اخطار می‌دهند. همچنین خارج شدن دود زیاد و غیر عادی، بروز اختلال هنگام استارت خوردن، فرسودگی ظاهری تسمه تایم و مواردی از این قبیل نیز از علائم نشان دهنده خرابی تسمه تایم خودرو هستند.

صدای جیر جیر از موتور، یکی از نشانه‌های مهم خرابی تسمه تایم

اگر از داخل کاپوت خودرو صدای جیر جیر شنیدید، احتمالاً ‌یکی از تسمه‌های ماشین در حال پاره شدن است. البته اگر در زمان‌های معمول و متداوم، قطعات خودرو را چک کرده و از سلامت آن‌ها مطمئن شوید، از خرابی‌ها و پرداخت هزینه‌های سنگین دور خواهید ماند.

در پایان به شما توصیه می‌کنیم که اگر قصد خرید اولین خودروی خود را دارید، بهتر است که از ابتدا درباره قطعات خودرو، مراحل تعویض پلاک، نمایندگی‌های قطعات، انواع بیمه خودرو و سایر موارد این چنینی اطلاعات کسب کنید. چرا که ممکن است در زمان وقوع مشکلات خاص، زمان کافی برای کسب اطلاعات اولیه را نداشته باشید.

ایران رهیاب؛ اولین مرکز پخش انواع ردیاب‌های خودرو شخصی در ایران

در این مطلب تلاش کردیم تا اطلاعاتی مهم و ضروری درباره زمان تعویض تسمه تایم خودروهای مختلف را در اختیار شما بگذاریم. نگه‌داری صحیح از خودرو در برابر خرابی‌ها یا سرقت، اهمیت فراوانی دارد. یکی از بهترین روش‌های تضمین امنیت اتومبیل، خرید ردیاب پیشرفته و مناسب است. مجموعه ایران رهیاب بهترین ردیاب‌های ماشین و شخصی را به مخاطبان خود عرضه می‌کند. شما عزیزان می‌توانید در‌صورت تمایل سوالات خود را در بخش ارسال دیدگاه برای ما ارسال کنید تا به آن‌ها پاسخ دهیم.

این محتوا برای شما چقدر ارزشمند بود؟
همه چیز درباره زمان تعویض تسمه تایم خودرو
4.3 از 3 رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 48 = 50

پشتیبانی ایران رهیاب
پشتیبانی ایران رهیاب
شیرین کریمی

سلام، شیرین کریمی هستم.
به شما کمک میکنم که متناسب با نیاز و بودجه خود ،محصول مناسب را انتخاب کنید.
از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

22410328