ایران رهیاب Blog Archives

زمان تعویض دیسک و صفحه خودرو؛ از نکات مهم تعمیرات خودرو

بررسی نکات مهم در تعویض دیسک و صفحه خودرو در ایران رهیاب

موتور ماشین شما، همیشه درحال چرخش است، حتی زمانی که چرخ ها نمی‌چرخند! بیایید یک لحظه تصور کنیم که موتور به چرخ‌های خودرو قفل می‌شد؛ در چنین شرایطی احتمالا هیچ راهی برای توقف خودرو بدون گرفتن ترمز وجود نداشت. این شرایط درست همان جایی است که دیسک و صفحه خودرو، به داد ما می‌رسند. این مجموعه که با نام کلاچ یا Clutch Kit شناخته می‌شود، امکان وصل یا جداسازی موتور و چرخ‌ها را برای راننده فراهم می‌کند. به زبان ساده‌تر، زمانی که خودرو در حالت توقف است یا زمانی که راننده نیاز به تعویض دنده دارد، فشار صفحه کلاچ این امکان را فراهم می‌کند که موتور مستقل از چرخ‌های خودرو به حرکت درآید.

دیسک و صفحه نیز مانند هر بخش دیگری از خودرو، ممکن است نیاز به تعویض یا تعمیر داشته باشد. در این مطلب همراه ما باشید تا مهم‌ترین نکات درباره تعویض دیسک و صفحه خودرو را بخوانیم. بهترین زمان تعویض کلاچ کی است؟ چرا کلاچ ما زود خراب می‌شود؟ علائم خرابی صفحه کلاچ چیست؟ کلیه این سوالات در این صفحه از وبلاگ ایران رهیاب به شما پاسخ داده خواهد شد.

آشنایی با علائم تمام شدن دیسک و صفحه در یک نگاه

دیسک و صفحه یا همان کیت کلاچ، یکی از بخش‌های حساس و البته گران‌قیمت خودرو است که نقش اصلی را در به حرکت درآوردن موتور دارد. متاسفانه در سال‌های اخیر میزان دزدی این قطعات خودرو بیش از همیشه شده است. به همین دلیل بسیاری از افراد نسبت به خرید قفل کاپوت برای ایجاد مانع در برابر سرقت یا جی پی اس خودرو برای آگاهی از بازشدن ناگهانی کاپوت ماشین اقدام می‌کنند.

اگر از ایمنی کلاچ خود مطمئنید اما اخیرا تغییرات نامحسوسی در استفاده از کلاچ احساس می‌کنید، به احتمال زیاد با علائم تمام شدن دیسک و صفحه مواجه شده‌اید.

  • سفتی پدال کلاچ
  • پرتاب پا به عقب با هربار رهاکردن پدال کلاچ
  • سر و صدای دنده‌ها هنگام تعویض دنده
  • عدم هماهنگی میان دور موتور و سرعت خودرو
  • جانرفتن آسان دنده خودرو
  • لرزش خودرو هنگام شروع حرکت
  • ضعف شدید خودرو در سربالایی‌ها

در صورت مشاهده هر کدام از این 7 فاکتور، بهتر است که بدانید وقت آن فرا رسیده که آستین‌هایتان را بالا بزنید و به سراغ تعویض صفحه کلاچ ماشین بروید.

پیمایش خودرو در سربالایی؛ فاکتور مهم تعیین سلامت دیسک و صفحه خودرو

زمان تعویض دیسک و صفحه؛ هر چند وقت یک‌بار برای تعویض کلاچ اقدام کنیم؟

در یک نگاه کلی می‌توان گفت که زمان دقیق تعویض دیسک و صفحه خودرو، بستگی به نوع رفتار شما این قطعه دارد. معمولا خودروهای شهری پس از طی‌کردن 45 تا 60 هزار کیلومتر، نیاز به تعویض کلاچ خواهند داشت. با این حال اگر شما جزو آن دسته از افرادی هستید که بیشتر با جاده‌های برون‌شهری سر و کار دارید و کم‌تر از کلاچ خودرو استفاده می‌کنید، ممکن است کیت کلاچتان تا 80 هزار کیلومتر نیز دوام بیاورد. پیشنهاد می‌کنیم با تهیه یک جی پی اس همراه و اتصال آن به گوشی تلفن همراه خود، یک دستیار هوشمند جهت اعلام زمان مورد نظر برای تعویض کلاچ، معاینه‌فنی خودرو و حتی تمدید بیمه ماشین با توجه به کیلومتر طی‌شده، داشته باشید.

افزایش عمر کلاچ خودرو برای آن دسته از خودروهایی که سفرهای برون شهری دارند.

 مهم‌ترین عوامل کاهش عمر کلاچ؛ این 4 کار را انجام ندهید!

تا این بخش از مقاله ایران رهیاب، درباره زمان تعویض صفحه کلاچ و علائم تمام شدن دیسک و صفحه صحبت کردیم. اما بد نیست در ادامه این مطلب، به یک سوال اساسی پاسخ دهیم؛ چه چیزهایی سبب کاهش عمر صفحه کلاچ می‌شوند؟ پیشنهاد می‌کنیم پیش از آنکه به‌صورت ناگهانی دچار تمام‌شدن صفحه کلاچ و خرابی ماشین در خیابان شوید، این عوامل سرنوشت‌ساز را مطالعه کنید.

