ایران رهیاب Blog Archives

قوانین اجاره خودرو؛ هرآنچه که باید پیش از اجاره دادن خودرویتان بدانید!

بررسی قوانین اجاره خودرو در سایت ایران رهیاب

اطلاع از مفاد قرارداد اجاره خودرو مانند هر قرارداد دیگری بسیار حیاتی است و در صورت دقت نکردن در تنظیم درست آن، احتمال استفاده نادرست یکی از طرفین از آن وجود دارد. بدون توجه به اینکه مدت زمان اجاره خودرو کوتاه یا بلند باشد، باید برای آن قرارداد اجاره خودرو تنظیم شود، حتی اگر مدت زمان اجاره فقط یک روز باشد. قرارداد اجاره خودرو، سندی است که طبق قوانین ۴۶۸ تا ۵۰۷ قانون مدنی ایران تنظیم و بین مالک خودرو و متقاضی اجاره آن امضا می‌شود. در این مقاله شرایط و قوانین اجاره خودرو را بررسی کرده و مهم‌ترین نکاتی که در این قرارداد باید به آن پرداخته شود را بیان می‌کنیم. اگر قصد اطلاع از مزایا و مشکلات اجاره خودرو را دارید، مطالعه این مقاله به شما توصیه می‌شود.

قوانین اجاره خودرو با راننده؛ شرایط و مدارک لازم برای اجاره ماشین به همراه راننده

در این نوع اجاره اتومبیل، پس از رعایت قوانین اجاره خودرو مانند پرداخت ودیعه و تضمین لازم همراه با مدارک هویتی و شغلی، راننده اتومبیل را از موسسه اجاره خودرو تحویل ‌می‌گیرد. با این کار، مسئولیت نگهداری و سلامت خودرو با راننده خواهد بود و اگر در هنگام رانندگی، تصادف یا حادثه مشابهی برای خودرو پیش آمد، راننده خسارت‌های خودرو را خواهد پرداخت. پرداخت دستمزد راننده در مسیرهای داخل شهری به‌صورت ساعتی است و برای مسافرت‌ به خارج از شهر نیز دستمزد راننده به ازای کیلومتر طی‌شده محاسبه خواهد شد. 

اگر راننده خودرو اجاره‌ای هستید یا قصد اجاره اتومبیلتان به شخص دیگری در ازای دریافت مبلغ مشخصی را دارید، باید از قوانین اجاره خودرو با راننده به‌طور‌کامل مطلع باشید. توصیه می‌کنیم برای پیشگیری از پرداخت خسارت‌های اضافی و افزایش ایمنی خودرو، جلوگیری از سرقت خودرو و مطلع شدن از مسیر حرکت خودرو، آن را به ردیاب ماشین مجهز کنید تا در صورت وقوع حادثه برای اتومبیل، سریعا در جریان قرار گرفته و اقدامات لازم را انجام دهید.

برای اجاره خودرو بدون راننده چه مدارکی نیاز است؟

اگر مشتری قصد اجاره خودرو بدون راننده را داشته باشد، باید قراردادی را امضا کند که طبق آن، مسئولیت همه اتفاقات پیش‌رو در زمان اجاره خودرو را قبول کرده و برای کرایه اتومبیل، مدارک و ضمانت‌هایی را ارائه دهد تا پس از آن موفق به دریافت خودرو اجاره‌ای شود. یکی از مواردی که به‌طور‌معمول در قوانین اجاره خودرو با راننده گنجانده می‌شود، محدودیت کیلومتر طی‌شده در روز با ماشین اجاره‌ای است. مشتری بابت هر کیلومتر طی‌شده اضافی ملزم به پرداخت مبلغ بیشتر به مالک خودرو خواهد بود؛ موردی که جزو مشکلات اجاره خودرو بدون راننده محسوب می‌شود. 

اگر قصد گنجاندن این بند را در قرارداد کرایه اتومبیل دارید، خودرویتان را به ردیاب پیشرفته مجهز کنید تا از مسیرهای طی‌شده توسط خودرو نیز مطلع شوید. برای این کار کافی است تا درباره انواع ردیاب و جی پی اس خودرو در سایت ایران ردیاب تحقیق کرده و سپس نسبت به خرید ردیاب و GPS خودرو اقدام کنید. مهم‌ترین مدارک مورد‌نیاز اجاره خودرو با راننده شامل موارد زیر است:

  •  گواهینامه رانندگی با اعتبار حداقل ۶ ماهه
  •  مدرک شناسایی معتبر شامل کارت ملی یا پاسپورت
  • داشتن سن حداقل ۲۰ سال
  • واریز ودیعه 
  • ارائه ضمانت نامه‌ به‌صورت سفته یا چک (سفته برای خودروهای تولید داخل و چک برای خودروهای خارجی)
  • فیش حقوقی، گواهی اشتغال به کار یا جواز کسب (در صورت نیاز)

همه مدارک دریافتی باید به نام شخص اجاره‌کننده خودرو باشد. مبلغی که به‌عنوان ودیعه نقدی یا دپوزیت پرداخت می‌شود، بسته به نوع و مدل خودرو متفاوت است. لازم به ذکر است که مبلغ ودیعه توسط اجاره‌دهنده پس از اتمام مهلت کرایه ماشین عودت داده خواهد شد.

دپوزیت و ضمانت‌نامه؛ مهم‌ترین پیش‌نیازهای گرفتن ماشین اجاره‌ای 

قوانین کرایه ماشین عروس؛ برای اجاره خودرو عروسی چکار کنیم؟

اجاره خودرو عروس جزو مهم‌ترین خدمات موسسات کرایه اتومبیل برای کمک به زوج‌های جوان است. اجاره خودرو عروس به دو صورت با راننده و‌ بدون راننده قابل‌انجام است. مدت زمان اجاره خودرو عروس معمولا 15 ساعت (از ساعت 9 صبح تا 12 شب) است و در‌صورتی‌که مدت زمان اجاره ماشین عروس بیشتر از این باشد، شامل هزینه‌های اضافه خواهد شد. مسیر حرکت این خودروها معمولا داخل شهر است و در صورت نیاز به خروج از شهر، هزینه‌های اضافی محاسبه  و دریافت می‌شود. 

به‌عنوان مثال، اگر خودرو در شهر تهران تحویل گرفته شود و به مناطقی خارج از شهر مانند کردان و شهریار برده شود، هزینه خروج از شهر نیز محاسبه خواهد شد. به‌ همین دلیل، اگر قصد برگزاری مراسم در شهر یا استان دیگر مانند کیش را دارید، اجاره خودرو را به‌ جای تهران در همان شهر انجام دهید تا دچار مشکلات اجاره ماشین در کیش یا سایر شهرها نشوید. اگر شما اجاره‌دهنده ماشین هستید و قصد کرایه دادن ماشین به شهر دیگری را دارید، ماشینتان را به پیشرفته ترین دزدگیر ماشین مجهز کنید تا در کنار داشتن ردیاب، از وضعیت و سلامت خودرویتان به‌طور‌مداوم مطلع باشید.

مهم‌ترین نکات اجاره‌ خودرو؛ اصلی‌ترین موارد حقوقی حین امضای قرارداد کرایه اتومبیل

رعایت قوانین اجاره خودرو که در متن قرارداد کرایه اتومبیل آمده، بسیار حیاتی است، زیرا این نکات پایه و اساس قسمت‌های مختلف قرارداد و ابعاد حقوقی و تعهدات طرفین را مشخص می‌کند. رعایت نکردن نکات اجاره خودرو منجر به ایجاد ابهام و مشکلات حقوقی فی‌ما‌بین اجاره‌دهنده و اجاره‌کننده خودرو می‌‌شود. در ادامه، اصلی‌ترین موارد حقوقی که حین امضای قرارداد کرایه اتومبیل باید بدانید، آورده شده است:

۱- در هنگام عقد قرارداد به ذکر مدت زمان قرارداد اجاره خودرو توجه داشته باشید تا دچار مشکلات اجاره خودرو بدون راننده و با راننده نشوید. 

۲- مشخصات ماشینی که قصد اجاره آن به فرد دیگر دارید را به‌طورکامل در قرارداد اجاره‌نامه خودرو ذکر کنید. 