1. سوارکردن تعداد زیاد سرنشین؛ مهم‌ترین علت خرابی صفحه کلاچ

همه کسانی که عاشق وسایل نقلیه خود هستند، بدون شک تصور می‌کنند که این یار فلزی در هر شرایطی آنان را همراهی خواهد کرد. اما متاسفانه دعوت‌کردن سرنشین به داخل خودرو، بیش از توان آن، یکی از ساده‌ترین و البته مهم‌ترین دلایلی است که شما را به سمت تعمیرات خودرو هدایت خواهد کرد.

عدم توجه به ظرفیت خودرو می‌تواند در کاهش عمر صفحه کلاچ ماشین موثر باشد.

2. رانندگی مداوم در ترافیک‌های سنگین؛ دومین علت تمام شدن دیسک و صفحه

متاسفانه چه برای شما خوشایند باشد و چه ناخوشایند، استفاده مداوم از کلاچ در ترافیک‌های سنگین، سبب تمام شدن سریع‌تر کلاچ شما خواهد شد. بنابراین اگر خیلی طرفدار تعمیر دیسک و صفحه نیستید، بهتر است با خرید یک ردیاب ارزان خلوت‌ترین خیابان‌های شهر خود را پیدا کرده و از آن‌ها عبور کنید.

کاهش عمر صفحه کلاچ خودرو با رانندگی در ترافیک‌های سنگین شهری.

3. شتاب زیاد در رانندگی؛ ایمن و مقرون به صرفه رانندگی کنید

تا این بخش از مقاله را مطالعه کرده‌اید اما همچنان علت زود خالی شدن صفحه کلاچ خودرو خود را در میان گزینه‌ها پیدا نمی‌کنید؟ به احتمال زیاد شما یک راننده پرسرعت هستید! جالب است بدانید شتاب زیاد در حرکت سبب می‌شود که عمر دیسک و صفحه و حتی سایر قطعات حساس خودرو، کاهش پیدا کند.

بنابراین اگر به‌دنبال خرید یک خودروی دست دوم هستید، در کارشناسی خودرو قبل از خرید بهتر است به این نکات ظریف مانند نوع رانندگی صاحب خودرو نیز دقت کنید.

4. عدم استفاده صحیح از دنده؛ نکات ساده‌ای که از عمر کلاچ شما می‌کاهد

چهارمین اما اساسی‌ترین مورد در کاهش عمر دیسک و صفحه، استفاده نادرست از دنده خودرو است. چه در انتخاب دنده صحیح (به خصوص در سربالایی‌ها) سهل‌‌انگاری کنید و چه در تعویض دنده، مهارت کافی نداشته باشید، امکان آسیب‌زدن شما به این قطعه حساس بیشتر خواهد بود.

فراموش نکنید که در هر بار تعویض دنده، پدال کلاچ خودرو را تا انتها فشار دهید و پس از تعویض، پای خود را از روی پدال بردارید. همین نکات ساده می‌تواند در افزایش سلامت و عمر صفحه کلاچ و در نتیجه، کم‌کردن هزینه‌های تعمیرات خودرو، تاثیرگذار باشد.

نقش نحوه تعویض خودرو در سلامت صفحه کلاچ ماشین.

 نگاهی به نکات مهم در تعویض دیسک و صفحه خودرو که باید رعایت کنید

در این مطلب از وبلاگ ایران رهیاب با مهم‌ترین نکاتی که هنگام تعویض دیسک و صفحه خودرو باید رعایت کنیم آشنا شدیم. در نظر داشته باشید که تعویض دیسک و صفحه خودرو کاری بسیار تخصصی است، بنابراین از انجام‌دادن موارد زیر، شدیدا پرهیز کنید.

  • تعویض شخصی دیسک و صفحه خودرو
  • تعویض دیسک و صفحه خودرو نزد مکانیک‌های کم‌تجربه
  • استفاده از ترفندهای کاهش هزینه مانند عوض‌کردن لنت روی دیسک

توجه داشته باشید با تعویض به موقع صفحه کلاچ، علاوه‌بر مانع‌شدن برای هدررفت انرژی موتور، از آسیب‌زدن انرژی گرمایی خارج‌شده به سایر قطعات ماشین نیز جلوگیری خواهید کرد. آیا مطالعه این مطلب برای شما مفید بود؟ از شما دعوت می‌کنیم که نظرات خودتان و سایر نکات مهمی که در تعویض صفحه خودرو و دیسک باید بدانیم را با ما به اشتراک بگذارید.

این محتوا برای شما چقدر ارزشمند بود؟
زمان تعویض دیسک و صفحه خودرو؛ از نکات مهم تعمیرات خودرو
4.1 از 12 رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 1 =

پشتیبانی ایران رهیاب
پشتیبانی ایران رهیاب
شیرین کریمی

سلام، شیرین کریمی هستم.
به شما کمک میکنم که متناسب با نیاز و بودجه خود ،محصول مناسب را انتخاب کنید.
از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

22410328