۳- نوشتن میزان اجاره بها اتومبیل کرایه‌ای در اجاره‌نامه خودرو همراه با تعداد ساعت و روز اجاره اتومبیل ضروری است. ذکر فرمول محاسبه اجاره نیز در قرارداد لازم است.

۴- برای تحویل دیرتر از موعد خودرو در اجاره‌نامه خسارت تعیین کنید. خسارت تعیین‌شده باید معقول، قابل‌محاسبه و با حداقل مبلغ برای روز یا ساعت باشد. 

۵- درج وظایفی که اجاره‌دهنده و اجاره‌گیرنده نسبت به خودرو و مخارج آن دارند، یکی دیگر از بندهای ضروری قرارداد اجاره خودرو می‌باشد. 

پرداخت خلافی، سوخت خودرو، هزینه خسارت احتمالی و موارد اینچنینی باید در متن قرارداد اجاره خودرو ذکر شود تا در حد امکان از وقوع مشکلات اجاره خودرو پیشگیری به عمل آید. به‌عنوان مثال، باید مشخص باشد که اگر بیمه نامه ماشین گم شود مسئولیت پیگیری بیمه‌نامه المثنی با کیست و برای آن باید خسارتی تعیین شود یا نیازی به آن نیست؛ بنابراین، تنظیم و رعایت دقیق این نکات در قرارداد اجاره‌نامه از اهمیت بالایی برخوردار است و به‌طور‌کلی، پایه‌ریزی مناسب برای یک رابطه قانونی و عادلانه بین طرفین خواهد بود.

نوشتن میزان اجاره بها و فرمول کرایه خودرو؛ دو مورد از ضروریات کرایه اتومبیل

هزینه های خودروهای اجاره ای؛ خرج ماشین کرایه‌ای با چه کسی است؟

خودرو اجاره‌ای همانند سایر خودروها هزینه‌های جاری بسیاری دارد. جریمه خودرو، خسارت اتومبیل در صورت تصادف، خرابی قطعه خودرو، جریمه طرح ترافیک، همگی جزو هزینه‌‌های جاری ماشین اجاره‌ای محسوب می‌شوند و باید مسئول پرداخت این هزینه‌ها در قرارداد مشخص باشد. در ادامه، به بررسی هر‌کدام از این هزینه‌ها می‌پردازیم:

  • تعویض و تعمیر قطعات: در صورت بروز مشکل در بخشی از خودرو در طول دوره اجاره و عمدی نبودن آن، هزینه‌ تعمیر به عهده شرکت اجاره‌دهنده ماشین خواهد بود.
  • جریمه و خلافی: در‌صورتی‌که در زمان اعتبار اجاره‌نامه خودرو جریمه‌ای برای آن ثبت شود، اجاره‌گیرنده موظف به پرداخت هزینه‌های مرتبط با جریمه‌های ثبت‌شده خواهد بود.
  • عبور از طرح ترافیک: در صورت ورود خودرو به محدوده طرح ترافیک در ساعات اجاره، اجاره‌گیرنده موظف به پرداخت هزینه‌های مرتبط با آن خواهد بود.
  • خسارت‌های ناشی از تصادف یا ضربه: در صورت اجاره خودرو به همراه راننده، مسئولیت کامل نگهداری و خسارت‌های محتمل به عهده راننده است؛ اما در صورت اجاره بدون راننده، هرگونه خسارت وارده به خودرو بر عهده اجاره‌گیرنده خواهد بود. 

در صورت نیاز، حق کسر هزینه‌های متحمل‌شده به خودرو از مبلغ ودیعه برای شخص اجاره‌دهنده خودرو وجود خواهد داشت و بهتر است این بند در قرارداد اجاره خودرو گنجانده شود. پیشنهاد می‌شود در چنین مواقعی، روی خودرو ایموبلایزر نصب کنید تا امکان سرقت خودرو را کاهش دهید. در مقاله «ایموبلایزر چیست»، درباره این سیستم ضدسرقت توضیحات کافی آورده شده است. 

 جریمه و خلافی ماشین؛ دو نمونه از هزینه‌های جاری اجاره خودرو

خسارت‌های احتمالی خودرو اجاره‌ای؛ شرایط پرداخت خسارت‌ در مدت اجاره اتومبیل 

تصادف با خودرو‌های اجاره‌ای یکی از مسائلی است که برای افرادی که قصد اجاره دادن خودرو را دارند، موجب نگرانی است. به همین دلیل، اطلاع از قوانین اجاره خودرو در شرایط وقوع تصادف، از اهمیت بسیاری برای هر دو گروه (اجاره‌دهنده و اجاره‌کننده) برخوردار است. در مورد تصادف با خودرو‌های اجاره‌ای با راننده، همه مسئولیت و هزینه‌های احتمالی بر عهده راننده و شرکت اجاره‌دهنده خواهد بود. در نتیجه، در صورت وقوع هر‌گونه تصادف، هزینه‌ای بر گردن اجاره‌کننده خودرو نخواهد بود. 

توصیه‌ می‌شود برای پیشگیری از سوتفاهم‌های احتمالی پس از وقوع تصادف خودرو اجاره‌ای و افزایش امنیت ماشین کرایه‌ای، روی خودرویتان ردیاب نصب کنید تا همواره از شرایط خودرو مطلع باشید. اگر قصد خرید ردیاب برای خودرویتان را دارید، امکان مشاهده قیمت ردیاب سیمکارتی خودرو در سایت ایران رهیاب برای شما وجود دارد.

اگر اجاره‌کننده خودرو در تصادف مقصر باشد، بیمه شخص ثالث خسارت وارد شده به خودرو را تا حد میزان تعهد پرداخت می‌کند، اما هزینه‌های مازاد مانند افت قیمت خودرو و هزینه‌ تعمیر قطعه بر عهده شخص اجاره‌کننده خواهد بود. در‌صورتی‌که فرد اجاره‌کننده اتومبیل در تصادف مقصر شناخته نشود، خسارت وارده به ماشین بر عهده شرکت بیمه‌گذار خواهد بود؛ اما در‌صورتی‌که شرکت بیمه فرد مقابل، تاخیری در پرداخت داشته باشد، فرد اجاره‌کننده خودرو موظف به پرداخت کامل مبلغ خواهد بود. هزینه‌های اضافی مانند افت قیمت خودرو و هزینه‌ تعمیر قطعات نیز بر عهده شخص اجاره‌کننده اتومبیل خواهد بود. 

جبران خسارت وارده بر خودرو به دلیل تصادف؛ یکی از وظایف راننده خودرو کرایه‌ای

در هنگام اجار خودرو به وجود تجهیزات ایمنی اتومبیل دقت کنید

مجهز بودن ماشین به تجهیزات ایمنی ماشین در کنار اطلاع از قوانین اجاره خودرو، مهم‌ترین نکات برای کرایه اتومبیل از موسسات کرایه ماشین محسوب می‌شوند. اگر خودرویی که قصد اجاره دادن آن را دارید، به ردیاب و دزدگیر مجهز باشد، با افزایش ایمنی خودرو شانس سرقت آن نیز کاهش خواهد یافت. همچنین، وجود ردیاب روی خودرو باعث می‌شود تا امکان یافتن سریع خودرو پس از سرقت توسط شما و نیروی انتظامی وجود داشته باشد و تا حد امکان از گم شدن و اوراق کردن ماشین توسط سارقین جلوگیری شود. اگر قصد خرید تجهیزات ایمنی خودرو مانند جی پی اس خودرو را دارید، مراجعه به بخش فروشگاهی سایت ایران رهیاب را به شما توصیه‌ می‌کنیم. ایران رهیاب با سابقه درخشان در ارائه تجهیزات ایمنی خودرو، گزینه جذاب و مطمئنی برای افزایش امنیت اتومبیل محسوب می‌شود.

این محتوا برای شما چقدر ارزشمند بود؟
امتیاز شما به این محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 × = 24

پشتیبانی ایران رهیاب
پشتیبانی ایران رهیاب
شیرین کریمی

سلام، شیرین کریمی هستم.
به شما کمک میکنم که متناسب با نیاز و بودجه خود ،محصول مناسب را انتخاب کنید.
از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

22410328